Trwa ładowanie...

Sezon nad Zatoką Gdańską rozpocznie się z opóźnieniem. Za to plaże będą szersze

Dobra wiadomość jest taka, że niektóre nadbałtyckie plaże będą szersze. Zła – że zanim to nastąpi, turyści i mieszkańcy muszą się liczyć z czasowym zamknięciem niektórych odcinków. Ale to konieczne, bo piasku na plażach Zatoki Gdańskiej zaczyna brakować.

Sezon nad Zatoką Gdańską rozpocznie się z opóźnieniem. Za to plaże będą szerszeŹródło: WP.PL, fot: WP.PL
d3h9jud
d3h9jud

Na początku czerwca rozpoczną się prace przy pogłębieniu toru podejściowego do Portu Północnego w Gdańsku. Piach wydobyty z dna Zatoki Gdańskiej trafi na plaże Zatoki Gdańskiej, dzięki czemu poszerzą się one nawet o 40 metrów. Poszerzanie plaż określa się mianem refulacji.

Jak czytamy na stronie Urzędu Morskiego w Gdyni, pierwsze prace mają ruszyć już 1 czerwca. Na tę chwilę harmonogram prac wygląda następująco:

• 1-12.06 Gdańsk-Jelitkowo, wejścia od 54 do 78
• 13-30.06 Jastrzębia Góra, wejścia od 23 do 28
• 4-29.07 Ostrowo, wejścia 28 do 38
• 14-19.08 Kuźnica, wejścia od 27 do 30

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Aleksandra Zmitrowicz

Jak informuje serwis Trójmiasto.pl, urobek, który trafi na plażę, to mieszanina piachu i wody o ciemnej barwie i niestety dość nieprzyjemnym zapachu. Dopiero po procesie utlenienia piasek zyska normalną, żółtą barwę, ale jak długo to potrwa, w głównej mierze zależy od warunków pogodowych.

d3h9jud

Ostatnia refulacja plaż odbyła się na początku 2010 r. w Brzeźnie. Wówczas piach utleniał się ok. trzech miesięcy. W Jelitkowie po raz ostatni nowy piach pojawił się w 2007 r.
Od czasu do czasu trzeba takaie niedogodności znieść – w końcu im więcej piasku na plaży, tym pobyt nad morzem bardziej udany. W rozmowie z serwisem Trójmiasto.pl właściciel baru plażowego w Gdańsku powiedział wręcz, że piasek jest na plaży deficytowy.

- Z roku na rok jest z tym coraz gorzej, dlatego dobrze się stanie, że plaże będą szersze. Niestety termin wykonania prac dobrano fatalnie. Wydobyty z dna i wyrzucony na plażę mokry piach niestety nie pachnie zbyt miło, jego barwa też nie zachęca do wypoczynku. Jak nam powiedziano, terminu nie dało się przesunąć na "po wakacjach" bo obie strony wiąże podpisana umowa i za nieprzestrzeganie terminu nałożone by zostały bardzo wysokie kary umowne.

Wprawdzie urzędnicy zapewniają, że prace zostaną przeprowadzone możliwie szybko, by zminimalizować uciążliwości związane z refulacją plaż, ale należy założyć, że sezon zacznie się w Gdańsku z opóźnieniem.

Ograniczenia również na innych plażach

W ciągu czterech najbliższych miesięcy poszerzone mają zostać także plaże w Ostrowie, Karwi, Helu, Kuźnicy, Sztutowie, Stegnie oraz w Gdańsku na Westerplatte.

Dokładne daty prac w tych miejscach nie są jeszcze znane i będą podawane na bieżąco. Turyści, którzy planują spędzić tam urlop, na bieżąco muszą czytać komunikaty na stronie Urzedu Morskiego w Gdyni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3h9jud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h9jud