Trwa ładowanie...
d3t1jdh

Sejm przyjął przysięgę od nowo wybranego prezesa NBP

Warszawa, 21.06.2016 (ISBnews) - Sejm przyjął przysięgę od nowo wybranego prezesa Narodowego Banku Polskiego - Adama Glapińskiego.

Share
d3t1jdh

Wcześniej 10 czerwca Sejm powołał Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa NBP na wniosek Prezydenta RP. Za kandydaturą Adama Glapińskiego głosowało 284 posłów, przeciwko 124, a 34 wstrzymało się od głosu.

Podczas wystąpienia w Sejmie po zaprzysiężeniu nowy prezes NBP podziękował m.in. Prezydentowi i posłom z PiS.

"Jako prezes NBP będe bronił i przestrzegał niezależności banku centralnego, która będzie podstawową zasadą mojej działalności. Będe stał na straży konstytucyjnego zadania NBP jakim jest dbanie o wartość polskiego złotego" - powiedział Glapiński.

d3t1jdh

"Nie będe również zapominał o wspieraniu polityki gospodarczej rządu, o ile tylko nie będzie to stać w sprzeczności z zachowaniem stabilnego poziomu cen, który jest podstawowym celem NBP" - podkreślił także prezes NBP.

Dodał, że jako prezes będzie dążył do wzmacniania zaufania puiblicznego do banku centralnego. "Zamierzam współpracować ze wszystkimi organami państwa na rzecz zachowania stabilności systemu finansowego i przeciwdziałania ryzyku powstającemu w tym systemie" - powiedział Glapiński.

Glapiński od 2010 r. do 19 lutego 2016 r. pełnił funkcję członka RPP. Wcześniej był m.in. ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana K. Bieleckiego (1991 r.), pełnił też funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego (1992 r.). W latach 2007-2008 był prezesem zarządu, dyrektorem generalnym Polkomtela. Od 2009 r. doradca ekonomiczny Prezydenta RP.

(ISBnews)

d3t1jdh

Podziel się opinią

Share
d3t1jdh
d3t1jdh