Trwa ładowanie...
d3lu39u
15-06-2016 09:10

Senior Apartments zainwestuje ok. 70 mln zł w sieć apartamentów dla seniorów

Warszawa, 15.06.2016 (ISBnews) - Spółka Senior Apartments planuje oddać do użytku pierwszych 18 domów na wynajem dla osób powyżej 65. roku życia w lipcu tego roku. W planach są następne projekty zlokalizowane w centrum Warszawy, a później w kolejnych dużych miastach w Polsce. Całkowity, szacowany koszt inwestycji w latach 2016-2018 w sieć mieszkań i apartamentów na wynajem wyniesie ok. 70 mln zł, poinformował ISBnews założyciel i jedyny właściciel Senior Apartments dr Marcin Zawadzki.

Share
d3lu39u

Obecnie Senior Apartments to pilotażowe osiedle domów na wynajem. Zgodnie z planem, powstanie sieć takich osiedli i apartamentów. Celem spółki jest umocnienie na pozycji lidera rynku apartamentów i mieszkań senioralnych w ciągu kilku najbliższych lat.

"Pierwszy etap inwestycji to już zbudowane w Wiązownej pod Warszawą osiedle 18 domów na wynajem - dla maksymalnie 30 mieszkańców. Osiedle zostanie oddane do użytku w ciągu kilku tygodni. W planach są następne projekty zlokalizowane w centrum Warszawy, a później w kolejnych dużych miastach w Polsce" - powiedział Zawadzki ISBnews.

Cena miesięcznego wynajmu zaczyna się od 4900 zł i zależy od usług w pakiecie. W ofercie znajdują się: zespół medyczny (lekarz, pielęgniarki, rehabilitanci)
, personel pomocniczy (opiekunki, animatorzy, concierge, pracownicy administracyjni, personel sprzątający i techniczny), zaplecze infrastrukturalne (położony w bezpośrednim sąsiedztwie, duży ośrodek medyczny działający w trybie 24/7).

Jak wskazał Zawadzki, idea apartamentów senioralnych jest tak skonstruowana, że w zasadzie każda osoba w wieku powyżej 65.roku życia mogłaby przeprowadzić się do apartamentu/mieszkania senioralnego i mieć zapewnioną bezpieczną i efektywnie tanią opiekę.

d3lu39u

"Jej koszty są porównywalne lub wręcz niższe do kosztów opieki domowej, która od lat promowana jest jako najlepsze rozwiązanie. Zorganizowanie takiej opieki w apartamentach senioralnych wymaga w zasadzie wyłącznie odpowiedniej infrastruktury mieszkaniowej, a tu konwersja nawet z mieszkań komunalnych zapewniałaby natychmiast kompleksowe rozwiązanie problemu starzejącego się społeczeństwa. Tym samym projekt apartamentów i mieszkań senioralnych obejmuje zapewnienie usługi nawet kilkuset tysiącom seniorów" - powiedział Zawadzki.

Całkowity, szacowany koszt inwestycji w latach 2016-2018 w sieć Senior Apartments wyniesie około 70 mln zł.

"Realizacja następuje w etapach. Pierwszy, obecnie realizowany etap, to ok. 8 mln zł. Etap drugi rozłożony na lata 2017/2018 to kolejne 40-60 mln zł." - powiedział Zawadzki.

Założyciel Senior Apartments poinformował, że spółka posiada "istotne kapitały własne" na rozwój, pozyskane ze sprzedaży firmy MEDI-system w tym i ubiegłym roku (wysokość transakcji nie została ujawniona). Marcin Zawadzki założył MEDI-system 15 lat temu, zaś dziś jest to największa w Polsce sieć ośrodków opieki długoterminowej. Pod koniec ub. roku firmę odkupił europejski gigant na rynku opieki długoterminowej, notowana na giełdzie w Paryżu francuska Orpea, właściciel 100% MEDI-system.

d3lu39u

"Obecnie jestem jedynym inwestorem projektu. Część inwestycji planuję zrealizować przy wsparciu inwestora zewnętrznego. Z racji mojego doświadczenia i pozycji jakozałożyciela firmy, rozmowy z instytucjami finansowymi przebiegają sprawnie i są na zaawansowanym poziomie. Mam dobre doświadczenia ze współpracy z inwestorem finansowym, więc planuję powtórzyć taki scenariusz. Opcją jest wprowadzenie spółki na giełdę w Warszawie w perspektywie kilku lat" - powiedział Zawadzki.

Według spółki, apartamenty senioralne, wprowadzające na polski rynek ideę "assisted living" nie mają jak dotąd innych realizatorów poza Senior Apartments. Usługa jest szersza niż inne tworzone na rynku (np. w ramach luksusowych domów opieki i tzw. mieszkań serwisowanych w ramach TBS, czyli mieszkalnictwa społecznego).

Polacy są najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Unii Europejskiej. Obecnie rynek prywatnych usług dla seniorów w kraju ma wartość ok. 5,5 mld zł i w ciągu kilku najbliższych latbędzie bardzo szybko rósł. Jednocześnie w Polsce żyje 1,5 mln osób niesamodzielnych, wymagających stałej lub okresowej opieki medycznej. Do ich dyspozycji jest dzisiaj mniej niż 500 tys. miejsc pobytowych.

Agnieszka Morawiecka

(ISBnews)

d3lu39u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lu39u
d3lu39u