Trwa ładowanie...
hrywna
05-02-2014 17:55

Silny spadek notowań ukraińskiej hrywny

Wartość ukraińskiej waluty w stosunku do walut zachodnich spadła drastycznie w środę, przekraczając symboliczny próg 9 hrywien za dolara. Tego samego dnia agencja ratingowa Moody's obniżyła rating długoterminowych lokat w dewizach w 12 ukraińskich bankach.

Silny spadek notowań ukraińskiej hrywnyŹródło: AFP, fot: SERGEI SUPINSKY
d44mkd3

- To panika. Hrywna spada, a bank centralny nie podtrzymuje jej kursu, ponieważ rezerwy (walutowe) są na niskim poziomie - wyjaśnił w rozmowie z AFP ekonomista z Raiffeisen Aval Bank Dmytro Sołohub.

Ten silny spadek notowań hrywny, który rozpoczął się we wtorek, przypisywany jest reakcji na trwający już ponad dwa miesiące kryzys polityczny na Ukrainie.

- Ludzie zaczęli uciekać ku walutom zagranicznym. Dochodzi też do ucieczki kapitału i nie można wykluczyć, że osoby mające dobre koneksje polityczne i przedsiębiorcy wyciągają pieniądze z kraju - dodał Sołohub.

d44mkd3

Wartość hrywny spadła też w stosunku do rosyjskiego rubla, choć jest on ostatnio rekordowo nisko notowany.

Agencja Moody's obniżyła z Caa3 do Caa2 długoterminowy rating depozytów dewizowych w 12 ukraińskich bankach, m.in. w takich jak PriwatBank, UkrExim i Oszczadbank.

Pod koniec stycznia agencja ratingowa Standard and Poor's obniżyła rating Ukrainy z poziomu B minus do poziomu CCC plus, tłumacząc swą decyzję brakiem politycznej stabilności w kraju.

Na początku listopada 2013 roku agencja obniżyła już rating Ukrainy do poziomu B minus i ostrzegła, że kraj może mieć poważne trudności z obsługą swojego długu ze względu na topnienie rezerw walutowych.

Standard and Poor's przypomniał wówczas, że Ukraina, która pogrążona jest od ponad roku w recesji, ma niewielkie szanse na radykalną poprawę sytuacji gospodarczej.(PAP)

d44mkd3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44mkd3