Sejm przyjął ustawę o darmowych leków dla osób po 75 roku życia
Warszawa, 18.03.2016 (ISBnews) - Sejm przyjął w trzecim czytaniu projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje, że osoby, które ukończyły 75 lat otrzymają bezpłatnie leki. Rząd oszacował koszt wprowadzenia tej ustawy na 125 mln zł w pierwszym roku jej funkcjonowania.
18.03.2016 | aktual.: 18.03.2016 12:23
Podczas dzisiejszego głosowania posłowie przyjęli w trzecim czytaniu ustawę o bezpłatnych lekach dla seniorów, którą teraz zajmie się Senat. Za przyjęciem projektu głosowało 297 posłów, 3 było przeciw, a 139 wstrzymało się od głosu.
Rząd w ustawie założył, że podstawą do otrzymania bezpłatnych leków będzie recepta wystawiona przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarza posiadającego prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu.
Pierwszy wykaz dotyczący bezpłatnego zaopatrzenia świadczeniobiorców, którzy ukończyli 75. rok życia, w leki,minister zdrowia ma ogłosić nie później niż 1 września br.
"Projektowana ustawa z punktu widzenia kosztów jej funkcjonowania może skutkować maksymalnym kosztem w wysokości 125 mln zł w pierwszym roku jej funkcjonowania. Ponieważ przewiduje się, że pierwsze obwieszczenie asortymentowe dedykowane świadczeniobiorcom po ukończeniu 75 roku życia ukonstytuuje się nie wcześniej niż w III kwartale 2016 r., realnie szacowany roczny koszt wejścia w życie projektowanych zmian, może oscylować w granicach 500 mln zł" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.
Przewiduje się, że projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
(ISBnews)