Sequester w USA i ważne dane makro w Europie

Stany Zjednoczone tną koszty i podnoszą podatki. W Europie publikacja ważnych wskaźników obrazujących kondycję sektora przemysłowego oraz PKB dla Polski. Czy złoty nadal pozostanie stabilny?

Sequester w USA i ważne dane makro w Europie
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

Od dziś w USA zaczynają obowiązywać automatyczne cięcia kosztów oraz podwyżki podatków tzw. sequester w wysokości 85 mld dolarów wynikające z braku porozumienia w kwestii zadłużenia USA. Nie wszystkie cięcia wejdą w życie z dniem dzisiejszym, co w dalszym ciągu daje szanse na negocjowanie, które może chociaż w pewnym stopniu złagodzić ich konsekwencje i nie wpłynąć negatywnie na wzrost gospodarczy. Z resztą już dziś Barack Obama będzie poruszał tę kwestię na spotkaniu z Kongresem. Amerykanie liczą, że tym razem uda się dojść do porozumienia, bo lista negatywnych konsekwencji jest bardzo długa.

Wczoraj o godzinie 11:00 opublikowane zostały dane o inflacji konsumenckiej w UE. Analitycy prognozowali spadek z 2,2% do 2% i tak też kształtował się odczyt. Nie wpłynęło to znacząco na wartość kursu EUR/USD, który od miesiąca porusza się w trendzie spadkowym. Warto zaznaczyć, że od początku lutego euro traci na wartości nie tylko w stosunku do amerykańskiego dolara, ale także polskiego złotego.

Następnie o 14:30 opublikowane zostały dane zza oceanu. Liczba nowozarejestrowanych bezrobotnych w USA spadła z 362 tys. do 344 tys. przy prognozach na poziomie 360 tys. Znacznie gorszy był odczyt zrewidowanego PKB za IV kwartał. Oczekiwano wzrostu na poziomie 0,5%, podczas gdy aktualna wartość tego wskaźnika wyniosła zaledwie 0,1%. Jest to najwolniejszy wzrost od 2011 r.

Dzisiaj z kolei opublikowany został Indeks PMI dla przemysłu dla Polski, Włoch, Francji, Niemiec i Strefy Euro, ale także polski PKB. W wielu przypadkach (Polska, Włochy, Francja) indeks PMI pozostaje poniżej 50 pkt., co świadczy o spadku aktywności w stosunku do poprzedniego miesiąca. Jedynie w Niemczech wartość przekroczyła ten istotny próg osiągając poziom 50,3 pkt. Znacznie lepsze dane napłynęły z polskiej gospodarki. PKB osiągnął wartość +1,1%, przy oczekiwaniach na poziomie 0,8%, co od razu przełożyło się na dalsze umocnienie złotego.

Popołudniu poznamy jeszcze dane zza oceanu - amerykański PMI dla przemysłu, Indeks Uniwersytetu Michigan oraz ISM dla przemysłu.

Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 24.01.2013 do 01.03.2013

Kurs EUR/PLN w ostatnim okresie porusza się w trendzie spadkowym. Silne wsparcie stanowią minima lutego na poziomie 4,14. W przypadku odbicia i skierowania się na północ ograniczeniem dla dalszych wzrostów kursu będzie linia wyrysowana po maksimach ostatniego miesiąca na poziomie 4,1620.

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 24.01.2013 do 01.03.2013

Obecnie kurs CHF/PLN porusza się w dość szerokim kanale o delikatnym nachyleniu wzrostowym. W ostatnim czasie kurs kilkukrotnie atakował lokalny szczyt wyznaczony na 100% zniesienie Fibonacciego, lecz go nie przełamał, a poziom ten - 3,4275 - jest obecnie oporem technicznym dla dalszego umacniania się franka. Wsparcie techniczne znajduje się w okolicy 3,3670 oraz 3,3650, gdzie znajduje się 23,6% zniesienie Fibonacciego.

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 24.01.2013 do 01.03.2013

Kurs USD/PLN porusza się w wyraźnym trendzie wzrostowym i wyznacza lokalne szczyty. Po silnym wzroście osiągnął poziom 3,1950 i zawrócił. Gdyby ruch w dół był kontynuowany to najbliższym technicznym wsparciem są okolice 3,1350, gdzie spotykają się 61,8% zniesienie Fibonacciego i linia wsparcia trendu wzrostowego. W przypadku ruchu w górę oporem technicznym jest górne ograniczenie formacji na poziomie 3,2050.

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 25.01.2013 do 01.03.2013

Kurs GBP/PLN ustalił w poniedziałek lokalne minimum i tak jak pozostałe waluty pod wpływem informacji o pakcie politycznym we Włoszech silnie odbił do góry. Wzrost został zatrzymany przez spadkową linię trendu. Pomimo kilku prób jej przełamania kurs pozostawał cały czas w kanale spadkowym. Obecnie technicznym wsparciem jest poziom 4,710, czyli wielomiesięczne minimum kursowe, a oporem poziom 4,8250, czyli górne ograniczenie kanału.

Magdalena Kaczmarczyk
dealer walutowy
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)