Trwa ładowanie...
d1t4057
wydarzenia

Skrót wiadomości - piątek, 16 sierpnia

...

Share
d1t4057

17.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d1t4057

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła w lipcu 1,4 proc. rdr wobec 0,9 proc. rdr w czerwcu - podał w piątek NBP. W lipcu w ujęciu rocznym wzrosły wszystkie miary inflacji bazowej.

Deficyt budżetu państwa po lipcu 2013 roku wyniósł 25.917,1 mln zł, co daje 72,9 proc. deficytu planowanego na 2013 rok na poziomie 35.565,5 mln zł - podało w piątek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Agencja ratingowa Standard & Poor's potwierdziła ratingi Polski, a ich perspektywa jest stabilna - wynika z komunikatu S&P. Rating dla długo- i krótkoterminowego długu w walucie zagranicznej to "A-/A-2" oraz "A/A-1" dla długo- i krótkoterminowego długu w walucie krajowej.

Gospodarka będzie rosła powoli, a w drugiej połowie przyszłego roku może osiągnąć tempo 3 proc., wobec czego nie ma powodów, by obecnie rozważać zmiany stóp procentowych - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Jan Winiecki. Jego zdaniem CPI na koniec roku nie powinien znacznie przekroczyć 1,5 proc.

d1t4057

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w lipcu w ujęciu rocznym 0,9 proc., wobec 0,2 proc. w czerwcu - podał w piątek Eurostat.

W środę, 14 sierpnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 28.444,86 mln zł wobec 30.027,00 mln zł we wtorek - podał NBP.

Indeks oczekiwań ekonomicznych dla Polski w sierpniu spadł o 8,8 pkt. do 34,6 pkt. z 43,4 pkt. w lipcuŹ, a oceny bieżącej sytuacji wzrosły o 17,9 pkt. do poziomu zero - podał w piątek instytut ZEW i bank Erste.

Inflacja w strefie euro wyniosła w lipcu 2013 r., w ujęciu rdr 1,6 proc. - podał w końcowych wyliczeniach Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej.

d1t4057

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w lipcu i wyniosła 896 tys. w ujęciu rocznym. W czerwcu wskaźnik wyniósł 846 tys. po korekcie - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 0,9 proc. w II kwartale 2013 r. - podał Departament Pracy w pierwszym wyliczeniu.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w sierpniu 80,0 pkt., wobec 85,1 pkt. zanotowanych w lipcu - podano w piątek we wstępnym wyliczeniu.

BUDŻET, DŁUG

d1t4057

Ministerstwo Finansów zapłaciło w lipcu 2013 roku równowartość 17,9 mln euro kapitału od długu zagranicznego oraz równowartość 240,0 mln euro odsetek - podał resort finansów w piątek w komunikacie.

Stan środków walutowych w dyspozycji Ministra Finansów na koniec lipca 2013 roku wyniósł łącznie 7.268,2 mln euro, czyli 30.836,8 mln zł - podał resort finansów w piątek w komunikacie.

Polska na koniec czerwca posiadała amerykańskie papiery skarbowe warte 31,4 mld USD, wobec 31,4 mld USD na koniec maja - wynika z danych Departamentu Skarbu USA.

GIEŁDA

d1t4057

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,63 proc. i wyniósł 2.445,60 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,26 proc., do 6.499,99 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 0,75 proc. i wyniósł 4.123,89 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,19 proc. i wyniósł 8.391,94 pkt.

d1t4057

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,48 proc. i wyniósł 18.411,25 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,75 proc. i wyniósł13.650,11 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,6 proc. i wyniósł 2.068,45 pkt.

SPÓŁKI

Produkcja węgla Coal Energy w lipcu 2013 roku spadła o 66,2 proc. rdr i o 14,6 proc. mdm do 53,59 tys. ton węgla - podała spółka w komunikacie.

Formula Systems, spółka z grupy Asseco Poland, miała w II kw. 2013 r. 4,9 mln USD zysku netto przypisanego akcjonariuszom spółki w porównaniu do 4,02 mln USD rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym przesłanym SEC.

Spółka TDJ, większościowy udziałowiec Famuru, jako jedyna została dopuszczona do przeprowadzenia due diligence spółki H. Cegielski-Poznań - poinformowało MSP w komunikacie.

WALUTY

Piątkowe notowania polskiej waluty cechowała stabilność, jednak w kolejnych dniach złoty może nieco tracić, podążając w kierunku 4,25-4,26 za euro. Obligacje nieco słabsze za rynkami bazowymi. W przyszłym tygodniu możliwe jest pogłębienie obecnej przeceny.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1665, a kurs złotego do euro na 4,2230 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3340 USD i 130,03 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Wrześniowy kontrakt na lekką słodką ropę West Texas Intermediate na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku czwartkową sesję zakończył na poziomie 107,33 USD, najwyższym zamknięciu od początku sierpnia, co analitycy łączą z niepokojami geopolitycznymi.

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 r. na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 110,59-110,65 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po czwartkowych danych z USA - podają analitycy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME podrożała o 1,4 proc. do 7.410,25 USD za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Piątkowa sesja na GPW upływa pod znakiem niewielkiej zmienności indeksów przy niskich obrotach. Z racji długiego weekendu test siły rynku zostanie prawdopodobnie przełożony na poniedziałek. Na razie naturalnym scenariuszem wydają się wzrosty, choć zdaniem Pawła Kubiaka, maklera DM BZ WBK, rynkowi przydałaby się korekta

Rząd może odłożyć decyzję w sprawie zmian w systemie emerytalnym zawieszając transfery do OFE - ocenia Bank of America/Merrill Lynch.

Przy niskiej inflacji i słabym wzroście gospodarczym RPP zdecyduje się obniżyć stopy procentowe o dalsze 50 pb do końca roku - prognozuje Danske Bank.

Wśród rekomendowanych w sierpniowym raporcie Barclays Capital pozycji na parach walutowych znalazła się pozycja krótka na EURPLN, z realizacją zysku przy 4,15 i zleceniem obronnym na poziomie 4,32.

Napływy do polskich ETF, do których w ciągu ostatnich 7 tygodni napłynęło 161 mln USD, dobrze wróżą warszawskiej giełdzie w najbliższych tygodniach - oceniają analitycy Wood&Co, komentując cotygodniowe dane EPFR.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI) pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu 6 miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 12,3 pkt. proc. do 64,2 proc. O 7,5 pkt. proc. do 19 proc., spadł z kolei odsetek respondentów spodziewających się trendu spadkowego.

Średnia marża detaliczna w cenie litra benzyny bezołowiowej Pb95 14 sierpnia wyniosła 18 gr, co stanowi 3 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 24 gr, co stanowi 4 proc. ceny.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Nowe przepisy przewidują utworzenie funduszu stabilizującego dla sektora bankowego, zasilanego wpłatami z tzw. opłaty ostrożnościowej.

Rozdział właścicielski przesyłu i obrotu gazem, obowiązek sprzedaży gazu przez giełdę czy ulgi dla przemysłu energochłonnego - to najważniejsze założenia nowelizacji Prawa energetycznego, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Otwarcie programowe koalicji, walka o nowych wyborców i przygotowanie do wyborów do PE w 2014 r. to - według informacji PAP - cele szefa PSL na jesień. Partyjni krytycy Janusza Piechocińskiego podkreślają, że te wybory mogą zdecydować, czy pozostanie on liderem partii.

W sierpniu rząd cieszył się 23 proc. poparciem ankietowanych, negatywnie o jego działaniach wypowiedziało się 47 proc. Z tego, że na czele Rady Ministrów stoi Donald Tusk zadowolonych było 25 proc. badanych, a niezadowolonych 62 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która umożliwia opłacanie z budżetu państwa składek za osoby nieubezpieczone, przedsiębiorców, zleceniobiorców i rolników przez okres do trzech lat sprawowania przez nich opieki nad dzieckiem.

Rozpoczynamy akcję "powrót do domu", polscy żołnierze wracają po latach ciężkiej służby w Afganistanie, która była także misją na rzecz obrony naszej ojczyzny - podkreślił w piątek premier Donald Tusk.

Kontynuacja dotychczasowej polityki PO to jest prosta droga do zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w następnych wyborach; odpowiedzialność za to zwycięstwo spadnie na Donalda Tuska - powiedział kandydujący na szefa PO Jarosław Gowin.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Kilkadziesiąt tysięcy zwolenników obalonego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego wyruszyło w piątek z północno-wschodniej części Kairu do centrum miasta, domagając się "końca rządów armii".

Ponad 20 osób zginęło w piątek w starciach Egipcie - informują przedstawiciele służb bezpieczeństwa i szpitale oraz naoczni świadkowie. Na ten dzień Bractwo Muzułmańskie wezwało zwolenników obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego do "marszów gniewu".

Nie ma sygnałów, by w kurortach nad Morzem Czerwonym było niebezpiecznie, natomiast odradzamy wyjazdy do Egiptu - poinformował dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Michał Safianik. MSZ zwiększył stopień zagrożenia dla podróżnych na trzeci, w czterostopniowej skali.

Kraje UE rozważają zwołanie w najbliższym czasie nadzwyczajnego spotkania ministrów spraw zagranicznych w związku z napiętą sytuacją w Egipcie - poinformowały w piątek PAP źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego łamała zasady prywatności i przekraczała swe uprawnienia tysiące razy każdego roku, od kiedy w 2008 roku otrzymała dodatkowe pełnomocnictwa - pisze "Washington Post", powołując się na dokumenty uzyskane od Edwarda Snowdena.

Opozycyjna Partia Liberalna Australii (LPA), która według sondaży ma szanse na zwycięstwo we wrześniowych wyborach, zapowiedziała w piątek zaostrzenie polityki imigracyjnej. Dla milionów wyborców jest to główna kwestia podczas trwającej kampanii wyborczej. (PAP)

pif/ ana/

d1t4057

Podziel się opinią

Share
d1t4057
d1t4057