Senior przeszedł na emeryturę, mając 65 lat. Oto ile dostaje z ZUS

Problem groszowych z roku na rok narasta. Polskie prawo jest tak skonstruowane, ze mimo faktu, ze mamy określone minimalne świadczenia, to i tak można dostawać w ramach świadczenia emerytalnego dosłownie grosze.

Problem z groszowymi emeryturami
Problem z groszowymi emeryturami
Źródło zdjęć: © Getty Images | © Copyright Kypros 2017 all rights reserved
oprac. RWP

Niezadowolenie seniorów w Polsce związane z niską wysokością ich emerytur nie jest tajemnicą. Wiele osób starszych otrzymuje świadczenia niestarczające nawet na pokrycie ich podstawowych potrzeb. Dodatkowo, z każdym rokiem wzrasta liczba osób, które pobierają minimalne świadczenia od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), co aktualnie sprowadza się do otrzymywania jednego grosza miesięcznie.

Emerytury o wartości dosłownie kilku groszy

ZUS przedstawił dane jesienią ostatniego roku, z których wynika, że najniższe świadczenie emerytalne otrzymuje kobieta w wieku 63 lat, której co miesiąc wypłaca się symboliczny 1 grosz. W ciągu swojego życia pracowała ona jedynie jeden dzień w ramach umowy zlecenia, co przełożyło się na skumulowany kapitał emerytalny równy 2,98 zł – podaje o2.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obowiązkowe badania dla starszych kierowców. Polacy na ulicy mocno podzieleni

Z kolei, w Kujawsko-Pomorskiem rekordowo niska emerytura wynosi 5 groszy i należy do kobiety, która przeszła na emeryturę zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Pracowała przez sześć lat, ale składki emerytalne odprowadzała tylko przez trzy miesiące. Natomiast w Podlaskiem najmniejsze świadczenie to 13 groszy, przysługujące mężczyźnie, który pracował przez 26 dni na umowie cywilnoprawnej. W Małopolsce, tarnowski oddział ZUS wypłaca najniższe świadczenie w kwocie 25 groszy – informuje portal o2.pl.

Obecnie minimalne świadczenie emerytalne w Polsce, od marca, wynosi 1780,96 zł brutto. Niemniej jednak, na koniec zeszłego roku, blisko 397 tysięcy seniorów pobierało świadczenia poniżej tej kwoty. Prognozuje się, że problem niskich emerytur będzie eskalował w nadchodzących latach.

Skąd bierze się problem emerytur o wartości kilku groszy?

Osobom, które osiągnęły wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale nie mają wymaganego stażu pracy (odpowiednio 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), przysługuje tak zwana emerytura

groszowa. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, wystarczy jeden dzień przepracowany, aby nabyć prawo do emerytury, nawet jeśli jej wysokość będzie symboliczna, co znajduje odzwierciedlenie w praktyce. Skrajnym przykładem jest emerytura wynosząca miesięcznie 2 grosze.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (134)