Trwa ładowanie...
d1ftz1z
Defence24
strajk

Sędziowie myślą o strajku włoskim

Strajk włoski albo urlop na żądanie ma pomóc sędziom w walce o podwyżki pensji.
Share
d1ftz1z

Strajk włoski albo urlop na żądanie ma pomóc sędziom w walce o podwyżki pensji, pisze "Rzeczpospolita".

Nadzieje sędziów na wyższe wynagrodzenia odżyły, gdy, podczas ostatniego plenarnego posiedzenia Senat sprzeciwił się cięciom w budżecie sądów powszechnych. O trudnej finansowej sytuacji sędziów mówił m.in. senator Stanisław Piotrowski (PiS). Zgłosił też poprawkę do budżetu, która gwarantowałaby sędziom wyższe pensje. Przekonywał, że według kwot przeznaczonych na sądownictwo w pierwotnej wersji sędziowie mogliby liczyć na spore podwyżki. Od lipca 2008 r. wynagrodzenia sędziów w sądach rejonowych mogłyby wzrosnąć o 600 zł, w okręgowych – 1 tys. zł, a w apelacyjnych – 1400 zł. Nie wiadomo, co Sejm zrobi z poprawką Senatu.

Tymczasem nastroje środowiska coraz bardziej się radykalizują. Od protestów, spotkań i uchwał w sprawie podwyżek wynagrodzeń sędziowie chcą przejść do czynów. Przykładowo w jednym z okręgów zamierzają wszyscy jednego dnia wziąć urlop na żądanie. Mówi się też o strajku włoskim. Wiele osób ze środowiska słyszało o takich pomysłach, ale nikt nie chce podać szczegółów.

d1ftz1z

– Tak jak każdy mamy prawo do czterech dni urlopu na żądanie w ciągu roku – twierdzą sędziowie. – Może kiedy na jeden dzień stanie cały sąd, rząd zrozumie, że problem jest naprawdę poważny.

– To prowadzi donikąd – mówi „Rz” jeden z doświadczonych warszawskich sędziów. I dodaje, że w ten sposób urosną zaległości i znów trzeba będzie je nadrabiać.

Sprawa sędziowskich podwyżek od kilku tygodni jest żywo dyskutowana. Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości, kilkakrotnie już spotykał się z przedstawicielami środowiska. Obiecał niewielkie podwyżki jeszcze w tym roku i większe w przyszłym. To jednak nie zadowala sędziów.

Na ostatnim spotkaniu z Krajową Radą Sądownictwa minister Ćwiąkalski przekonywał, że znacząca zmiana wynagrodzeń w tym roku jest niemożliwa ze względu na treść ustawy budżetowej. Zobowiązał się jednak zadbać o pieniądze na płace sędziów w przyszłym roku. Zaproponował też udział przedstawiciela Rady w powołanej przez niego grupie roboczej w sprawie systemowej zmiany wynagrodzeń.

Własne uchwały w tej samej sprawie podejmują też zebrania sędziów sądów okręgowych.
Ze wszystkich płynie jeden wniosek: sędziowie nie chcą czekać kolejny rok na podwyżki.
Zobacz też:
Nauczyciele zaprotestują
Ile naprawdę pracują Polacy

d1ftz1z

Podziel się opinią

Share
d1ftz1z
d1ftz1z