Trwa ładowanie...

Skrócili czas pracy do 6 godzin dziennie. To się opłaca!

Pracownicy mniej chorują i rzadziej biorą zwolnienie lekarskie – uważają w szwedzkim zakładzie Toyoty, w którym wprowadzono 6-godzinny dzień pracy.

Skrócili czas pracy do 6 godzin dziennie. To się opłaca!Źródło: © .shock - Fotolia.com
d38swyz
d38swyz

Pracownicy mniej chorują i rzadziej biorą zwolnienie lekarskie – uważają w szwedzkim zakładzie Toyoty, w którym wprowadzono 6-godzinny dzień pracy. Pracownicy w firmie zarabiają tyle, ile dostawaliby pracując po 8 godzin. W przedsiębiorstwie wprowadzono jedną zmianę, zamiast dwóch. Taki układ opłaca się, bo zatrudnieni biorą mniej urlopów i rzadziej chorują. Jak podaje agencja AFP, cytowana przez „Gazetę Wyborczą”, mechanik w firmie zarabia miesięcznie prawie 30 tys. koron (13 tys. zł).

Skrócić czas pracy chcą też w urzędzie miejskim w Göteborgu. Zamierzają jednak najpierw wypróbować nowe rozwiązanie. Pracownicy w jednym urzędzie będą pracować 6, a drugim 7 godzin dziennie. Burmistrz po roku trwania eksperymentu porówna efekty pracy obu urzędów. Czy takie rozwiązanie ma sens?

- Jeśli takie skrócenie czasu pracy idzie w parze z precyzyjną organizacją pracy i komasacją zadań, to jestem przekonany, że to się może udać. Na pewno zwiększa się presja czasu, ale w nagrodę ma się więcej czasu dla siebie – komentuje Artur Ragan, specjalista z agencji pracy tymczasowej Work Express. – Pytanie, czy nie jest to też uwarunkowane typowym dla krajów skandynawskich podejściem do pracy jako takiej, zakładającym uczciwe traktowanie pracodawcy i przeznaczanie tych 6-7 godzin na pracę, a nie „czynności zastępcze”.

Wieści o innym rozwiązaniu płyną z Francji. Nowy przywilej pracowników, o którym pisał dziennik „The Guardian”, zakłada możliwość ignorowania służbowych maili po wyjściu z biura do domu. W dobie urządzeń mobilnych zachwiany został bowiem tzw. „work-life balance” w wielu firmach.

d38swyz

- Na szeregowych stanowiskach, w zawodach, które nie wymagają szybkiej reakcji o każdej porze, to bardzo dobra polityka. Potrzebujemy odpoczynku od tematyki służbowej i taki zakaz np. w regulaminie firmy, to bardzo dobra rzecz. Przy okazji utrudnia wywieranie niedozwolonej presji, często stosowanej w korporacjach – dodaje Artur Ragan z Work Express. – Jednak niestety nie każdy zawód daje luksus „odcięcia się” od służbowej poczty.

Dłuższa praca nie przekłada się na wymierne efekty. Wyniki badań OECD wskazują wyraźny związek między krótszym czasem spędzanym w biurze, a lepszymi wynikami. Choć Grecy pracują ponad 2 tys. godzin rocznie, a Niemcy tylko 1,4 tys., to ci pierwsi są aż o 70 proc. mniej efektywni.

AK/WP.PL

d38swyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38swyz