ycipk-4fwlu7

Sejm z karetką na wyłączność za 1,2 mln zł. A mogłaby ratować życie

W służbie zdrowia panują braki, również w kwestii karetek. Jeden z ambulansów z załogą, w tym lekarzem, stoi przed Sejmem, a mógłby dziennie ratować nawet 4 osoby - na co zwraca uwagę lekarz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Karetka przed Sejmem, stoi bezczynnie zamiast ratować ludzi
Karetka przed Sejmem, stoi bezczynnie zamiast ratować ludzi (East News)
ycipk-4fwlu7

Obywatele karetkę muszą wzywać, posłowie mają ten przywilej, że ambulans jest w gotowości cały czas. Kosztuje to państwo 1 mln 244 tys. 208 zł, a karetka - zamiast przydać się w terenie i służyć chorym - najczęściej stoi bezczynnie przed parlamentem. W środku na zdarzenie czeka pełna załoga z lekarzem, taki ambulans mógłby ratować 4 osoby dziennie.

Czytaj też: Służba zdrowia. Ważne zmiany dla pacjentów

W Warszawie (i nie tylko) brakuje karetek, tych specjalistycznych z lekarzem na pokładzie jest tylko kilka, reszta jeździ z ratownikami medycznymi. - Ta karetka by się nam przydała, do tego poziom finansowania jest taki sam, jak w 2011 roku - mówi "Faktowi" dr Karol Bielski, szef Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie.

ycipk-4fwlu7

Lekarzy w karetkach brakuje, bo kadra się starzeje, a młodzi decydują się na inne, bardziej opłacalne i mniej męczące specjalizacje. Jednak posłowie i goście Sejmu w dni posiedzeń nie muszą nawet dzwonić, wystarczy, że krzykną, gdy się źle poczują i już obok nich są medycy. Usługę obsługuje szpital MSWiA, a Kancelaria Sejmu ujawniła cenę tego przywileju na trzy lata - to właśnie 1,2 mln zł.

Czytaj także: Ile zarabia lekarz na Łotwie? 166 tys. zł miesięcznie

Obywatele się oburzają, jak pani Dorota w rozmowie z "Faktem", która twierdzi, że to nadużycie władzy. Gdyby politycy mieli dostęp do służby zdrowia, jak obywatele, pewnie łatwiej byłoby znaleźć choćby pieniądze na zakup brakujących ambulansów.

Obejrzyj: Podatek cukrowy. GIS chce podnieść ceny

ycipk-4fwlu7

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4fwlu7

ycipk-4fwlu7
ycipk-4fwlu7