Skarb Państwa i BGK zobowiązały się do niesprzedawania akcji PKO BP w ciągu 180 dni
19.07. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa oraz Bank Gospodarstwa Krajowego zobowiązały się do niesprzedawania akcji PKO BP w ciągu 180 dni - poinformował resort w...
19.07. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa oraz Bank Gospodarstwa Krajowego zobowiązały się do niesprzedawania akcji PKO BP w ciągu 180 dni - poinformował resort w komunikacie.
18 lipca 2012 roku Ministerstwo Skarbu Państwa zakończyło pomyślnie proces budowania księgi popytu na 95 milionów akcji PKO BP. Cena została ustalona w wysokości 32,50 zł za akcję.
"Pomimo utrzymujących się trudnych warunków na rynkach kapitałowych, transakcja spotkała się z dużym zainteresowaniem krajowych i międzynarodowych inwestorów - w sumie ponad 140 inwestorów z 18 krajów wzięło w niej udział. Ponad 2/3 popytu na akcje zgłosili polscy inwestorzy, w tym głównie OFE i TFI, jednocześnie zainteresowanie ofertą zgłosiły największe instytucje międzynarodowe" - podano w komunikacie resortu.
"Księga popytu została pokryta w całości po niespełna trzech godzinach od rozpoczęcia transakcji, a popyt ponad 3-krotnie przekroczył wartość oferowanych akcji. Tak duży popyt pozwolił na zwiększenie oferty w trakcie trwania transakcji z początkowych 90 milionów akcji oraz pozwolił uzyskać wycenę z dyskontem wynoszącym mniej niż 2,5 proc. w porównaniu z ceną zamknięcia akcji PKO BP z 17 lipca 2012 roku" - dodano.
W komunikacie Skarb Państwa podał, że pod względem geograficznym zainteresowani akcjami PKO BP byli głównie inwestorzy z Polski (67 proc.), Wielkiej Brytanii (13 proc.) oraz Stanów Zjednoczonych (9 proc.).
Ministerstwo poinformowało, że po przeprowadzeniu transakcji resort jest bezpośrednio właścicielem pakietu 33,39 proc. akcji PKO BP i pozostaje największym w tej spółce akcjonariuszem obok Banku Gospodarstwa Krajowego (kontrolowanego przez Skarb Państwa - PAP), który posiada 10,25 proc. akcji.
Resort podał, że globalnymi koordynatorami i prowadzącymi księgę popytu w transakcji byli Goldman Sachs International, Deutsche Bank AG London Branch, JP Morgan Securities PLC oraz Dom Maklerski PKO Banku Polskiego. Dodał, że księgę popytu prowadziły również DI BRE Banku, UBS Limited oraz Wood&Co.
Doradcami prawnymi konsorcjum banków było Linklaters, MSP - Allen & Overy. (PAP)
kuc/ jtt/