Trwa ładowanie...
d1134ru
23-10-2014 09:20

Schetyna: Van Rompuy zrobi wszystko, by osiągnąć porozumienie klimatyczne

Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy będzie chciał zakończyć swoją kadencję sukcesem i zrobi wszystko, by znaleźć porozumienie na szczycie w Brukseli ws. paktu klimatycznego - ocenił w czwartek minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

d1134ru
d1134ru

W czwartek rozpoczyna się dwudniowy szczyt UE, na którym unijni przywódcy mają uzgodnić ramy polityki klimatyczno-energetycznej po roku 2020.

Schetyna podkreślił w czwartek w TOK FM, że premier Ewa Kopacz wraz z wicepremierem Januszem Piechocińskim będą walczyli na szczycie w Brukseli. "Nie ma lepszej drużyny czy lepszych reprezentantów w tej kwestii" - zaznaczył.

Jak mówił, premier Kopacz ma ekspercką wiedzę na temat klimatu. "Specjaliści porównują ją do Angeli Merkel, która jako były minister środowiska jest specjalistą" - powiedział. Jego zdaniem ciągle jest szansa na osiągnięcie porozumienia na szczycie klimatycznym.

Także prezydent Bronisław Komorowski podkreślał w środę determinację Kopacz na rzecz osiągnięcia przez Polskę dobrego porozumienia klimatycznego. "Sądzę, że także inne kraje UE dostrzegą to podczas pierwszych rozmów w ramach szczytu" - dodał prezydent. Komorowski zaznaczył także, że Polska nie powinna być karana za dotychczasowe osiągnięcia w zakresie ograniczenia emisji CO2 narzuceniem jej dalszych ograniczeń bez rekompensaty.

d1134ru

Schetyna przypomniał, że ta Rada Europejska będzie już ostatnią dla obecnego przewodniczącego Hermana Van Rompuya. "Chce zamknąć swoją kadencję sukcesem. Zrobi wszystko, żeby znaleźć porozumienie" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

"Trzeba być optymistą, trzymać kciuki, że to się uda" - mówił minister spraw zagranicznych.

Schetyna powtórzył, że zawetowanie przez Polskę porozumienia w sprawie przyszłości polityki klimatycznej UE byłoby ostatecznością. "Weto to zawsze ostateczność" - podkreślił.

Pytany, czy udało nam się zbudować szerszą koalicję wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, odparł: "Udało nam się potwierdzić koalicję nowych krajów, czyli to jest Wyszehrad plus Rumunia, Bułgaria". "Jesteśmy w dobrym porozumieniu z Wielką Brytanią, której głos zawsze będzie ważył" - dodał Schetyna.

d1134ru

Na początku roku Komisja Europejska zaproponowała nowy cel redukcji emisji CO2 w wysokości 40 proc. do 2030 r. (względem 1990 r.). Zaproponowała też ogólnoeuropejski cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 27 proc. Obowiązujący do 2020 r. pakiet energetyczno-klimatyczny z 2008 r. zakłada 20-proc. redukcję emisji CO2 i 20-proc. udział energii odnawialnej.

Tymczasem polski rząd zapowiada, że nie zgodzi się na dodatkowe koszty polityki klimatycznej UE, w tym podwyżki cen energii. W niedzielę premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że Polska poprze unijne propozycje tylko, gdy zostaną spełnione jej dwa warunki. Wyjaśniła, że chodzi o zachowanie ilości emisji dla Polski i możliwość ich nieodpłatnego przekazywania przez rząd firmom energetycznym, by ceny prądu w Polsce nie wzrosły.

d1134ru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1134ru