Trwa ładowanie...
d278x0k
d278x0k
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sejmowa komisja finansów za ułatwieniami w składaniu deklaracji PIT

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła we wtorek rządowy projekt zmian w ustawie o PIT, dzięki którym część podatników będzie mogła zostać rozliczona przez fiskusa. Wprowadzono poprawki dotyczące m.in. odpowiedzialności za błędy w takich deklaracjach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d278x0k

Komisja poparła poprawkę Jarosława Krajewskiego (PiS), która zmierza do tego, aby wniosek o rozliczenie PIT-a przez urząd skarbowy można było złożyć także przez system e-Deklaracje. Zgodnie z propozycją zawartą w projekcie rządowym wnioski o sporządzenie zeznania mogłyby być składane przez portal podatkowy i skrzynkę e-PUAP.

"Myślę, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w celu zapewnienia szybkiego, automatycznego przetworzenia tych danych (...) byłoby zastąpienie możliwości składania wniosków przez skrzynkę e-PUAP i wprowadzenie w to miejsce możliwości składania wniosku za pomocą oprogramowania interfejsowego dostępnego na stronie Biuletynu Informacyjnego resortu finansów" - powiedział Krajewski. Wyjaśnił, że chodzi o system e-Deklaracje.

Obecny na posiedzeniu wiceminister finansów Leszek Skiba powiedział, że podstawowy problem związany z e-PUAP polega na tym, iż między tym systemem a systemami informatycznymi resortu finansów nie ma automatycznej wymiany informacji. "Gdyby rzeczywiście ktoś złożył przez e-PUAP taką deklarację, to musiałaby być ona wprowadzona ręcznie do systemu Ministerstwa Finansów" - powiedział. Podkreślił, że kanał e-Deklaracje jest funkcjonalny i pozwoli obsłużyć podatnika w trzy dni.

d278x0k

Komisja przyjęła także poprawki Łukasza Schreibera (PiS). "Chodzi o zabezpieczenie podatników przed ewentualnymi konsekwencjami, które mogłyby powstawać na skutek błędu przy sporządzeniu deklaracji przez organ podatkowy" - tłumaczył poseł. Wskazał, że poprawki te regulują także kwestie korekt deklaracji w przypadkach, kiedy błąd powstałby z winy organu podatkowego.

Podczas pierwszego czytania projektu na początku lutego br. Skiba mówił, że celem zmian jest uwolnienie od samodzielnego sporządzania zeznań podatkowych tych podatników PIT, którzy uzyskują dochody wyłącznie od płatników lub organów rentowych.

Wskazał, że nowela ograniczy też koszty związane z poborem podatku dochodowego PIT, poprzez zmniejszenie kosztów związanych "z zaopatrzeniem urzędów skarbowych w papierowe wersje druków zeznań i obsługę deklaracji składanych papierowo". Wyjaśnił, że w projekcie proponuje się, aby możliwością rocznego rozliczenia PIT przez urząd skarbowy objąć podatników rozliczających się indywidualnie i wspólnie z małżonkiem oraz w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Zmiana dotyczyłaby też podatników uzyskujących dochody od organów rentowych. Emeryci i renciści, którzy nie korzystają z żadnych odliczeń, a chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, będą mogli złożyć oświadczenie, w którym wskażą wybraną przez siebie organizację. Skiba zaznaczył, że podatnicy, którzy nie będą chcieli skorzystać z nowej możliwości, będą mogli pozostać przy obecnej formie rozliczenia. Zmiana ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2016 r.

Ministerstwo przewiduje, iż w tym roku z nowej możliwości może skorzystać nawet 25 proc. podatników wypełniających PIT-37, a w kolejnych latach następowałby ok. 10-proc. przyrost. Jednocześnie budżet mógłby zaoszczędzić przez następne sześć lat ok. 20 mln zł.

d278x0k

Podziel się opinią

Share
d278x0k
d278x0k