Trwa ładowanie...

Sklep dla Ukraińców w Rybniku. "Chcemy przywrócić tym ludziom godność"

Zorganizowany na wzór sklepu punkt pomocy rzeczowej "Półki dobra" dla ukraińskich uchodźców rozpocznie w sobotę działalność w Rybniku. Przyjmowaną walutą będzie słowo "dziękuję" – deklaruje obsługa.

W całej Polsce organizowana jest pomoc dla uchodźców z Ukrainy. W Rybniku powstał sklep, w którym wszystko jest za darmo W całej Polsce organizowana jest pomoc dla uchodźców z Ukrainy. W Rybniku powstał sklep, w którym wszystko jest za darmo Źródło: PAP, fot: Pawe� Supernak
dsibxax
dsibxax

- Idea sklepu zrodziła się wraz z kolejnymi osobami z Ukrainy, które zaczęły przyjeżdżać do naszego miasta. Zobaczyliśmy w oczach tych ludzi najpierw strach, bezradność, a potem... wstyd. Bo nagle okazuje się, że nie masz nic, dosłownie nic, poza tym, co na sobie – powiedziała w piątek rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku Agnieszka Skupień.

Są przymierzalnie, lustra i obsługa, która doradzi. Nie ma kasy

- Zaczęliśmy szukać pomysłu na ofertę pomocy, która przywróci tym osobom godność i nie każe im szukać w stertach darów złożonych w jakimś garażu, czy na ulicy. I tak wpadliśmy na pomysł specjalnego sklepu – dodała.

Towar przygotowali rybniczanie, którzy w odruchu solidarności z Ukrainą przynieśli ubrania, artykuły spożywcze, chemiczne, opatrunkowe i wiele innych rzeczy. Część z podarunków mieszkańców Rybnika pojechała na Ukrainę, część została rozdysponowana gościom z Ukrainy w dniu przyjazdu, albo kilka dni po tym, jak już znaleźli tu swój dach nad głową.

Towary w sklepie poukładano na regałach według poszczególnych działów: odzież, artykuły spożywcze, chemiczne, opatrunkowe itp. Ubrania są posegregowane i wiszą na wieszakach, albo leżą poukładane na specjalnych stołach. Są przymierzalnie, lustra, lada i obsługa sklepu, która doradzi i pomoże dokonać wyboru.

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. "Służby apelują, aby pomoc udzielać z głową"

Z oferty "Półek dobra" będzie mogła skorzystać każda osoba, która może poświadczyć swój przyjazd do Polski z terenu Ukrainy po 24 lutego br. Punkt zorganizowano w salkach parafialnych kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku przy ulicy księdza Franciszka Brudnioka 5 dzięki życzliwości proboszcza parafii ks. Marka Norasa.

dsibxax

"Miejsce wypełnione dobrem"

- Szukaliśmy miejsca w centrum miasta, a nie mamy w śródmieściu wolnego lokalu, który spełniałby warunki tworzonego punktu, dlatego zaczęliśmy szukać wśród życzliwych ludzi i pierwszy pomysł okazał się trafiony. Reszta zrobiła się już prawie sama – łańcuszkiem szczęścia życzliwych ludzi, którzy nie chcą się ujawniać. Powiem tylko tyle, że zaangażowali się po godzinach swojej pracy dyrektorzy jednostek miejskich i przedszkoli. Sprowadzili do pomocy swoje rodziny, znajomych, urzędników, uczniów rybnickich szkół i oto jest gotowe miejsce wypełnione dobrem wielu mieszkańców Rybnika – powiedział wiceprezydent Rybnika Wojciech Świerkosz.

"Sklep" będzie działał tak długo, jak będzie potrzeba, ale w założeniu ma to być miejsce na początek, nim uda się uruchomić konta bankowe, załatwić formalności, znaleźć pracę. Personel to Ukrainki mieszkające w Rybniku i związane z projektem pod nazwą "28 dzielnica" na rzecz osób z Ukrainy, mieszkających w Rybniku.

Punkt rozpocznie działalność w sobotę, będzie otwarty od godziny 10.00 do 13.00. Potem będzie otwarty od poniedziałku do piątku od 16.00 do 19.00 oraz w sobotę i niedzielę od 10.00 do 13.00.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dsibxax
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dsibxax