Trwa ładowanie...
dmp5b4a

Sejm o sytuacji w rolnictwie; Sawicki: wieś to nie zgliszcza (opis)

Polska wieś jest zróżnicowana, nie jest "zieloną wyspą", ale polskie rolnictwo nie umiera, a wieś to nie zgliszcza - mówił w środę w Sejmie minister rolnictwa Marek Sawicki. Opozycja krytykowała go za nieudolność, bezsilność i brak dialogu z rolnikami.

Share
dmp5b4a

Sejm debatuje w środę o informacji rządu nt. trudnej sytuacji w rolnictwie. W wystąpieniach przewijał się temat rolniczych protestów.

"Nie chcę, by rolnika i całą Polskę, całe polskie rolnictwo kojarzono z rozkrzyczanymi związkowcami, którzy kolejny raz próbują na chłopskich plecach, jak na trampolinie, odbić się do ambicji, czy raczej realizacji ambicji politycznych" - mówił Sawicki, przedstawiając posłom informację nt. sytuacji w rolnictwie.

Jak przekonywał, polska wieś i rolnictwo nie są czarne - "jak próbują wmawiać koleżanki z PiS-u", nie jest także czerwone, "jak by chcieli koledzy z SLD". "To rolnictwo nie jest także zieloną wyspą, jakbyśmy - mniemam - wspólnie wszyscy chcieli" - przyznał.

dmp5b4a

Jak mówił, Polska dotkliwie odczuła rosyjskie embargo na eksport żywności. Oświadczył jednak, że nie będzie wiązał przyszłości polskiego rolnictwa z "chimerycznym" rynkiem rosyjskim.

Podkreślił, że nawet embargo nie złamało dodatniej dynamiki eksportu. W okresie, gdy Polska jest członkiem UE, wartość naszego eksportu wzrosła z 5,2 mld euro (w 2004 r.) do ponad 21 mld euro (w 2014 r.); w tym czasie zmieniliśmy się z producenta żywności na własne potrzeby w znaczącego, konkurencyjnego jej eksportera - zaznaczył. W tym kontekście Sawicki zwrócił uwagę, że dzięki utworzeniu współfinansowanych ze środków UE funduszy promocji możliwe było przeprowadzenie ponad 170 kampanii promocyjnych, a nasza żywność jest obecna w ponad 100 krajach świata.

Nawiązał też do postulatu protestujących rolników dot. sprzedaży ziemi oraz sprzedaży bezpośredniej. Przyznał, że "mimo deklaracji ze wszystkich stron sceny politycznej" do tej pory nie udało się w Sejmie wypracować odpowiednich rozwiązań ustawowych dot. sprzedaży ziemi rolnej. "Mnożą się projekty - nie ma rozwiązań" - mówił, dodając, ziemia powinna być trafiać do rolników, którzy chcą powiększyć swoje gospodarstwa rodzinne i do młodych rolników.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że na wieś w ramach dopłat bezpośrednich za 2014 r. trafiło już 13 mld zł. "Jestem ciekaw, czy za chwilę w tej dyskusji usłyszę głosy: +polskie rolnictwo umiera+, +polska wieś to zgliszcza+. Wy państwo często to mówicie. Ja pracuję. Zapewniam trwały rozwój przez odważne zmiany w systemie dopłat bezpośrednich i w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zapewniam trwałość szczególnego warsztatu pracy, jakim jest ziemia rolnicza. (...) Zapewniam rolnikom poczucie bezpieczeństwa, nie tylko poprzez Fundusz Wzajemnej Stabilizacji Dochodów Rolniczych" - podkreślił.

dmp5b4a

W czasie debaty ministra bronił klubowy kolega z PSL Mirosław Maliszewski. Jak mówił, protesty rolnicze nie mogą stanowić "trampoliny politycznej, a powinny wzmacniać pozycję negocjacyjną rolników". Nawiązując do podnoszonego przez protestujących rolników problemu sprzedaży ziemi cudzoziemcom, wyraził nadzieję, że posłom uda się porozumieć w sprawie uchwalania nowych przepisów, tak by polska ziemia nadal była w rękach polskich rolników. Zapowiedział, że klub PSL poprze informację rządu.

Leszek Korzeniowski (PO) oświadczył z kolei, że nie dostrzega istotnych uchybień w pracy rządu. Zaznaczył, że polskie rolnictwo jest pochodną rolnictwa światowego i europejskiego, a to, co uzyskaliśmy przez lata obecności w Unii Europejskiej, zasługuje na bardzo wysoką ocenę. Głównym powodem kryzysu w rolnictwie jest o nadprodukcja żywności - diagnozował.

Sawickiego solidarnie skrytykowała opozycja.

W ocenie posłów Prawa i Sprawiedliwości rząd w obszarze rolnictwa działa nieudolnie, nieskutecznie, wykazuje brak zainteresowania i przedstawia puste obietnice. Poseł Krzysztof Jurgiel zarzucił Sawickiemu, że dopuścił do kryzysu na rynkach rolnych przez przyjęcie złych rozwiązań dot. rynku mleka i wieprzowiny. Wytykał też rządowi inne niedociągnięcia m.in. nieudane negocjacje w Unii w sprawie dopłat bezpośrednich, zgodę na gorsze warunki konkurencji i mniejsze limity produkcyjne. "Apelujemy, by została opracowana narodowa polityka rolna, która będzie uzupełniać Wspólną Politykę Rolną (WPR)" - wzywał Jurgiel.

dmp5b4a

Bierność i brak rozmów z rolnikami, które doprowadziły do protestów rolniczych zarzucił Sawickiemu poseł SLD Romuald Ajchler. Zapowiedział, że jego klub będzie głosował przeciwko informacji rządu nt. sytuacji w polskim rolnictwie.

Także Andrzej Lewandowski z Twojego Ruchu mówił o protestach. Jego zdaniem są one wyrazem pogarszającej się sytuacji w polskim rolnictwie. Protesty - ocenił - pokazały bezsilność rządu w prowadzeniu skutecznego dialogu społecznego. Zapowiedział, że Twój Ruch będzie głosował za odrzuceniem informacji.

Przeciw informacji rządu będzie głosował również klub Sprawiedliwa Polska. Poseł SP Krzysztof Popiołek krytykował m.in. niezałatwioną sprawę wykupu ziemi czy ciągły brak funduszu stabilizacji dochodów rolniczych. (PAP)

(Planujemy kontynuację)

dmp5b4a

Podziel się opinią

Share
dmp5b4a
dmp5b4a