Trwa ładowanie...
d1wck7o

Skrót wiadomości - piątek, 6 września

...
Share
d1wck7o

07.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d1wck7o

Oficjalne aktywa rezerwowe spadły w sierpniu 2013 roku o 275,9 mln euro do 82.603,6 mln euro - podał w piątek Narodowy Bank Polski.

Wskaźnik zmienności kursu złotego ERV względem euro w sierpniu w ujęciu miesięcznym był stabilny na poziomie 7,1, a w ujęciu kwartalnym wzrósł do 8,2 z 8,1 - wynika z wrześniowego numeru "Monitora konwergencji nominalnej", opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

Polska w lipcu wypełniała kryterium stabilności cen oraz kryterium stóp procentowych - wynika z wrześniowego numeru "Monitora konwergencji nominalnej", opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

Indeks cen transakcyjnych mieszkań w sierpniu wzrósł o 5,16 proc. rdr, a mdm spadł o 0,95 proc. do 807,35 pkt. - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance i Home Broker. Od początku roku indeks wzrósł o 11,25 proc.

d1wck7o

FootFall Indeks Polska w tygodniu 26.08-1.09 2013 roku spadł o 1,1 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem wzrósł o 13,6 proc. i wyniósł 80,75 pkt. - podała firma Experian.

W USA w VIII wzrost o 169 tys. miejsc pracy, stopa bezrobocia 7,3 proc., wobec oczekiwań analityków: wzrost miejsc pracy o 180 tys. i stopa bezrobocia 7,4 proc. - komunikat Departamentu Pracy USA.

W Niemczech w lipcu 2013 r. produkcja przemysłowa spadła o 1,7 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 2,0 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

Eksport Niemiec spadł w lipcu 2013 r. o 1,1 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście miesiąc wcześniej o 0,6 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie.

d1wck7o

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła w lipcu 2013 r. o 1,6 proc. rdr, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 1,4 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie Krajowe Biuro Statystyki w Londynie.

We Francji nastroje konsumentów poprawiły się w sierpniu 2013 r. mocniej niż oceniano. Indeks zaufania wyniósł 84 pkt. wobec 82 pkt. miesiąc wcześniej - podał w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Produkcja przemysłowa Węgier wzrosła w lipcu 2013 r. o 0,3 proc. mdm, po wzroście miesiąc wcześniej o 1,2 proc., po uwzględnieniu zmian sezonowych i dni roboczych - poinformowało w komunikacie Centralne Biuro Statystyczne w Budapeszcie we wstępnych danych.

BUDŻET, DŁUG

d1wck7o

W przyjętym wstępnie przez rząd projekcie budżetu na 2014 r. zapisano maksymalny deficyt 47,7 mld zł, przy dochodach na poziomie 276,5 mld zł i wydatkach na poziomie 324,2 mld zł - poinformował w piątek wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

W przyjętym wstępnie w piątek przez rząd projekcie budżetu na 2014 r. założenia makroekonomiczne nie zmieniły się względem wcześniej planowanych 2,5 proc. wzrostu PKB i 2,4 proc. średniorocznej inflacji - poinformował wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP.

Skutkiem zmian w systemie emerytalnym związanych z OFE będą oszczędności w budżecie na 2014 rok w kwocie ok. 9 mld zł. Składają się na nią oszczędności na kosztach obsługi długu o ok. 4,8 mld zł oraz zmniejszenie dotacji do FUS o ok. 4,5 mld zł - poinformował główny ekonomista MF Ludwik Kotecki.

W projekcie budżetu na 2014 rok zapisano wydatki Funduszu Pracy w kwocie 11,888 mld zł - poinformowała na konferencji wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

d1wck7o

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk poinformowała w piątek na konferencji, że zapisane w przyjętym wstępnie przez rząd projekcie budżetu na 2014 rok dochody z dywidend wynoszą 4,6 mld zł.

Akcyza od alkoholi spirytusowych z początkiem 2014 r. zostanie podniesiona o 15 proc. - poinformował wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

Jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, 27 września projekt ustawy budżetowej na rok 2014 będzie już w parlamencie - powiedział w piątek PAP przebywający na Podkarpaciu wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Środki przekazane przez OFE do ZUS w ramach tzw. "suwaka" w 2014 roku wyniosą ok. 4,4 mld zł, a w 2015 roku 2,3 mld zł - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Dodał, że biorąc pod uwagę wysokość napływów ze składek, OFE będą w 2014 i 2015 roku beneficjentami netto przepływów.

d1wck7o

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 95,61 pb, wobec 93,00 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 1,5 proc. i wyniósł 13.860,81 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,8 proc. i wyniósł 2.139,99 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,70 proc. i wyniósł 2.238,98 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,73 proc. i wyniósł 18.015,16 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 1,06 proc. i wyniósł 4.049,19 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,49 proc. i wyniósł 8.275,67 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,23 proc., do 6.547,33 pkt.

SPÓŁKI

PKP Cargo rozpoczyna w przyszłym tygodniu pierwsze, wstępne spotkania z zarządzającymi funduszami inwestycyjnymi i emerytalnymi przed zaplanowanym na czwarty kwartał giełdowym debiutem spółki - poinformowało PAP źródło rynkowe.

Mercor podpisał przedwstępną umowę sprzedaży części biznesu w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych firmie Assa Abloy za 221 mln zł - poinformował Mercor w komunikacie. Część środków z transakcji zarząd chce przeznaczyć na wypłatę dywidendy lub skup akcji własnych.

W ocenie wiceprezesa Sygnity ds. finansowych Wiesława Strąka spółka jest na dobrej drodze, aby zrealizować cele założone w strategii, w szczególności jeśli chodzi o marżę brutto na sprzedaży. Spółka chce też zmniejszyć wskaźnik kosztów ogólnego zarządu do przychodów do poziomu jaki mają inne spółki z branży.

Mostostal Warszawa nie prowadzi rozmów ws. potencjalnej zmiany udziału w konsorcjum, które ma budować dwa bloki w Opolu - poinformowała PAP Karolina Myszkiewicz, rzeczniczka spółki. Warunki na podstawie, których podjęta została decyzja o zmniejszeniu zaangażowania przy budowie bloku w Jaworznie są atrakcyjne dla spółki.

TVN ustalił oprocentowanie nowych obligacji o wartości 430 mln euro na 7,375 proc. w skali roku. Spółka spodziewa się, że zamknięcie transakcji nastąpi 16 września - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Po danych z amerykańskiego rynku pracy złoty i polski dług się umocniły. W kolejnych dniach kurs złotego może się utrzymywać w przedziale 4,25-4,30 za euro, a dla obligacji istotna będzie sytuacja na rynkach bazowych - oceniają dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2732 a kurs złotego do euro na 4,2975 - poinformował NBP.

TOWARY

Średnia marża detaliczna w cenie litra benzyny bezołowiowej Pb95 5 września wyniosła 11 gr, co stanowi 2,0 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 10 gr, co stanowi 2,0 proc. ceny.

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 115,36-115,38 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Zapasy surowca w USA są niższe - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 108,30 USD, po zniżce o 7 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną przed popołudniową publikacją danych z rynku pracy w USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.155,75 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,7 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Na warszawskiej giełdzie do wiosny 2014 roku ceny akcji powinny rosnąć. Rynek zapewne spróbuje się podnieść, a OFE postarają się pokazać dobre wyniki, by zachęcić Polaków do pozostawienia składki w funduszach. Jednak w drugiej połowie przyszłego roku szykuje się załamanie - ocenia Wojciech Białek, analityk z CDM Pekao SA.

Zarówno krajowy rynek długu w związku z OFE, jak i rynki globalne w związku możliwością ograniczania QE przereagowały - ocenia bank PKO BP. Ekonomiści spodziewają się spadku rentowności. Na polskim rynku wyróżniają pięciolatki, które ich zdaniem są najsilniej przecenione fundamentalnie

Zmiany w systemie emerytalnym podwyższą zmienność na polskim rynku akcji oraz długu, ale w dłuższej perspektywie trend indeksów na GPW może być wzrostowy ze względu na poprawę w realnej gospodarce i związane z tym wzrosty wyników spółek - uważa Paweł Jackowski, dyrektor biura portfeli akcyjnych w Ipopema Secutiries.

Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie przebiega pod znakiem solidnego odreagowania po mocnych spadkach z dwóch poprzednich sesji wywołanych ogłoszeniem przez rząd zmian w systemie OFE. Na rynku rządzą emocje i jeszcze przez jakiś czas możliwe, że będzie się utrzymywała podwyższona zmienność - oceniają analitycy.

Propozycja zmian w OFE jest neutralna dla polskiego ratingu - napisała agencja ratingowa Standard&Poor's w komentarzu dotyczącym propozycji zmian w OFE.

Ekonomiści z banku Pekao SA po danych o wzroście PKB w II kwartale nie zmieniają swojej prognozy wzrostu gospodarczego w 2013 roku na poziomie 1,3 proc.

Do końca 2014 roku stopy procentowe pozostaną bez zmian. Dopóki nie pojawią się symptomy trwałości ożywienia gospodarczego w postaci poprawy sytuacji na rynku pracy oraz wzrostu popytu inwestycyjnego, Rada nie będzie spieszyła się ze zmianą swojej polityki na bardziej restrykcyjną - oceniają ekonomiści z banku Pekao SA.

Wśród walut gospodarek rozwijających się złoty, podobnie jak forint i czeska korona, dzięki korzystnej sytuacji bilansu płatniczego są w grupie walut odporniejszych na wzrost stóp procentowych w USA - ocenia w cotygodniowym raporcie walutowym Deutsche Bank.

Kombinacja drogiej ropy i słabej złotówki wskazuje na to, że w najbliższych dniach ceny paliw na stacjach detalicznych mogą pobić tegoroczne rekordy - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

Prognozy dla rynku paliw w najbliższym czasie pozostają niekorzystne, należy spodziewać się dalszego wzrostu cen paliw. Skala podwyżek na stacjach będzie uzależniona od tempa i skali wzrostu w hurcie - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

Piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy ma neutralny wydźwięk - oceniają analitycy Erste. Ich zdaniem ograniczenie przez Rezerwę Federalną skali programu luzowania ilościowego we wrześniu jest wciąż prawdopodobne.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

PAIiIZ prowadzi obecnie 163 projekty inwestycyjne o łącznej wartości 4,9 mld euro, które mogą stworzyć 31,9 tys. miejsc pracy - poinformowała PAP Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

W tygodniu kończącym się w środę 4 września z funduszy obligacji rynków wschodzących łącznie odpłynęło 1,6 mld USD wobec odpływu 2,0 mld USD w poprzednim tygodniu - wynika z danych EPFR, przytoczonych w piątkowym raporcie banku UniCredit.

W czwartek, 5 września banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 44.585,52 mln zł wobec 45.583,46 mln zł w środę - podał NBP.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Nie będzie udziału Polski w interwencji w Syrii; ta kwestia jest już rozstrzygnięta - podkreślił szef MSZ Radosław Sikorski pytany, czy Polska rozważyłaby taką decyzję na prośbę prezydenta USA Baracka Obamy. Minister podkreślił, że stanowisko Polski jest wyważone.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zaapelował do przedstawicieli Kościoła o zaufanie w sprawie prac nad Funduszem Kościelnym. Działamy zgodnie z kalendarzem, publicznie konsultujemy projekt, który nie zostanie wycofany - powiedział w piątek w TVN24.

To nie jest czas na robienie rewolucji strukturalnych w rządzie - tak premier Donald Tusk skomentował propozycje wicepremiera Janusza Piechocińskiego dot. likwidacji niektórych resortów. Jak dodał Piechociński nie przedstawiał tych pomysłów w dyskusji koalicyjnej.

Nie głosimy rewolucyjnych rozwiązań, tylko proponujemy spokojną, merytoryczną dyskusję - powiedział w piątek PAP wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński nt. swojej propozycji reformy resortów, zakładającej m.in. likwidację MAC, MS, MSiT.

Rotmistrz Witold Pilecki - bohater II wojny światowej, zgładzony w 1948 r. przez komunistyczne władze - został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. Decyzję podpisał minister obrony Tomasz Siemoniak - poinformowało w piątek ministerstwo.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski uważa, że owacyjne przyjęcie filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowieka z nadziei" na festiwalu w Wenecji już procentuje. "Film otrzymał już kilkadziesiąt zaproszeń na festiwale filmowe na całym świecie" - powiedział PAP Zdrojewski.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Globalna gospodarka zdrowieje, ale nie jest to jeszcze koniec kryzysu - głosi komunikat wydany w piątek na zakończenie szczytu G20 w Petersburgu. Strefa euro nareszcie przestała być głównym zmartwieniem G20 - skomentował szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Prezydent Rosji Władimir Putin przekazał, że podczas szczytu G20 w Petersburgu ewentualną akcję wojskową przeciwko Syrii otwarcie poparli tylko przywódcy USA, Turcji, Francji, Arabii Saudyjskiej i Kanady.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w piątek, że użycie siły przeciwko Syrii z pominięciem Rady Bezpieczeństwa ONZ przekreśli szanse na zwołaniu międzynarodowej konferencji na temat politycznego uregulowania sytuacji w tym kraju.

Rosja ostrzegła w piątek Stany Zjednoczone przed ryzykiem związanym z ewentualnym atakiem na magazyny broni chemicznej w Syrii - poinformowało w piątek w komunikacie rosyjskie MSZ.

Prezydent USA Barack Obama powiedział przywódcom biorącym udział w szczycie G20 w Petersburgu, że jest głęboko przekonany o użyciu broni chemicznej przez siły reżimu syryjskiego - poinformował w piątek doradca Obamy, Ben Rhodes.

Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin rozmawiali ze sobą na szczycie G20 w Petersburgu przez ok. 20 minut, ale nie osiągnęli zbliżenia stanowisk w sprawie Syrii - poinformował doradca rosyjskiego prezydenta ds. zagranicznych Jurij Uszakow.

Amerykański Departament Stanu poinformował w piątek, że ewakuował część personelu dyplomatycznego z ambasady w Bejrucie i rodzin pracowników z powodu obaw o ich bezpieczeństwo w czasie, gdy władze USA rozważają interwencję zbrojną w sąsiedniej Syrii.

Rząd Egiptu podjął decyzję o rozwiązaniu Bractwa Muzułmańskiego jako organizacji pozarządowej - poinformował w piątek dziennik "Al-Achbar", dodając, że oficjalne ogłoszenie tej decyzji nastąpi w przyszłym tygodniu.

Po zakończeniu roboczej kolacji, która zainagurowała w czwartek wieczorem obrady szczytu G20, szef rządu włoskiego Enrico Letta napisał na Twitterze, że "potwierdziła ona podziały w sprawie (konfliktu) w Syrii".

Korea Płd. wstrzymała import ryb i przetworów rybnych z 8 japońskich prefektur, w tym z prefektury Fukushima z obawy przed skażeniem radioaktywnym pochodzącym z uszkodzonej elektowni atomowej Fukushima - poinformały w piątek władze.

Długą owacją na stojąco zakończyla sie po północy uroczysta projekcja filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa.Człowiek z nadziei" na festiwalu filmowym w Wenecji. W pokazie uczestniczyli Danuta i Lech Wałęsowie.

Szczątki 70 Polaków, prawdopodobnie wojskowych i policjantów, zamordowanych podczas wojny przez NKWD, zostały odnalezione przez polskich badaczy podczas prac ekshumacyjnych trwających we Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie.

Unia Europejska powinna znieść sankcje nałożone na siedem irańskich firm, ponieważ nie przedstawiono wystarczających dowodów na ich powiązania z irańskim programem atomowym - uznał w piątek Sąd UE w Luksemburgu.

Szwedzkie służby specjalne blisko współpracują z amerykańską Agencją Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w programie elektronicznej inwigilacji - poinformował w piątek sztokholmski dziennik "Metro".

Andrzej Wajda w rozmowie z PAP w Wenecji wyraził nadzieję, że dzięki jego filmowi "Wałęsa. Człowiek z nadziei" wszędzie, gdzie będzie on pokazywany, przypomniana zostanie rola byłego prezydenta i znów będzie mówić się o Polsce. "Bardzo mi zależy, żeby świat zobaczył ten film" - powiedział.

(PAP)

zdz/ jtt/ asa/

d1wck7o

Podziel się opinią

Share
d1wck7o
d1wck7o