Skok na emerytury?
Cztery powszechne towarzystwa emerytalne,
wspierane przez zagraniczny lobbing, zabiegają o zgodę na
podniesienie pobieranych przez nie opłat za zarządzanie otwartymi
funduszami emerytalnymi - informuje "Nasz Dziennik".
13.07.2005 | aktual.: 13.07.2005 09:04
Cztery powszechne towarzystwa emerytalne, wspierane przez zagraniczny lobbing, zabiegają o zgodę na podniesienie pobieranych przez nie opłat za zarządzanie otwartymi funduszami emerytalnymi - informuje "Nasz Dziennik".
Gazeta ostrzega, że ewentualna zgoda Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE) oznaczałaby zmniejszenie aktywów ubezpieczonych, obniżenie ich przyszłych emerytur, likwidację konkurencji na rynku OFE. Opłaty pobierane są przez PTE z aktywów zgromadzonych przez ubezpieczonych. To, co im ubędzie, stanie się zyskiem akcjonariuszy towarzystw.
Dziennik dowiedział się nieoficjalnie, że na środowym posiedzeniu KNUiFE może zapaść decyzja o zgodzie lub braku zgody Komisji na podniesienie opłat. Po stronie interesów ubezpieczonych stanęło Stowarzyszenie Rynku Kapitałowego UNFE, które przystąpiło do toczącego się postępowania administracyjnego. Stowarzyszenie uważa, że opłat za zarządzanie nie wolno podwyższać, ponieważ nie tylko godzi to bezpośrednio w interesy majątkowe ubezpieczonych, ale również likwiduje konkurencję na rynku OFE. Tego samego zdania jest Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".
Po przeciwnej stronie stanęło silne lobby finansowe, którego reprezentantem jest m.in. Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych. Co więcej - za domagającymi się pieniędzy PTE ujęli się... trzej ambasadorzy - amerykański, holenderski i austriacki, którzy w jednobrzmiących pismach skierowanych do premiera Marka Belki naciskają na rozwiązanie sprawy po myśli PTE.
Z wnioskiem o podwyższenie opłat wystąpiły OFE ING Nationale Nederlanden Polska, AIG OFE, OFE Sampo i OFE Generali. "Nasz Dziennik" zwraca uwagę, że wszystkie fundusze osiągają z działalności na rynku OFE ogromne zyski, np. AIG PTE - blisko 50 mln zł za ubiegły rok, OFE Generali - 17 mln zł. Przy tak dużych zyskach należałoby pomyśleć raczej o obniżeniu niż podwyższeniu opłat za zarządzanie - uważają członkowie Stowarzyszenia UNFE. (PAP)