Senat uchwalił ustawę budżetową i wakacje podatkowe dla Amerykanów
Stosunkiem głosów 67 do 32 Senat USA uchwalił w sobotę ustawę o wydatkach rządu na bieżący rok podatkowy rozpoczęty 1 października. Poprzedniego dnia uchwaliła ją Izba Reprezentantów.
Dzięki uchwaleniu ustawy udało się uniknąć zatrzymania prac administracji federalnej, czego obawiano się wcześniej z powodu stałych sporów w Kongresie między Demokratami a Republikanami.
W sobotę również Senat uchwalił przedłużenie o dwa miesiące przejściowego obniżenia podatku od płac na ubezpieczenia społeczne - fundusz emerytalny (Social Security) i fundusz ubezpieczeń zdrowotnych dla emerytów (Medicare) i dla osób najbiedniejszych (Medicaid).
Ta sama ustawa zatwierdziła także przedłużenie wypłat zasiłków dla bezrobotnych.
Przedłużenie wakacji podatkowych o dwa miesiące komentuje się jako połowiczny sukces współpracy obu partii w Kongresie. Według pierwotnego projektu ustawy, niższe podatki od płac miały obowiązywać przez cały rok.
Skrócenie tego terminu oznacza, że w lutym znowu dojdzie do wznowienia sporu o sposób sfinansowania obniżki podatków. Demokraci domagają się, by podwyższyć podatki od najzamożniejszych Amerykanów, czemu stanowczo sprzeciwiają się Republikanie.
Ci ostatni domagali się także, by w ustawie budżetowej znalazło się zatwierdzenie przez rząd przedłużenia ropociągu Keystone, przeciw któremu protestują działacze ochrony środowiska naturalnego.
Prezydent Barack Obama, który wstrzymał zgodę rządu na tę inwestycję, groził, że zawetuje ustawę, jeśli znajdzie się w niej zapis o ropociągu.
Ostatecznie cofnął jednak groźbę weta, kiedy w nowej wersji ustawy ustalono ścisły harmonogram procedury zatwierdzenia inwestycji. Nadal daje to prezydentowi możliwość jej zablokowania.
Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski