Seremet proponuje utworzenie instytutu ekspertyz gospodarczych
Utworzenie instytutu ekspertyz gospodarczych zaproponował prokurator generalny Andrzej Seremet podczas spotkania ze środowiskiem przedsiębiorców; instytut w krótkim czasie wydawałby opinie na potrzeby postępowań karnych m.in. w zakresie przestępczości gospodarczej.
W poniedziałek Seremet i minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkali się z przedstawicielami organizacji przedsiębiorców, m.in.: Markiem Goliszewskim (BCC), Andrzejem Arendarskim (KIG), Zbigniewem Niemczyckim (PRB).
- W zakresie postępowań karnych należy uczynić przełom, który spowodowałby ich przyspieszenie. Diagnoza jest bowiem oczywista i prosta - postępowania karne, w tym szczególnie jeśli chodzi o przestępczość gospodarczą, trwają zdecydowanie zbyt długo - powiedział dziennikarzom po tym spotkaniu Seremet, który jako prokurator generalny spotkał się po raz pierwszy ze środowiskiem przedsiębiorców.
Seremet dodał, że jedną z przyczyn przewlekłości tych postępowań jest zbyt długi czas przygotowywania opinii przez ekspertów, do których sięgają prokuratorzy i sędziowie. - Państwo musi wziąć na swoje barki potrzebę przyspieszenia postępowań karnych. Moja propozycja to stworzenie czegoś na kształt Instytutu Ekspertyz Sądowych, być może nazywałoby się to Instytutem Ekspertyz Gospodarczych - powiedział Seremet.
- Idea powstania takiego instytutu, w którym opracowywane byłyby na potrzeby postępowań sądowych stosowne ekspertyzy, będzie wcielona w życie - zapowiedział Seremet.
Jak powiedział prokurator generalny, podczas dyskusji podkreślano, że obowiązujące przepisy nie są do końca przejrzyste i wymagają zmian m.in. w kodeksie spółek handlowych. - Prokurator nie jest wrogiem przedsiębiorcy. Jego działania wynikają z określonych regulacji prawnych, a jeżeli popełnia błędy (), to wynikają one z uwarunkowań, które staram się jako prokurator zmienić - podkreślił.
Po raz kolejny zapewnił, że prokuratorzy nie będą dokonywać spektakularnych zatrzymań ani przedsiębiorców, ani innych osób. - Rzeczą prokuratora jest rzetelnie i uczciwie prowadzić postępowanie, a nie prezentować się jako gwiazda medialna - powiedział Seremet.
Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, ocenił, że zapowiedź utworzenia Instytutu Ekspertyz Gospodarczych to bardzo dobra inicjatywa. - Wiele lat czekaliśmy na to, aby przedsiębiorcy mieli pewność, że będą traktowani tak samo jak pozostali obywatele i że w sądach poprawi się zdecydowanie jakość ekspertyz - powiedział.
W ocenie prezesa BCC Marka Goliszewskiego relacje między środowiskiem gospodarczym i prawniczym poprawiły się. - Jednak jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Wiele inicjatyw wymaga poparcia społecznego i te inicjatywy na pewno będziemy popierać - powiedział Goliszewski.
Działający od ponad 80 lat Instytut Ekspertyz Sądowych, na wzór którego miałby powstać instytut ekspertyz gospodarczych, podlega bezpośrednio Ministerstwu Sprawiedliwości. Prowadzi badania naukowe, działalność dydaktyczną i wydaje opinie oraz ekspertyzy przede wszystkim dla policji, prokuratur i sądów.
Grzegorz Dyjak