Trwa ładowanie...
d26zxvi
d26zxvi

Senat bez poprawek do przepisów ws. koncesji węglowodorowych

Senatorowie nie wnieśli poprawek do noweli Prawa geologicznego i górniczego. Nowe prawo ma doprecyzowywać obecne przepisy tak, by przyspieszyć wydanie koncesji na poszukiwanie ropy czy gazu.
Share
d26zxvi

Senatorowie jednogłośnie podjęli uchwałę w tej sprawie (za - zagłosowało 86 senatorów).

Teraz nowelizacja trafi do podpisu prezydenta.

Jak tłumaczyli senatorowie, a wcześniej posłowie, nowe prawo zostało zaproponowane po doświadczeniach stosowania znowelizowanej w 2014 r. ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Chodziło m.in. o odpowiednią interpretację przepisów, które uniemożliwiały prawidłowe postępowanie koncesyjne, czyli poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobycie węglowodorów.

d26zxvi

Wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek mówił podczas prac w Senacie, że mimo iż nowela nie jest długa, to jest bardzo ważna. "Pozwoli w szybkim tempie udzielić koncesji tym, którzy najdłużej oczekują (na ich wydanie - PAP). Luka prawa, jaka została przyjęta przez poprzedni parlament spowodowała, że w zasadzie tych koncesji nie można wydawać" - wyjaśnił.

Chodzi o przedsiębiorców, którzy starali się o koncesje przed 30 września 2014 r. Obecnie jest to blisko 30 wniosków, które dotyczą ponad 20 firm.

Nowela ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

d26zxvi

Podziel się opinią

Share
d26zxvi
d26zxvi