Trwa ładowanie...

Sejm: Wszystkie pojazdy służb będą zwolnione z e-opłat na autostradzie

Wszystkie pojazdy służb mundurowych, specjalnych i ratowniczych, a nie tylko uprzywilejowane, będą zwolnione z opłaty elektronicznej za przejazd autostradami niezależnie od wykonywanych zadań - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowela trzech ustaw drogowych.

Sejm: Wszystkie pojazdy służb będą zwolnione z e-opłat na autostradzieŹródło: AFP, fot: janek skarżyński
dcigcnj
dcigcnj

Poselski projekt nowelizacji ustaw: o drogach publicznych, o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym przygotował klub PiS.

Jak mówił sprawozdawca sejmowej komisji infrastruktury Jerzy Szmit (PiS), projekt przewiduje m.in. ujednolicenie zasad zwolnień z opłaty elektronicznej i opłat za przejazd autostradą dla pojazdów służb mundurowych, służb specjalnych oraz służb ratowniczych.

Zgodnie z przepisami od opłaty elektronicznej zwolnione są pojazdy: sił zbrojnych, służb ratowniczych, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Celnej oraz policji. Dotyczy to także pojazdów zarządcy dróg krajowych wykorzystywanych do utrzymania tych dróg.

Nowelizacja przewiduje uzupełnienie katalogu służb o pojazdy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. "Pojazdy tych służb są już zwolnione z innych opłat pobieranych na mocy ustawy o drogach publicznych i nie ma podstaw, aby nie były one zwolnione również z obowiązku uiszczania opłaty elektronicznej" - podkreślono w uzasadnieniu.

dcigcnj

Nowelizacja rozszerza także katalog służb ratowniczych korzystających ze zwolnienia z opłaty elektronicznej o pojazdy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz pojazdy służb ratownictwa górniczego.

Zgodnie z ustawą o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym z opłat za przejazd autostradą są zwolnione m.in. pojazdy uprzywilejowane, pojazdy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Inspekcji Transportu Drogowego, pojazdy drogowej spółki tzw. specjalnego przeznaczenia.

W projekcie proponuje się rezygnację z uzależnienia zwolnienia z opłat pojazdów sił zbrojnych, służb mundurowych i służb ratowniczych od tego, czy dany pojazd jest pojazdem uprzywilejowanym uczestniczącym w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

W myśl noweli z opłat za przejazd autostradą będą zwolnione wszelkie pojazdy służb bez względu na rodzaj akcji, w której uczestniczą. W ustawach o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym wskazano, że z opłat za przejazd autostradą zwolnione są w każdym przypadku pojazdy: sił zbrojnych, jednostek ochrony przeciwpożarowej, zespołów ratownictwa medycznego, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, służb ratownictwa górniczego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, Służby Celnej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

dcigcnj

"Postulaty wprowadzenia tego typu rozwiązań pojawiały się między innymi ze strony ministra spraw wewnętrznych, ministra obrony narodowej oraz kierownictwa policji, którzy wskazywali, że podległe im jednostki korzystają z autostrad płatnych w trakcie wykonywania powierzonych im ustawowo zadań, nie zawsze poruszając się pojazdami uprzywilejowanymi" - podkreślono w uzasadnieniu.

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami odpowiedzialność administracyjna za większość naruszeń obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej będzie ponosił właściciel pojazdu, a nie kierujący, jak to jest obecnie. Nowela wprowadza też zasadę, że nie może zostać nałożona więcej niż jedna kara administracyjna za naruszenia wspomnianego obowiązku w trakcie jednego dnia.

dcigcnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcigcnj