Trwa ładowanie...
d2rrli6

Sejmowa Komisja Infrastruktury poparła nowelizację specustawy lotniskowej

Warszawa, 20.07.2016 (ISBnews) - Na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury odbyło się wczoraj pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego.

Share
d2rrli6

"Ustawa z 12 lutego 2009 r., zwana specustawą lotniskową, obowiązywała do 31 grudnia 2015 r. Pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Infrastruktury projekt zakłada, że ustawa obowiązywałaby do 31 grudnia 2020 r. Zgodnie z projektem nowela miałaby wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit uważa przedłużenie działania specustawy za bardzo potrzebne polskiemu lotnictwu.

"Intensywny rozwój lotnisk w ostatnich latach był możliwy dzięki obowiązywaniu specustawy. Chyba na wszystkich polskich lotniskach istnieje potrzeba kolejnych inwestycji" - powiedział Szmit, cytowany w komunikacie.

d2rrli6

Podkreślił, że jeśli zapadłaby pozytywna decyzja w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego (CPL), to specustawa lotniskowa ułatwiłaby prowadzenie tej inwestycji.

Podczas posiedzenia komisji poseł sprawozdawca powiedział, że przedłużenie terminu działania specustawy pozytywnie wpłynie na konkurencyjność naszej gospodarki, na rynek pracy i na zwiększenie dostępności lotnisk, zarówno w obszarze ruchu turystycznego, jak i towarowego. Dodał, że w ramach celów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 mają być finansowane inwestycje dotyczące portów lotniczych. Wskazał, że rządowa Strategia Rozwoju Transportu do 2020 roku (z perspektywą do 2030 roku) zakłada także realizację inwestycji w portach lotniczych, podano także w komunikacie.

Autorzy projektu nowelizacji w uzasadnieniu napisali, że umożliwienie zakładającym lotniska, zarządzającym lotniskami, a także Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej korzystanie z rozwiązań przewidzianych w specustawie lotniskowej jest zasadne również po 31 grudnia 2015 r.

(ISBnews)

d2rrli6

Podziel się opinią

Share
d2rrli6
d2rrli6