SG WP ws. wizyty admirała Giampaolo Di Paola (komunikat)
...
17.07. Warszawa (PAP) - Rzecznik prasowy Sztabu Generalnego WP informuje:
17 lipca br., na zaproszenie Szefa Sztabu Generalnego WP wizytę w Polsce złożył Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO admirał Giampaolo Di Paola. Podczas briefingu prasowego w Sztabie Generalnym Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO wyraził uznanie dla polskiego zaangażowania w przedsięwzięcia Sojuszu, m.in.; operacje w Afganistanie, Kosowie, misji szkoleniowej w Iraku oraz misji na Morzu Śródziemnym.
"Polskie siły zbrojne uczestniczą również w innych operacjach, w ramach UE i ONZ. Podsumowując te wysiłki należy podkreślić, że Polska jest jednym z czołowych kontrybutorów bezpieczeństwa w świecie" - zaznaczył adm. Giampaolo Di Paola.
Natomiast Szef Sztabu Generalnego WP witając gościa podkreślił, że wizyta Przewodniczącego Komitetu Wojskowego zbiega się z 10. rocznicą członkostwa Polski w NATO, co ma dla nas również duże znaczenie.
"Doceniamy to i traktujemy jako wyraz uznania dla Wojska Polskiego w wysiłek całego Sojuszu w budowaniu bezpieczeństwa w regionie i na świecie. Na ręce Pana Admirała chcę złożyć podziękowania za uznanie dla Rzeczpospolitej, przejawiające się między innymi w dwóch ostatnich decyzjach: zwiększeniu liczby stanowisk tzw. flagowych (czyli generalskich) i rozmieszczeniu sojuszniczego batalionu łączności w Bydgoszczy" - powiedział gen. Franciszek Gągor.
W czasie rozmów sztabowych Przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO zapoznano z procesem transformacji polskich sił zbrojnych oraz ich zaangażowaniem w operacjach poza granicami kraju. Gościa szczególnie interesowały polskie doświadczenia z udziału w operacji ISAF w Afganistanie. Strona polska przedstawiła również swoje stanowisko w zakresie wojskowego wkładu do dyskusji nad nową koncepcją strategiczną Sojuszu.
Następnie admirał Giampaolo Di Paola odwiedził Akademię Obrony Narodowej, gdzie wygłosił wykład pt. "W kierunku nowej koncepcji strategicznej - perspektywa wojskowa".
W czasie wizyty Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO spotkał się także z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jackiem Najderem oraz szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksandrem Szczygło.
Na zakończenie wizyty w Polsce Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ wni/