Trwa ładowanie...
d15i4wd
wydarzenia

Skrót wiadomości - czwartek, 6 grudnia

...

Share
d15i4wd

07.12. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d15i4wd

W latach 2014-2015 wzrost PKB powinien powrócić do poziomów z 2011 r. - poinformował minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem, nie ma obecnie ryzyka rozpadu strefy euro.

Dług publiczny wg metodologii krajowej w 2012 r. stanowi ok. 53 proc. PKB, zaś wg metodologii unijnej wynosi "lekko" powyżej 56 proc. - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

W listopadzie stopa bezrobocia nie przekroczy 13,0 proc., zaś na koniec 2012 roku realne jest osiągnięcie poziomu 13,2-13,3 proc. - poinformował wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w III kwartale 2012 r. spadł o 0,1 proc. kdk, podczas gdy w II kw. spadł o 0,2 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w drugim wyliczeniu.

d15i4wd

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie.

Ożywienie w gospodarce strefy euro powinno rozpocząć się w drugiej połowie 2013 r - ocenił prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Draghi poinformował również o obniżeniu prognozy PKB dla strefy euro w latach 2012 i 2013 przez EBC.

Z Partii Republikańskiej dochodzą sygnały, że może ustąpić ws. podwyżki podatków dla najzamożniejszych Amerykanów, co mogłoby utorować drogę do porozumienia z Białym Domem co do redukcji deficytu budżetowego. Bez tego gospodarce USA grozi tzw. klif fiskalny.

Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

d15i4wd

Zamówienia w niemieckim przemyśle nieoczekiwanie wzrosły w październiku 2012 r. o 3,9 proc. mdm, a rdr spadły o 2,4 proc. - podało niemieckie Ministerstwo Gospodarki w komunikacie.

Stopa bezrobocia w Grecji wzrosła we wrześniu 2012 r. do 26,0 proc. z 25,3 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie - podał w komunikacie urząd statystyczny.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 25 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 370 tys. - poinformował w środę Departament Pracy USA.

W listopadzie 2012 r. liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA wzrosła o 34,4 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2011, po wzroście w październiku 2012 o 11,6 proc. - wynika z opublikowanego w czwartek raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

d15i4wd

Indeks cen żywności na świecie w listopadzie 2012 r. wyniósł 210,9 pkt., wobec 214,1 pkt. w październiku po rewizji w górę o 0,6 pkt. - podała w czwartek na stronie internetowej Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO). Oznacza to, że w ciągu roku indeks spadł o 2,56 proc., a w ciągu miesiąca spadł o 1,49 proc.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów na czwartkowej aukcji zamiany sprzedało obligacje WS0922 za 737,256 mln zł i WS0429 za 1.070,612 mln zł, a odkupiło OK0113 za 1.207,212 mln zł i PS0413 za 917,055 mln zł - podał resort w komunikacie.

Poziom długu krajowego na koniec listopada 2012 r. wyniósł 528,6 mld zł wobec 507,2 mld zł na koniec 2011 roku - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów w komunikacie.

d15i4wd

Według danych na koniec listopada 2012 roku w tym roku do wykupu pozostaje dług o wartości nominalnej 3,42 mld zł - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

W listopadzie 2012 r. nastąpił spadek zadłużenia w bonach o 1,3 mld zł do "rekordowo niskiego" poziomu 8,3 mld zł - podało w czwartek ministerstwo finansów. Udział bonów w SPW na rynku krajowym na koniec listopada wyniósł 1,6 proc.

Według stanu na 30 listopada 2012 r. w grudniu z tytułu wykupu i obsługi złotowych SPW na krajowy rynek wypłynie kwota 2,2 mld zł, a z tytułu środków przekazanych OFE dodatkowo 0,8 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie.

W wyniku konsolidacji zarządzania płynnością sektora publicznego na koniec listopada zgromadzono środki w wysokości 29,6 mld zł, z czego w depozytach terminowych 26,3 mld zł oraz w depozytach typu O/N 3,3 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie.

d15i4wd

Deficyt samorządów najprawdopodobniej będzie dużo niższy od zaplanowanego na ten rok w wysokości 13,5 mld zł - poinformowała w czwartek w Sejmie zastępca dyrektora w Departamencie Finansów Samorządu Terytorialnego Ministerstwa Finansów Marianna Borowska.

Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy rozesłał do stolic UE dokument, który przedstawia kalendarz realizacji kolejnych etapów zacieśniania unii walutowej, w tym stworzenia budżetu eurolandu. Dokument będzie podstawą decyzji na szczycie UE 13-14 grudnia.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,67 proc. i wyniósł 2.485,44 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 1,46 proc. i wyniósł 17.792,09 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,16 proc., do 5.901,42 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,31 proc. i wyniósł 3.601,65 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 1,07 proc. i wyniósł 7.534,54 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,1 proc. i wyniósł 2.029,24 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,81 proc. i wyniósł 9.545,16 pkt.

SPÓŁKI

BPH PBK Zarządzanie Funduszami (ZF), spółka zależna Banku BPH oraz General Electric Capital Corporation podpisały z Investors Holding, właścicielem Investors TFI, przedwstępną warunkową umowę sprzedaży akcji spółki BPH Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych - podał bank w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję w sprawie stwierdzenia równoważności informacji zawartych w memorandum informacyjnym BZ WBK sporządzonym w związku z połączeniem z Kredyt Bankiem - poinformował bank w czwartkowym komunikacie. Memorandum informacyjnym objęte są akcje serii J. "Tym samym doszło do spełnienia się ostatniego warunku, od którego było uzależnione złożenie przez Zarząd Spółki wniosku o rejestrację Połączenia we właściwym sądzie rejestrowym" - napisano w komunikacie. Bank podał, że zamierza niezwłocznie złożyć wniosek o rejestrację połączenia.

Konsorcjum Rafako i PBG podpisało kontrakt na zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie instalacji odsiarczania spalin w spółkach grupy EDF Polska. Wartość kontraktu to 769,9 mln zł netto - podało Rafako w komunikacie.

Walne zgromadzenie PGNiG przegłosowało w czwartek zmiany w statucie, dotyczące ograniczenia do 10 proc. prawa głosu na walnym przez każdego z akcjonariuszy innego niż Skarb Państwa.

KGHM Polska Miedź ma nadzieję, że do początku maja uzgodni z radą nadzorczą kwestie polityki dywidendowej oraz wysokości dywidendy za 2012 rok, zaś do połowy stycznia powinna zostać podana ostateczna wielkość nakładów na projekt Sierra Gorda - poinformował w rozmowie z PAP prezes KGHM Herbert Wirth. KGHM jest też już zdecydowany na złożenie oferty na koncesję w Kazachstanie.

Oferty konsorcjum Hawe Budownictwo i Hawe Telecom o łącznej wartości 56,7 mln zł okazały się najtańsze w dwóch częściach przetargu na "Zaprojektowanie i wykonanie pasywnej sieci szerokopasmowej w projekcie Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo podlaskie. W jednej z części postępowania najtańsza jest oferta Wasko za 18,2 mln zł. Obecnie trwa weryfikacja złożonych ofert - wynika z informacji przekazanych PAP przez Monikę Kropiewnicką z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

EMC Instytut Medyczny nie osiągnął porozumienia z EQT VI Ltd w sprawie potencjalnych inwestycji funduszu w spółkę i zakończył prowadzenie negocjacji - podał EMC IM w komunikacie.

Apator planuje kolejne przejęcia na rynku brytyjskim, a obecnie rozmawia z dwoma spółkami inżynierskimi z tego kraju - poinformował w czwartek Janusz Niedźwiecki, prezes zarządu Apatora.

Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w październiku 2012 roku 241.467 sztuk i było o 18,5 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Spółka Biomass Energy Project, specjalizująca się m.in. w sadzonkach roślin energetycznych, w piątek 7 grudnia zadebiutuje na rynku NewConnect - podała GPW w komunikacie.

Elemental Holding, notowana na NewConnect spółka z sektora recykligowego, planuje w II kw. 2013 roku emisję akcji o wartości kilkudziesięciu milionów złotych oraz debiut na głównym rynku warszawskiej GPW - poinformował w rozmowie z PAP Jarosław Michalik, członek zarządu Elemental Holding. Dodał, że spółka chce inwestować w segmencie recyklingu płytek elektronicznych i aluminium.

Zarząd Kino Polska TV chce wypłacić zaliczkę na poczet dywidendy za rok obrotowy 2012 w wysokości 0,5 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie. Łączna kwota przeznaczona na zaliczkę może wynieść 6,91 mln zł.

Gant podpisał z Futureal, firmą deweloperską z Europy Środkowej, umowę o finansowanie projektów deweloperskich. Na podstawie umowy Futureal zainwestuje do 42 mln zł w projekty deweloperskie realizowane przez Ganta. Firma obejmie również akcje nowej emisji Ganta i po emisji będzie posiadać ponad 5 proc. akcji spółki - podał Gant w komunikacie.

Qumak-Sekom podpisał z Hochtief Polska umowę na zaprojektowanie i wykonanie systemu bagażowego wraz z systemem kontroli bagażu rejestrowanego oraz wykonanie instalacji okablowania strukturalnego wraz z urządzeniami aktywnymi i systemu wizualnej informacji o lotach, umożliwiający gromadzenie i przetwarzanie informacji związanych z rejsami. Wynagrodzenie za prace to ok. 61,28 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Zmiany w składzie zarządu PKM Duda to konsekwencja realizowanego od 2009 roku, w porozumieniu z bankami, programu restrukturyzacji oraz decyzji o połączeniu ze spółką dystrybucyjną CM Makton - poinformował Maciej Duda, ustępujący prezes grupy. Chce on wejść do rady nadzorczej spółki. Zgodnie z opublikowanym w środę komunikatem, Dariusz Formela, dotychczasowy wiceprezes PKM Duda, zostanie od 11 grudnia nowym prezesem zarządu. Z zarządu odejdzie również Bogna Duda-Jankowiak, dotychczasowa wiceprezes zarządu.

Ipopema SFIO liczy na kilkakrotny wzrost aktywów w 2013 roku wobec 150 mln zł posiadanych obecnie - poinformował PAP wiceprezes Ipopemy TFI Aleksander Widera. Jego zdaniem, przyszły rok, wraz ze spodziewaną dalszą poprawą koniunktury na rynkach, przyniesie napływ środków do funduszy inwestycyjnych.

Slovnaft, Transpetrol i MOL podpisały memorandum o współpracy w zakresie modernizacji i zwiększenia zdolności przesyłowych Rurociągu Przyjaźń 1 pomiędzy Słowacją i Węgrami - podał Slovnaft w komunikacie prasowym. Łączny koszt modernizacji wyniesie 60 mln euro.

Członkowie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zdecydowali o rekomendowaniu Ministrowi Finansów podwyższenia składki na UFG do 1,3 proc. z 1 proc. składek zbieranych przez towarzystwa ze sprzedaży OC komunikacyjnego oraz OC rolników - poinformował UFG w czwartkowym komunikacie.

Po zakończeniu budowy rurociągu South Stream, Europa dążąca do dywersyfikacji dostawców otrzyma w ofercie dodatkowe 63 mld metrów sześć. rosyjskiego gazu. Mimo spadku sprzedaży Gazprom liczy, że w nadchodzących latach światowy popyt na gaz wzrośnie o 50 proc.

WALUTY

Zdaniem ekonomistów zarówno rynek walutowy, jak i rynek obligacji będą na piątkowej sesji stabilne, notowania nie powinny się istotnie zmieniać. Pewien wpływ na krajowy rynek może mieć publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Zdaniem analityków, złoty w piątek handlowany będzie za 4,11-4,14 euro. Wydarzeniem dnia na rynku długu był przetarg obligacji, który wyczerpał popyt na polskie papiery.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1538 a kurs złotego do euro na 4,1247 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3072 USD i 107,66 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 108,86-108,88 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo mocno wzrosły zapasy benzyny w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2013, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 87,79 USD, po spadku o 9 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, po kilku sesjach wzrostów, z powodu obaw, że wzrost gospodarczy w Chinach może być słabszy - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.031,00 USD za tonę, po spadku o 0,5 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8046,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Czwartkowa sesja na warszawskiej GPW upływa pod znakiem niewielkiej zmienności indeksów. Zdaniem analityków, w średnim terminie przeważa pozytywny scenariusz i z technicznego punktu widzenia wynika, że WIG 20 może zwyżkować aż do poziomu około 2.700 pkt.

Następna obniżka stóp nastąpi w styczniu, a łącznie RPP może jeszcze obniżyć stopy o 100 pb - napisał w biuletynie codziennym członek Rady Gospodarczej przy premierze Maciej Reluga.

Najnowsza prognoza FAO dla światowej produkcji zbóż w 2012 r. wynosi 2.281,7 mln ton, o 2,8 proc. mniej niż w ubiegłym roku - wynika z grudniowego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations). We listopadzie FAO prognozowała spadek produkcji zbóż w 2012 r. o 2,7 proc. rdr.

Trwający w strefie euro kryzys zadłużenia oraz słaba lub negatywna dynamika PKB będą zagrożeniem dla przedsiębiorstw w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA) w 2013 roku - uważają analitycy Moody's Investors Service. Ich zdaniem możliwe jest, że w 2013 roku liczba obniżek ratingów firm przekroczy liczbę podwyżek.

Wśród walut EMEA (krajów leżących na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki) w 2013 r. najwięcej zyskiwać mogą złoty, forint i rosyjski rubel - oceniają ekonomiści Danske Banku. Ich zdaniem te trzy waluty w przyszłym roku mogą okazać się "jokerami", jednak wśród 10 rekomendacji na 2013 r. nie znalazły się pozycje na złotym czy forincie.

Wartość rynku dóbr luksusowych w 2013 r. wyniesie 10,9 mld zł, zaś do 2015 r. wzrośnie do 13 mld zł - wynika z badania firmy KPMG. Łączny dochód rozporządzalny osób zamożnych i bogatych w 2012 r. wynosi 130 mld zł, zaś do 2015 r. wzrośnie do 160 mld zł.

Dynamika PKB w krajach CESEE-7 (Bułgaria, Czechy, Węgry, Polska, Rumunia, Chorwacja, Rosja) w latach 2012, 2013 i 2014 wyniesie odpowiednio: 1,2 proc., 2,2 proc. i 2,8 proc. - prognozuje w kwartalnym raporcie Austriacki Bank Narodowy (OeNB). Zdaniem autorów raportu w 2012 roku w recesji pozostają Węgry, Czechy i Chorwacja, największą dynamikę wzrostu - powyżej 3,5 proc. - zanotuje Rosja. Polska gospodarka rozwijała się w 2012 roku w tempie ok. 2,5 proc.

Średnia cena baryłki ropy Brent z Morza Północnego wyniesie w 2013 r. 110 USD, a amerykańskiej WTI: 95 USD/b - oceniają analitycy Oversea-Chinese Banking Corp.

Trend spadkowy cen uprawnień do emisji CO2 w listopadzie utrzymywał się, a w grudniu 2012 r. i w pierwszych miesiącach 2013 r. można się spodziewać dalszych spadków cen - uważają eksperci biura maklerskiego Consus.

Obecnie prawdopodobieństwo opuszczenia przez Grecją strefy euro jest niższe niż 10 proc. wobec 30 proc., na które można je było realnie szacować w połowie tego roku - ocenia w rozmowie z PAP Janis Emmanouilidis, analityk z brukselskiego think thanku European Policy Center.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W I kwartale 2013 r. nastąpi zwiększenie kapitału BGK - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

Inwestycje zagraniczne polskich firm w 2012 roku, podobnie jak w roku ubiegłym, wynoszą 5 mld zł - poinformowała Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w listopadzie nie zmieniły się w porównaniu do poprzedniego miesiąca, po spadku o 0,5 pkt. proc. mdm w październiku - wynika z raportu przygotowanego przez Szybko.pl, Metrohouse i Expander.

Produkcja cementu w listopadzie 2012 roku spadła o 25,1 proc. rdr i wyniosła 1.139,6 tys. ton - podało w komunikacie Stowarzyszenie Producentów Cementu.

Musimy przyjąć bardziej stanowczą postawę wobec rajów podatkowych - uważa unijny komisarz ds. podatkowych Algirdas Szemeta. KE zleciła w czwartek krajom UE, by według wspólnych kryteriów identyfikowały raje podatkowe i umieszczały je na czarnych listach.

Na zakup prezentów świątecznych Polacy wydadzą 7,3 mld zł - wynika z badania TNS Polska. Przeciętny Polak przeznaczny na ten cel 341 zł, o 15 zł więcej niż w 2011 r.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Prezydent Bronisław Komorowski powołał w czwartek prezesa PSL Janusza Piechocińskiego na urząd wicepremiera i ministra gospodarki.

Rząd przesłał do Sejmu projekt ustawy w sprawie ratyfikacji unijnego paktu fiskalnego. W uzasadnieniu projektu stwierdzono, że Sejm i Senat wyrażą zgodę na ratyfikację paktu przez prezydenta zgodnie z art. 89 konstytucji, czyli zwykłą większością głosów.

W nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 pieniądze z Brukseli przeznaczone zostaną przede wszystkim na dokończenie budowy ciągu dróg ekspresowych i autostrad - poinformował minister transportu Sławomir Nowak. Chodzi m.in. o połączenia Warszawa-Lublin.

Budżet Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 powinien pozostać na dotychczasowym poziomie, aby móc zrealizować wszystkie cele polityki rolnej UE - uważa minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Warszawski sąd zdecydował, ze będzie proces b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego podwładnych, oskarżonych o nadużycie prawa ws. "afery gruntowej" w 2007 r. W czwartek sąd rozpatrzył zażalenia prokuratury i osób pokrzywdzonych na umorzenie procesu.

Szef CBA Paweł Wojtunik powiedział dziennikarzom, że przekazał w czwartek premierowi Donaldowi Tuskowi informację o wykorzystywaniu przez Biuro dokumentów dziennikarskich.

W porównaniu z ub. rokiem suma świadczeń szpitalnych wykonanych ponad limit określony w kontrakcie z NFZ jest niższa o 33 mln zł, a po zbilansowaniu z niewykonanymi procedurami nawet o 356 mln zł - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował działania 28 z 31 skontrolowanych firm kredytowych. Zamierza też skierować do sądu 17 pozwów w sprawie klauzul niedozwolonych - poinformowała w czwartek prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. Kontrolę, przeprowadzoną od marca do listopada 2012 roku, podzielono na dwa etapy. Pierwszy dotyczył analizy wzorców umownych. Drugi reklam w prasie oraz na stronach internetowych. Skontrolowani przedsiębiorcy - banki, parabanki i SKOK-i - zostali wybrani losowo.

Sejmowa komisja ustawodawcza uznała w czwartek za dopuszczalne dwa projekty PiS zakazujące stosowania metody in vitro. Oznacza to, że prace nad nimi będą kontynuowane.

Pojawienie się napisu TNT na wyświetlaczu detektora użytego w Smoleńsku podczas badań wraku Tu-154M nie jest tożsame z wykryciem trotylu - podkreśliła w czwartek Naczelna Prokuratura Wojskowa. Dodała, że żadne z ustaleń nie wskazuje na wybuch w samolocie.

Serbski zbrodniarz wojenny gen. Radislav Krstić może odbywać w Polsce karę więzienia, orzeczoną przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla b. Jugosławii za masakrę bośniackich muzułmanów w Srebrenicy w 1995 r. - orzekł w czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie. We wrześniu Trybunał - który w 2004 r. skazał generała na 35 lat więzienia - zwrócił się do Polski, by odbywał on karę w naszym kraju.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego regulamin o zasadach prowadzenia kontroli osobistej cudzoziemców w aresztach lub strzeżonych ośrodkach. Według RPO ustawa nie upoważniała do regulowania tego w regulaminie - podało biuro RPO.

Łomżyńska policja szuka sprawców nocnego włamania do budynku, gdzie swoje lokale ma m.in. miejscowa Solidarność i parlamentarzyści Solidarnej Polski. Straty, łącznie ze zniszczeniami, zostały oszacowane na 5,5 tys. zł - podała w czwartek policja.

Ubój rytualny w Polsce powinien zostać zalegalizowany - poinformował w czwartek minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Dodał, że powstaje poselski projekt, który zmieni ustawę o ochronie zwierząt. Ma on trafić pod obrady Sejmu w przyszłym tygodniu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Wśród ofiar śmiertelnych katastrofy statku Baltic Ace, który w środę wieczorem zatonął na Morzu Północnym, jest dwóch Polaków. Trzech Polaków jest poszukiwanych - podała ambasada w Hadze. Według greckiego armatora przyczyną kolizji był najpewniej błąd ludzki. Samochodowiec Baltic Ace, pływający pod banderą Bahamów, zderzył się z cypryjskim kontenerowcem Corvus J, który został poważnie uszkodzony w wyniku kolizji, ale nie zatonął. Do wypadku doszło ok. 50 km od Rotterdamu na uczęszczanym szlaku morskim. Na pokładzie statku, który zatonął w środę po godz. 19, znajdowało się w sumie 24 członków załogi, w tym 11 Polaków. Holenderskie media informowały w czwartek po południu o pięciu ofiarach śmiertelnych. Za zaginione uważa się obecnie sześć osób.

Wstrzymano poszukiwania osób zaginionych po środowym zderzeniu dwóch statków na Morzu Północnym - poinformowała w czwartek po południu holenderska straż przybrzeżna. Jak oceniono, szanse odnalezienia żywych ludzi są "zerowe".

Amerykański Senat przyjął w czwartek tzw. ustawę Magnitskiego, która znosi restrykcje w handlu z Rosją, lecz jednocześnie wprowadza sankcje dla Rosjan łamiących prawa człowieka. Moskwa grozi, że przyjęcie ustawy nie pozostanie bez zdecydowanej odpowiedzi.

Premierzy niemieckich krajów związkowych opowiedzieli się w czwartek na naradzie w Berlinie za złożeniem do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o delegalizację skrajnie prawicowej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD) - podała agencja dpa. Decyzja premierów jest zgodna z zaleceniem ministrów spraw wewnętrznych landów, którzy w środę uznali, że na podstawie publicznie dostępnych materiałów dowodowych można wykazać, iż NPD jest partią antykonstytucyjną, a jej celem jest obalenie bądź zmiana porządku opartego na wolności i demokracji.

Deputowani parlamentu Ukrainy, który po październikowych wyborach ustępuje na rzecz nowej Rady Najwyższej, na ostatnim posiedzeniu izby uchwalili w czwartek budżet na przyszły rok i postanowili, że ich następcy w Radzie będą mogli głosować tylko osobiście. Dotychczas bardzo często deputowani głosowali też za swoich kolegów.

Rząd Estonii postanowił w czwartek odrzucić wniosek eksploatującej gazociąg na dnie Bałtyku spółki Nord Stream o wydanie zgody na prace badawcze w estońskiej morskiej strefie ekonomicznej. Rosyjski państwowy koncern energetyczny Gazprom, który jest większościowym udziałowcem Nord Stream, deklaruje zamiar ułożenia wzdłuż dwóch obecnych nitek bałtyckiego gazociągu jeszcze dwóch dodatkowych. Jedna z nowych nitek miałaby doprowadzić magistralę do Wielkiej Brytanii. W związku z tym spółka Nord Stream zwróciła się w sierpniu do rządów Finlandii i Estonii o zgodę na przeprowadzenie badań dna morskiego w ich wyłącznych strefach ekonomicznych w Zatoce Fińskiej.

Rząd Mario Montiego otrzymał w czwartek wotum zaufania dwóch izb parlamentu Włoch podczas głosowań, dotyczących rządowych rozporządzeń. Tego dnia partia byłego premiera Silvio Berlusconiego zagroziła jednak gabinetowi wycofaniem poparcia.

Liczba ofiar śmiertelnych tajfunu Bopha, którzy przeszedł nad południowymi Filipinami, wzrosła do 475 - poinformowała w czwartek filipińska armia. Wcześniejszy bilans mówił o ponad 300 zabitych i około 400 zaginionych i blisko 180 tys. bez dachu nad głową.

Podstawowe pensje urzędników UE wzrosną w styczniu o ponad 7 proc. To efekt corocznej indeksacji i braku porozumienia w sprawie reformy administracji UE. 31 grudnia wygasa rozporządzenie o 5,5-procentowym podatku solidarnościowym; nie zastąpiono go nowym.

Sąd w Sarajewie skazał w czwartek na 18 lat więzienia Mevlida Jaszarevicia, który w 2011 roku ostrzelał ambasadę USA. Był oskarżony, wraz z domniemanymi wspólnikami, o utworzenie grupy terrorystycznej i spisek mający na celu dokonanie ataku terrorystycznego.

Władze należącej do Wielkiego Londynu gminy Newham odrzuciły projekt budowy meczetu, który byłby jednym z największych w Europie Zachodniej i kilkakrotnie większym od anglikańskiej katedry św. Pawła, położonej w brytyjskiej stolicy.

W wieku 104 lat zmarł światowej sławy brazylijski architekt Oscar Niemeyer, czołowy przedstawiciel architektury modernistycznej i główny projektant założeń urbanistyczno-architektonicznych stolicy Brazylii, Brasilii.

Władze Korei Północnej przeznaczyły w 2012 roku 41,5 milionów dolarów na kult związany z dynastią Kimów, która rządzi żelazną ręką tym krajem od końca lat 40. - wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez południowokoreański rząd.(PAP)

amp/ ana/

d15i4wd

Podziel się opinią

Share
d15i4wd
d15i4wd