Trwa ładowanie...
d1ltpb7

Schmid: do końca 2010 r. Bogdanka powinna być w pełni sprywatyzowana

Do końca 2010 r. kopalnia Bogdanka powinna być w pełni sprywatyzowana - zapowiedziała we wtorek wiceminister Skarbu Państwa Joanna Schmid.

Share
d1ltpb7

_ Harmonogram przygotowań do sprzedaży pozostałego pakietu akcji będzie gotowy w najbliższych tygodniach _ - powiedziała wiceminister dziennikarzom w Katowicach.

Jej zdaniem, sukces emisji akcji Bogdanki, która w czerwcu zadebiutowała na giełdzie, potwierdza słuszność przyjętego kierunku, jakim jest pełna prywatyzacja kopalni.

_ To przykład, że silna fundamentalnie spółka, przygotowana, zrestrukturyzowana, dobrze zarządzana, mająca dobry produkt i przewagę konkurencyjną, może być przedmiotem zainteresowania inwestorów nawet w czasie spowolnienia gospodarczego czy kryzysu _ - powiedziała wiceminister Schmid.

d1ltpb7

Po zrealizowanej w pierwszej połowie tego roku ofercie publicznej Skarb Państwa ma 65,5 proc. akcji Bogdanki.

W ramach oferty inwestorzy objęli 11 mln akcji serii C, które stanowią 32,34 proc. kapitału zakładowego spółki. Cena emisyjna wyniosła 48 zł, a wartość całej oferty 528 mln zł.

Środki z oferty zostaną wykorzystane na budowę nowej i modernizację istniejącej infrastruktury technicznej w ramach pola Stefanów, która umożliwi spółce podwojenie produkcji węgla od 2014 r.

Pytana o prywatyzację grupy energetycznej Tauron, wiceminister Schmid poinformowała, że przygotowania do wprowadzenia tej spółki na giełdę właśnie się rozpoczynają i trwają zwykle - szacując na podstawie przygotowań innych firm - około dziewięciu miesięcy. Tauron mógłby więc wejść na giełdę mniej więcej w połowie 2010 r. Schmid zaznaczyła, że nie został jeszcze przyjęty szczegółowy harmonogram w tym zakresie.

d1ltpb7

Pytana o planowaną ofertę banku PKO BP, wiceminister oceniła, że spółka jest już przygotowana do podwyższenia kapitału i znajduje się "w przededniu" złożenia prospektu emisyjnego do Komisji Nadzoru Finansowego.

_ Jeśli nam koniunktura nie przeszkodzi, to jestem optymistką _ - powiedziała Schmid, pytana o ocenę szans powodzenia emisji.

Pod koniec czerwca akcjonariusze PKO BP zdecydowali o emisji do 300 mln akcji z zachowaniem prawa poboru. Według wcześniejszych szacunków, wartość emisji może sięgnąć 5 mld zł.

d1ltpb7

Podziel się opinią

Share
d1ltpb7
d1ltpb7