Trwa ładowanie...
d1yu950
wydarzenia

Skrót wiadomości - piątek, 7 grudnia, 17.00

...

Share
d1yu950

07.12. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d1yu950

Widoczna jest znacząca przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych NBP - poinformował PAP minister finansów Jacek Rostowski. W jego ocenie grudniowa decyzja RPP to krok w dobrym kierunku.

W czwartek, 6 grudnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 29.990,39 mln zł wobec 31.713,14 mln zł w środę - podał NBP. W depozycie na koniec dnia znajdowało się 1,79 mln zł.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w listopadzie do 12,9 proc. wobec 12,5 proc. w październiku - podał resort pracy. Liczba bezrobotnych na koniec listopada wyniosła 2. 059,0 tys. osób i mdm wzrosła o 64,1 tys. osób.

Oficjalne aktywa rezerwowe wzrosły w listopadzie o 1.229,8 mln euro do 82.711,1 mln euro - podał w piątek Narodowy Bank Polski.

d1yu950

Luka popytowa w polskiej gospodarce będzie się najprawdopodobniej utrzymywała przez dłuższy czas, a tempo wzrostu PKB powyżej zera może utrzymywać eksport netto - uważa dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP Andrzej Sławiński. Jego zdaniem kurs złotego od dłuższego czasu sprzyja podtrzymaniu tempa wzrostu.

Indeks cen transakcyjnych mieszkań zanotował w listopadzie spadek o 1,3 proc. mdm i wynosi 733,38 pkt. Od początku roku indeks spadł o 12,4 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance i Home Broker. Zdaniem autorów raportu, potencjał do dalszych obniżek cen mieszkań jest na wyczerpaniu i przed końcem I połowy 2013 r. powinien wystąpić dołek cenowy.

Średnia marża detaliczna w cenie benzyny bezołowiowej Pb95 w dniach 30 listopada - 6 grudnia wyniosła 31 gr, co stanowi 5,6 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 27 gr, co stanowi 4,8 proc. ceny.

FootFall Indeks Polska w tygodniu od 26 listopada do 2 grudnia spadł o 6,9 proc. rok do roku i wzrósł o 3,8 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem i wyniósł 90,41 pkt.

d1yu950

W USA w XI wzrost o 146 tys. miejsc pracy, stopa bezrobocia 7,7 proc., wobec oczekiwań: wzrost miejsc pracy o 85 tys., stopa bezrobocia 7,9 proc. - Departament Pracy.

W Niemczech w październiku 2012 r. produkcja przemysłowa niespodziewanie spadła o 2,6 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 1,3 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

Produkt Krajowy Brutto Węgier spadł w III kw. 2012 r. o 0,2 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych, po spadku w II kw. o 0,4 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w końcowych danych.

Produkcja przemysłowa Węgier nieoczekiwanie spadła w październiku 2012 r. o 3,8 proc. mdm, po wzroście miesiąc wcześniej o 0,6 proc., po uwzględnieniu zmian sezonowych i dni roboczych - poinformowało w komunikacie Centralne Biuro Statystyczne w Budapeszcie we wstępnych wyliczeniach.

d1yu950

Produkt Krajowy Brutto Czech spadł w III kw. 2012 r. o 1,3 proc. rdr, po spadku w II kw. o 1,0 proc., po uzględnieniu czynników sezonowych - poinformowało biuro statystyczne w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Łotwy wzrósł w III kw. 2012 r. o 5,2 proc. rdr, bez uwzględniania czynników sezonowych, po wzroście w II kw. o 5,0 proc. - podał w komunikacie urząd statystyczny w końcowym wyliczeniu.

Indeks globalnych cen surowców, mierzonych w USD, w listopadzie 2012 r. wyniósł 181 pkt., wobec 183,6 pkt. w październiku 2012 r. po rewizji w górę o 0,15 pkt. i wobec 186,3 pkt. w listopadzie 2011 r. - wynika ze wstępnych obliczeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Oznacza to, że indeks w ujęciu miesięcznym spadł o 1,42 proc., a w ujęciu rocznym spadł o 2,84 proc.

BUDŻET, DŁUG

d1yu950

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się wydłużyć wygasający na początku przyszłego roku, dostęp do elastycznej linii kredytowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego - ocenia Andrzej Raczko, członek zarządu NBP.

Ministerstwo Środowiska przy współpracy z resortem finansów przygotuje ustawę o wydobywaniu węglowodorów, ich opodatkowaniu i Funduszu Węglowodorowym w I kwartale 2013 roku - wynika z planu prac legislacyjnych rządu.

Posłowie zdecydowali w piątek o skierowaniu do dalszych prac w sejmowej komisji finansów projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który ma ograniczyć wpływ wahań kursów walut na relacje długu publicznego do PKB.

Posłowie przyjęli w piątek zgłoszone przez Senat poprawki do nowelizacji ustawy o VAT. Przewidują one m.in., że zmiany wejdą w życie 1 kwietnia 2013 r., a nie 1 stycznia, jak wcześniej planowano.

d1yu950

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,19 proc. i wyniósł 9.527,39 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 1,6 proc. i wyniósł 2.061,79 pkt.

SPÓŁKI

Zakłady produkcyjne w Tarnowie, Puławach, Kędzierzynie-Koźlu i Policach zainwestują w ciągu dwóch lat ok. 2 mld zł - poinformował podczas konferencji minister skarbu, Mikołaj Budzanowski. Kwota ta nie uwzględnia planowanej wspólnej inwestycji z Lotosem.

Grupa Azoty złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego ostatnią aktualizację prospektu emisyjnego i liczy na zatwierdzenie dokumentu jeszcze w tym roku - poinformował prezes spółki Jerzy Marciniak.

PKN Orlen odkupi od ExxonMobil dwa obszary koncesyjne: Wodynie-Łuków i Wołomin, o łącznej powierzchni 2.150 km kw.- poinformował PKN Orlen w komunikacie. Spółki złożyły w Ministerstwie Środowiska wniosek o ich cesję na rzecz polskiego koncernu.

PKN Orlen musi wykonać co najmniej po dwa odwierty badawcze pionowe na koncesjach, które chce kupić od ExxonMobil, żeby zdecydować o dalszych pracach. Łączne środki wydane na ten cel to ok. 30 mln USD - poinformował Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream. Pierwszy odwiert jest możliwy jeszcze w 2013 r.

Wielkość CAPEX-u na realizowany przez KGHM projekt Sierra Gorda opublikowana przez firmę consultingową KPMG zawiera wszelkie nakłady, na które składają się CAPEX na budowę projektu, CAPEX na rozbudowę oraz CAPEX odtworzeniowy, a nie tylko sam CAPEX na budowę. Wielkości te były już publikowane półtora roku temu jako stadium wykonalności - poinformował PAP rzecznik KGHM Dariusz Wyborski.

AmRest i fundusz private equity Actera Group rywalizują z Esas Holding o kupno udziałów w sieci restauracji Pizza Hut i KFC w Turcji - podała agencja Bloomberg, powołując się na gazetę Hurriyet.

Budimex otrzymał od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodę na przejęcie kontroli nad spółką Elektromontaż-Poznań - poinformował urząd na stronie internetowej.

Milkiland spodziewa się, że w 2012 roku odnotuje jednocyfrowy wzrost przychodów i EBITDA rok do roku - poinformował w rozmowie z PAP Sergey Trifonov, szef relacji inwestorskich Milkilandu.

Sygnity miało w VII kw. 2011/12 r. 7,1 mln zł straty netto, wobec konsensusu 5,6 mln zł straty netto.

Zgodnie z przyjętą strategią średnia rentowność netto Sygnity w latach 2013-15 ma wynieść 4,8 proc., średnia marża EBIT 6,2 proc., średnia marża brutto na sprzedaży 21,1 proc., a przychody mają ukształtować się w tym okresie na średnim poziomie 550 mn zł

Automotive Components Europe (ACE) planuje na 2013 r. wzrost wolumenów sprzedaży i rentowności pomimo trudnej sytuacji w branży motoryzacyjnej.

Powstanie nowych mocy kaprolaktamu w Chinach może wpłynąć na rezygnację Grupy Azoty z planów budowy fabryki kaprolaktamu w Azji - poinformował dziennikarzy Witold Szczepiński, wiceprezes grupy.

W ciągu trzech kwartałów 2012 r. jednostkowe przychody ze sprzedaży ZM Ropczyce wzrosły o 10 proc. rdr. w 2013 roku spółka chce utrzymać ich dynamikę - poinformował w rozmowie z PAP prezes zarządu Ropczyc, Józef Siwiec. Po zakończeniu reorganizacji grupy Ropczyce rozważą emisję akcji lub obligacji.

WALUTY

Zdaniem ekonomistów, w nadchodzącym tygodniu złoty będzie zyskiwał i ma otwartą przestrzeń do umocnienia do poziomu 4,05 za euro. Przyszły tydzień złoty może zakończyć w okolicy 4,08 za euro. Rynek obligacji znajduje się w trendzie umacniającym i pozostanie mocny także po weekendzie, a w dalszej perspektywie do końca roku.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1930 a kurs złotego do euro na 4,1332 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2905 USD i 106,19 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną z powodu oczekiwań, że w Chinach mocniej wzrosła produkcja przemysłu - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2013, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 86,54 USD, po wzroście o 28 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 107,49-107,51 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7991,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Piątkowa sesja na GPW przebiega pod znakiem lekkich spadków, rynek ciągnął w dół kurs KGHM-u. Analitycy traktują zniżki jako korekcyjne i oceniają, że początek przyszłego tygodnia może być spokojny, jednak raczej nie przyniesie wyraźniejszej poprawy.

W następnych miesiącach złoty będzie tracił i możliwe, że w ciągu 2013 r. złoty osłabi się do poziomu 4,3 za euro - uważają ekonomiści banku Citi.

W przyszłym roku Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe o kolejne 100 pb, sprowadzając główną stopę NBP do poziomu 3,25 proc. - prognozuje Deutsche Bank. Zdaniem DB złoty będzie się umacniał, a rentowności polskich SPW są poniżej "właściwego" poziomu.

Wzrost PKB w 2013 r. wyniesie 1,3 proc. rdr - wynika z raportu banku Citi. Ekonomiści Citi spodziewają się, że w 2013 r. presja inflacyjna najprawdopodobniej osłabnie, a cel inflacyjny zostanie osiągnięty na początku przyszłego roku.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Poparcie dla PO w grudniu spadło z 34 proc. do 32 proc., zaś dla PiS wzrosło z 18 proc. do 20 proc. - wynika z opublikowanego w piątek grudniowego sondażu CBOS.

Rejestracja nowych pojazdów użytkowych powyżej 3,5 tony wzrosła w listopadzie o 8,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego i wyniosła 1.761 sztuk - podał w komunikacie Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Rynek artykułów spożywczych w Polsce w 2012 r. osiągnie wartość ponad 230 mld zł, co oznacza wzrost o 2,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego - wynika z szacunków firmy PMR. Dodano, że wzrost jest generowany przede wszystkim w segmencie dyskontów.

W tygodniu zakończonym w środę, 5 grudnia, bilans napływu i odpływu na polską giełdę środków z funduszy inwestujących w rynki krajów rozwijających się wyniósł 22 mln USD - podał w raporcie Royal Bank of Scotland, powołując się na dane EPFR.

Do końca roku średnie ceny paliw na stacjach detalicznych będą się obniżać - wynika z cotygodniowej analizy portalu e-petrol.pl. Przewidywana skala obniżek średniej ceny to ok. 1-2 gr za litr.

Zdaniem 58 proc. Polaków wejście Polski do strefy euro będzie niekorzystne, a przeciwnego zdania jest 13 proc. badanych - wynika z sondażu zrealizowanego przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska. Oznacza to, że w stosunku do sierpniowego badania odsetek sceptyków się nie zmienił, zaś udział respondentów będących zdania, że przyjęcie wspólnej waluty będzie korzystne wzrósł o 1 pkt. proc.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Sejm przyjął w piątek część poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Ustawa przesuwa zniesienie obowiązku meldunkowego z 2014 r. na 2016 r.; przesunięty został też termin wdrożenia elektronicznych dowodów osobistych.

PO chce zmienić przepisy dotyczące funkcjonowania e-sądów, projekt zmian trafił już do Sejmu. PO proponuje m.in. nałożenie na komornika obowiązku pouczenia pozwanego o przysługujących mu prawach.

Klub PiS złoży w Sejmie wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza - zapowiedział prezes partii Jarosław Kaczyński. Według niego, pacjenci, w tym dzieci, w dalszym ciągu nie są leczeni, stąd wniosek o odwołanie ministra.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Znany z eurosceptycyzmu prezydent Czech Vaclav Klaus ogłosił w piątek w Pradze, że nie podpisze się pod nowym funduszem ratunkowym dla znajdujących się w kłopotach finansowych krajów strefy euro - Europejskim Mechanizmem Stabilizacyjnym (EMS).

Białoruś wprowadzi od 1 stycznia 2013 r. system zwrotu podatku VAT cudzoziemcom opuszczającym jej granice, czyli Tax Free - poinformował w piątek państwowy dziennik "SB. Biełaruś Siegodnia".

Indyjski parlament zagłosował za otwarciem rynku detalicznego dla sieci wielkich supermarketów. Rząd liczy na pobudzenie zwalniającej gospodarki. Rynek indyjski wart jest 450 miliardów USD, ale nowe regulacje dotyczą tylko miast powyżej miliona mieszkańców.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez wrócił w piątek z Kuby, gdzie przechodził terapię związaną z leczeniem nowotworowym. Wenezuelska telewizja pierwszy raz od 15 listopada pokazała zdjęcia Chaveza, który na lotnisku po powrocie żartuje z witającymi go ministrami.

Pora zakończyć wojnę z terrorem i znieść ustawy przyjęte po 11 września, które na nią zezwalają. USA wydały na tę wojnę dwa biliony dol. Nic dziwnego, że powstał deficyt budżetowy - pisze w piątek na łamach "Washington Post" pisarz i publicysta Fareed Zakaria. (PAP)

pif/ jtt/

d1yu950

Podziel się opinią

Share
d1yu950
d1yu950