Sejmowa komisja za poprawkami Senatu do noweli dot. gazu z łupków

Sejmowa komisja energetyki i surowców energetycznych pozytywnie zarekomendowała we wtorek wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, dotyczącej wydobycia gazu z łupków.

08.07.2014 19:00

Senat zaproponował, a komisja poparła m.in., aby przepisy ustawy weszły w życie 1 stycznia 2015 r., a nie trzy miesiące po ogłoszeniu.

Kolejna zmiana dotyczy naruszenia harmonogramu prac poszukiwawczo-wydobywczych. W pierwotnej wersji Sejmu każdy taki przypadek miał skutkować postępowaniem, zmierzającym do odebrania koncesji. Zgodnie z propozycją Senatu organ koncesyjny będzie wszczynał postępowanie administracyjne i wzywał przedsiębiorcę do złożenia wyjaśnień i usunięcia nieprawidłowości w określonym terminie. Dopiero w razie niepowodzenia wszczęte zostaje postępowanie zmierzające do odebrania koncesji. Według pomysłodawców rozwiązanie to uwzględnia siłę wyższą, jak pogodę, wypadki czy protesty społeczne.

Komisja pozytywnie zarekomendowała również poprawkę precyzującą, że w sytuacji, gdy przetarg wygrało kilka podmiotów, które złożyły wspólną ofertę, organ koncesyjny będzie zawierał umowę ze wszystkimi tymi podmiotami.

Poparcie zyskała także poprawka, która zmienia kryteria podziału złóż na marginalne i niemarginalne. Gdy złoże jest uznane za marginalne, opłaty pozostają na dzisiejszym, stosunkowo niewielkim poziomie, opłaty dla złóż niemarginalnych są kilkakrotnie wyższe.

Proponowana zmiana podnosi granicę podziału złóż: z 500 tys. do 5 mln m sześc. gazu rocznie i z 500 do 2000 ton ropy naftowej.

Senat zaproponował też zmianę procedury prekwalifikacji, dopuszczającej podmiot do przetargu na koncesje. W postępowaniu tym trzeba będzie ustalić, czy podmiot znajduje się pod kontrolą państwa trzeciego lub obywatela takiego państwa, a jeśli tak, to czy może to zagrażać bezpieczeństwu państwa polskiego.

Senatorowie zaproponowali też wymóg posiadania - przez podmiot zainteresowany koncesją - doświadczenia polegającego na rozpoznaniu i udokumentowaniu co najmniej jednego złoża węglowodorów, bądź na prowadzeniu wydobycia co najmniej przez trzy lata.

Poprawkami Senatu zajmie się teraz Sejm.

Uchwalona przez Sejm 10 czerwca nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego przewiduje, że badania geofizyczne będzie można prowadzić tylko na podstawie zgłoszenia, bez konieczności ubiegania się o koncesję. Zamiast dotychczasowych kilku rodzajów koncesji nowelizacja wprowadza jeden - koncesję poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywczą. Wydobycie na części obszaru objętego koncesją będzie można zacząć przed zakończeniem poszukiwań w innej części. Zachowane zostaną jednocześnie prawa nabyte dotychczasowych koncesjonariuszy.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami wprowadzone zostaną przetargi na udzielanie koncesji na poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż dla zakwalifikowanych podmiotów. Nowe regulacje przewidują też m.in. konieczność składania przez koncesjonariuszy zabezpieczeń na wypadek, gdyby np. nie podjęli przewidzianych koncesją prac, blokując w ten sposób dostęp innych chętnych do danych złóż.

Obowiązywać ma też jedna dokumentacja zamiast dwóch osobnych: geologicznej i inwestycyjnej. Główne procedury środowiskowe - długie i skomplikowane - przesunięto z początku prac na ostatnią fazę przed rozpoczęciem wydobycia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)