Sejmowa podkomisja przyjęła projekt zmian w janosikowym
W poniedziałek wieczorem członkowie sejmowej podkomisji nadzwyczajnej wprowadzili poprawki do rządowego projektu zmian w janosikowym. W efekcie zmiany, które będą obowiązywać tylko w 2015 r. przewidują m.in. zwiększenie dotacji budżetowej dla samorządowców.
Podczas poniedziałkowych obrad podkomisji jej członkowie uzgodnili, że bazowym projektem nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego będzie dokument przygotowany przez resort finansów. Wiceprzewodnicząca tej podkomisji i jednocześnie szefowa sejmowej komisji finansów Krystyna Skowrońska zaproponowała wprowadzeni do niego poprawek. Zyskały one przychylność pozostałych posłów.
"To były dwie duże poprawki. Pierwsza dotyczyła okresu obowiązywania ustawy. Miałaby ona obowiązywać tylko w 2015 r., podczas gdy projekt Ministerstwa Finansów zakładał, że zmienione przepisy funkcjonowałyby w 2015 i 2016 r." - powiedziała PAP Skowrońska po zakończeniu posiedzenia podkomisji.
"Druga poprawka była kompleksowa i mówiła o zmianie wskaźnika wpłaty i odnosiła się do górnej granicy dotacji z budżetu państwa. Miałaby ona sięgnąć 268 mln zł" - mówiła.
Dodała, że dodatkowe środki mają pochodzić z jednej z rezerw celowych zapisanych w budżecie państwa. "Będą one pochodziły z rezerwy na usuwanie skutków powodzi. Te pieniądze i tak trafiają do samorządów. Gdyby jednak zaszła taka potrzeba, to możemy na ten cel uruchomić też inne rezerwy" - zaznaczyła.
Poprawka, którą zaproponowała Skowrońska mówi również, że samorządy nie będą musiały przeznaczać dotacji celowej z budżetu wyłącznie na utrzymanie dróg, jak dotychczas, ale również na inwestycje.
Przewodniczący podkomisji nadzwyczajnej i jednocześnie szef sejmowej komisji samorządu Piotr Zgorzelski po zakończeniu posiedzenia poinformował PAP, że "taka jednoroczna proteza załatwi sprawę doraźnie".
"Przed nami jeszcze długa droga dochodzenia do rozwiązania systemowego. Będę wnioskował, aby rozpocząć prace nad nimi w oparciu o projekt poselski, który w moim przekonaniu jest najlepszy i najbardziej odpowiada na orzeczenie TK" - podkreślił.
We wtorek projektem zmian w janosikowym zająć się mają połączone komisje finansów i samorządu terytorialnego.
Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. Największym płatnikiem janosikowego jest woj. mazowieckie. Aby wywiązać się z ciążących na nim obowiązków, samorząd zdecydował się wiosną br. zaciągnąć pożyczkę z budżetu.
W kwietniu MF zajęło konta Mazowsza z niezapłaconą ratą janosikowego w wysokości 60 mln zł. W marcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia.
W celu naprawy wadliwych przepisów w Sejmie złożono dwa projekty zmian w janosikowym - rządowy i poselski. Zdaniem samorządowców rządowa propozycja zmian, autorstwa resortu finansów, nie wykonywała wyroku TK i była niezgodna z konstytucją.
W minionym tygodniu Zgorzelski wraz z marszałkiem woj. mazowieckiego Adamem Struzikiem wskazywali, że po osobistej interwencji premier Ewy Kopacz projekt zmian w janosikowym autorstwa MF, ma zostać zmieniony tak, aby Mazowsze w przyszłym roku wpłaciło z tego tytułu o 212 mln zł mniej niż według dotychczas obowiązujących przepisów. Ponadto MF miałoby do kwietnia 2015 r. przygotować kompleksowy projekt zmian w janosikowym.