Trwa ładowanie...
d26vpud

Służba zdrowia. Ważne zmiany dla pacjentów

Wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące pacjentów. Niektóre już obowiązują, na przykład telefoniczna porada lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Wszystko to ma zmniejszyć kolejki.
Share
Wchodzą w życie zmiany dla pacjentów. Na co trzeba zwrócić uwagę?
Wchodzą w życie zmiany dla pacjentów. Na co trzeba zwrócić uwagę?Źródło: East News
d26vpud

Służbę zdrowia i pacjentów czekają ważne zmiany. Od 5 listopada obowiązuje już rozporządzenie, które umożliwia konsultacje lekarskie przez telefon lub internet. To początek wdrażania reform, których celem jest skrócenie kolejek do lekarzy i skuteczniejsze leczenie chorych. Telefoniczne konsultacje dotyczą lekarzy rodzinnych, czyli medyków Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Czytaj też: Służba zdrowia. Szef NFZ: mamy ważne zadanie

Jak podkreśla w rozmowie z "Faktem" Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, lekarze będą mogli udzielić takiej porady tylko tym pacjentom, których znają. Porada może dotyczyć np. zmiany dawkowania leków.

d26vpud

W małych miejscowościach, gdzie jest jeden lekarz, może to być problem. Trudno, by odrywał się od badania w gabinecie, by w tym czasie rozmawiać z innym pacjentem przez telefon. Zdaniem Michała Sutkowskiego należałoby zmienić umowy z NFZ i dokładnie wyznaczyć przez jaki czas każdego dnia lekarz ma takich konsultacji udzielać.

Obejrzyj: Służba zdrowia to worek bez dna

Kolejne zmiany dla pacjentów wejdą w życie od stycznia. Po pierwsze - znikną papierowe recepty. To oznacza, że zamiast druczku pacjent otrzyma SMS albo e-mail z 4-cyfrowym kodem. Trzeba podać go w aptece, wraz z numerem PESEL, a aptekarz będzie mógł zobaczyć, co przepisał lekarz. Tym, którzy nie mają telefonu komórkowego, lekarz napisze kod na kartce, z którą trzeba będzie pójść do apteki. E-recepta będzie ważna aż rok, a każdy przepisany na nią lek będzie można wykupić w innej aptece. W przypadku osób powyżej 75 roku życia, na takiej recepcie będzie można przepisać także darmowe leki.

d26vpud

Czytaj także: Dramat matki. Musiała rodzić wcześniej, bo... zamykali szpital

Ostatnia zmiana dotyczy skierowania na badania. Jak podaje "Fakt", lekarz POZ ma zacząć opiekować się pacjentami przewlekle chorymi. Dotyczyć to będzie osób z chorobami tarczycy, układu krążenia i cukrzycy. Lekarz POZ dostanie więcej pieniędzy, jeśli przynajmniej raz na trzy miesiące przyjmie takiego pacjenta na konsultację i nie odeśle go do specjalisty. W ten sposób NFZ chce zmobilizować lekarzy do tego, by częściej kierowali pacjentów na badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d26vpud

Podziel się opinią

Share
d26vpud
d26vpud