Trwa ładowanie...
d1b6z4o
10-12-2015 16:25

Sejm/Przepis o środkach na edukację dzieci niepełnosprawnych pozostaje

Przepis nakazujący samorządom wydawanie określonej puli pieniędzy na edukację dzieci niepełnosprawnych pozostał w projekcie ustawy okołobudżetowej na przyszły rok - zdecydowała w czwartek sejmowa komisja finansów publicznych.

d1b6z4o

Komisja opowiedziała się za uchwaleniem "ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2016" bez poprawek.

"Projekt zawiera szereg zmian do obowiązującego prawa, które z jednej strony dają oszczędności przy konstruowaniu budżetu na rok 2016. To są m.in. rozwiązania odnoszące się do odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, przepisy dot. niestosowania rozwiązań w zakresie funduszu dotyczącego biopaliw czy też w końcu przepisy uelastyczniające związane z odpisami na doskonalenie zawodowe nauczycieli, czy też związane z finansowaniem staży lekarskich i pielęgniarskich z Funduszu Pracy" - tłumaczyła w czwartek wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich Grzegorz Kubalski apelował o wykreślenie przepisu mówiącego, że na realizację zadań "wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży jednostka samorządu terytorialnego przeznacza środki w wysokości nie mniejszej niż wynikająca z podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego".

Kubalski powiedział, że ten przepis ma negatywną opinię komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego. "Nie wiemy, czy ten przepis jest do czegokolwiek potrzebny poza ewentualnym przeciwdziałaniem pojedynczym problemom, które mogą się zdarzyć" - powiedział. Wskazał, że taka regulacja została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego m.in. z zarzutem ograniczania samodzielności wydatkowej jednostek samorządu terytorialnego.

d1b6z4o

Wiceminister w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz apelował o przyjęcie przepisu. "W tym roku w ustawie o oświacie ukazały się nowe przepisy, które nakładają na organy prowadzące szkoły i dyrektorów szkół obowiązek realizowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dzieci i młodzieży. Jednocześnie w subwencji oświatowej są specjalne wagi w algorytmie, które przekazują dodatkowe pieniądze i to dosyć wysokie - na organizację tego kształcenia" - tłumaczył. Podkreślił, że konstytucja mówi, iż władza publiczna otacza specjalną opieką osoby niepełnosprawne.

Komisja opowiedziała się za pozostawieniem spornej regulacji w projekcie.

Projekt ustawy okołobudżetowej na 2016 r. przewiduje, że rząd nie przeznaczy 1,5 proc. z akcyzy na promocję biopaliw, co pozwoli zaoszczędzić 440 mln zł. Zaproponowano też, aby w 2016 r., analogicznie jak w 2015 r. wprowadzić przepis umożliwiający elastyczne planowanie środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli. Założono też "zamrożenie" funduszu świadczeń socjalnych na poziomie obowiązującym w 2015 r. czy "zamrożenie" na poziomie 2013 r. podstawy naliczenia wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla pracowników uczelni publicznych.

Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli dokonywany będzie na podstawie kwoty bazowej z 2012 r., a podstawą odpisu na fundusz socjalny dla emerytów i rencistów - byłych żołnierzy oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych będą środki zaplanowane na 2011 r. na emerytury i renty. "Zamrożone" mają pozostać też kwota bazowa wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

d1b6z4o

Zgodnie z projektem w planie finansowym Funduszu Pracy w 2016 r. przeznaczono 835,3 mln zł na staże podyplomowe i szkolenia specjalizacyjne (rezydentury) lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych. Jednocześnie zwiększone mają zostać o ponad 700 mln zł wydatki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu.

Przewidziano częściowe finansowanie rezydentur ze środków budżetu państwa w wysokości do 182 mln 943 tys. zł.

W projekcie założono możliwość dofinansowania z budżetu państwa Funduszu Emerytalno-Rentowego (w przypadku większej liczby świadczeniobiorców) oraz przyznania dotacji celowej na obsługę medialną Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Ponadto w ramach środków zaplanowanych na obronę narodową możliwe będzie finansowanie przygotowania i organizacji Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Polsce w 2016 r.

d1b6z4o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b6z4o