SKOK wygrały spór o rozszerzenie działalności
Ograniczenie swobody działalności gospodarczej może wynikać tylko z ustawy, a nie z uznania urzędu.
Z takim właśnie uzasadnieniem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzje Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK) oraz Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK.
KNF odmówiła im wydania zezwolenia na rozszerzenie działalności o ubezpieczenie usług turystycznych. Uzasadniała to faktem, że od ponad czterech lat oba zakłady ubezpieczeniowe funkcjonują bez prezesa. Na Grzegorza Buczkowskiego, który pełni tę funkcję, KNF nie wyraża zgody. Wydała natomiast zalecenia powołania prezesa, który uzyskałby jej akceptację.
Zalecenia zostały jednak wydane, gdy nie został jeszcze rozstrzygnięty wniosek o zgodę na powołanie na prezesa obu towarzystw Grzegorza Buczkowskiego.
Sąd ocenił, że było to niedopuszczalne. Również w dwóch pozostałych sprawach orzekł, że odmawiając zezwolenia na rozszerzenie działalności, KNF nie mogła powoływać się na to postępowanie, kwestionowane przez skarżące towarzystwa. Wyroki (sygn. VI SA/ Wa 1818/09, VI SA/Wa 1819/09 i VI SA/Wa 1839/09) są nieprawomocne.
Podczas rozprawy pełnomocnik obu towarzystw ubezpieczeniowych SKOK sugerował “negatywne nastawienie KNF do wszystkich podmiotów związanych ze SKOK”. Andrzej Dunajski, rzecznik prasowy Krajowej SKOK, informuje, że chodzi “o permanentną niemożliwość uzyskania zgody na podjęcie działań, które wymagają zezwolenia organu nadzoru”. 10 marca prezes Krajowej SKOK wystosował skargę do premiera.
d.fr.