Sejm znowelizował ustawę o zatrudnieniu socjalnym
Sejm jednogłośnie znowelizował ustawę
o zatrudnieniu socjalnym, która przewiduje m.in. przyznawanie
statusu centrów integracji społecznej na 5 lat i podniesienie
wysokości świadczenia integracyjnego z 80 do 100 proc. zasiłku dla
bezrobotnych.
09.05.2007 | aktual.: 09.05.2007 11:55
Posłowie przyjęli także poprawkę zgłoszoną przez Tadeusza Tomaszewskiego (SLD), przewidującą zwiększenie wysokości refundacji składki na ubezpieczenie społeczne za osoby zatrudniane przez pracodawców w ramach zatrudnienia wspieranego.
Dotychczas status centrum integracji społecznej przyznawany był na 3 lata. Centra te zajmują się m.in. reintegracją społeczną osób zagrożonych wykluczeniem ze społeczeństwa: uzależnionych, zwolnionych z więzień, niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych, a także uchodźców i umożliwieniem im powrotu na rynek pracy.
Według proponowanych zmian, pracodawca zatrudniający uczestnika centrum przez 12 miesięcy może otrzymać refundację części jego wynagrodzenia. Dotychczas minimalny czas zatrudnienia wynosił półtora roku, a refundacja przysługiwała przez 12 miesięcy.
Nowelizacja zakłada także podniesienie wysokości świadczenia integracyjnego przeznaczanego przez centra na jedną osobę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość świadczenia integracyjnego wynosi 80 proc. zasiłku dla bezrobotnych. Proponowana zmiana spowodowałaby wzrost wysokości świadczenia do 100 proc. tego zasiłku, czyli 521,90 zł brutto.
Za każdy dzień niezdolności do uczestnictwa w zajęciach Centrum następowałoby obniżenie wysokości świadczenia o 1/40, a po 14 dniach nieobecności utrata tego świadczenia. W noweli proponuje się wprowadzenie możliwości przyznawania premii integracyjnej.
Ponadto nowela zakłada objęcie ubezpieczeniem społecznym uczestników zajęć w centrach. Osoby te korzystałyby z niego na podobnych zasadach, co bezrobotni posiadający prawo do zasiłku. Ubezpieczenie ma być finansowane przez Fundusz Pracy.
W Polsce na ok. 370 powiatów i 2,5 tys. gmin funkcjonuje 45 Centrów Integracji Społecznej, w tym 22 utworzonych z inicjatywy samorządów gminnych, a 23 - organizacji pozarządowych.