Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 14‑15 września
...
15.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.
WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------
- Na nieformalnym spotkaniu ministrów finansów państw Unii Europejskiej w Wilnie Komisja Europejska i Niemcy zadeklarowały chęć osiągnięcia kompromisu w sprawie prawnych podstaw przyszłego unijnego systemu wspierania zagrożonych banków.
- Nie chcemy likwidować janosikowego, chcemy je zreformować - powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej w Warszawie Rafał Szczepański z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Apelował do premiera Donalda Tuska o nowelizację ustawy.
- Postulaty strony związkowej dotyczące likwidacji elastycznego czasu pracy, zwiększenia płacy minimalnej i likwidacji tzw. umów śmieciowych są nieodpowiedzialne - uważają ekonomiści. Według nich należy rozmawiać o konkretach, a nie o polityce i ideologii.
- Założenia projektu budżetu na 2014 r., wstępnie zaakceptowanego przez rząd Donalda Tuska, "są z grubsza realistyczne" - ocenia bank Morgan Stanley w cotygodniowym komentarzu. Bank spodziewa się też, że rząd pozostanie u władzy do końca kadencji.
- Stopa inflacji w Polsce na koniec 2013 r. sięgnie 1,5 proc. rdr, a w 2014 r. będzie się wahała w granicach 1,5-2 proc. rdr, a więc będzie poniżej celu NBP - przewiduje bank JP Morgan.
- Kanadyjski system emerytalny uchodzi za jeden z najstabilniejszych na świecie. Składają się na niego trzy filary, dwa "rządowe" oraz oszczędności prywatne. Wiek emerytalny jest taki sam dla kobiet i mężczyzn - obecnie 65 lat, przy tym przepisy są skonstruowane tak, że zachęcają do przechodzenia później na emeryturę.
- Nawet 1,4 bln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej może wciąż znajdować się w konwencjonalnych złożach ropy i gazu na całym świecie - wynika z szacunków firmy Wood Mackenzie. Największy potencjał kryje Bliski Wschód, Europa jest na końcu zestawienia.
WYDARZENIA Z KRAJU ------------------
- Tysiące ludzi demonstrowało w sobotę w stolicy przeciwko polityce rządu. Była to kulminacja trwających od środy Ogólnopolskich Dni Protestu, zorganizowanych przez NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych.
- W sobotnich manifestacjach w Warszawie mogło wziąć udział nawet 100 tys. ludzi - podał stołeczny ratusz. Szacunki organizatorów to prawie 200 tys. osób. Z kolei służby porządkowe podają nieoficjalnie, że demonstrowało ok. 70 tys. osób.
- Po czterech dniach związkowych protestów przyszedł czas na dialog - powiedział w niedzielę PAP minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Ponowił zaproszenie dla związków do powrotu do Komisji Trójstronnej.
- To Komisja Trójstronna jest miejscem dialogu o prawach pracowniczych, a zaproszenie do powrotu związków do niej jest cały czas aktualne - powiedział PAP rzecznik rządu Paweł Graś, poproszony o komentarz do zakończonego w sobotę protestu trzech central związkowych.
- Szef Solidarności Piotr Duda zarzucił w niedzielę rządowi dążenie do konfrontacji ze związkami, poprzez wprowadzanie antypracowniczych i antyspołecznych rozwiązań. Zadeklarował, że związek "będzie walczyć dopóty złe przepisy nie zostaną wyrzucone do kosza".
- Lider PiS Jarosław Kaczyński opowiedział się w niedzielę w Częstochowie za tym, by Polska "stała się państwem ludzi pracy", które chroni pracę i prowadzi taką politykę, która zapewnia pracę swoim obywatelom.
- Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest zdania, że potrzebna jest odnowa polskich przedsiębiorstw. Jak powiedział w sobotę na debacie w Warszawie, impulsem do zmian może być m.in. podwyższenie płac.
- Lewica jest wszędzie tam, gdzie ludzie żyją w kłopotach; w pełni solidaryzujemy się z postulatami protestujących związkowców - mówił podczas sobotniego posiedzenia Rady Krajowej SLD lider tej partii Leszek Miller. Rządzącej PO zarzucił, że nie ma nic do zaoferowania ludziom pracy.
- Podczas zaplanowanego na 6 października kongresu nowej partii, tworzonej z inicjatywy Ruchu Palikota, będzie przedstawiona nowa koncepcja polityki gospodarczej i nowy plan rozwoju Polski - zapowiedział w niedzielę w Katowicach Janusz Palikot.
WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------
- USA i Rosja zaakceptowały plan wyeliminowania arsenału syryjskiej broni chemicznej. Przewiduje on, że Damaszek narazi się na sankcje ONZ, jeśli nie wcieli w życie tej propozycji. Politycy przyjęli porozumienie z zadowoleniem, eksperci mają zastrzeżenia.
- Prezydent Barack Obama wyraził w sobotę zadowolenie z zawartego w Genewie przez szefów dyplomacji USA i Rosji porozumienia ws. syryjskiej broni chemicznej. Podkreślił jednak, że jeśli dyplomacja dozna porażki, to USA są wciąż gotowe do działania.
- Chiny z zadowoleniem przyjęły porozumienie Rosji i USA w sprawie syryjskiej broni chemicznej - zadeklarował w niedzielę szef chińskiej dyplomacji Wang Yi podczas spotkania w Pekinie z ministrem spraw zagranicznych Francji Laurentem Fabiusem.
- Reżym prezydenta Syrii Baszara el-Asada rozpoczął w ciągu ubiegłych kilku dni wywożenie części swej broni chemicznej do Libanu i Iraku, by uchronić ją przed ewentualną kontrolą ONZ - oświadczył w sobotę jeden z przywódców syryjskiej opozycji.
- Opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa zażądała w niedzielę od wspólnoty międzynarodowej nałożenia na reżim syryjski, oprócz eliminacji broni chemicznej, zakazu używania przeciwko cywilom pocisków balistycznych i lotnictwa.
- Konserwatywna CSU zdobyła w niedzielę - według powyborczych sondaży - absolutną większość mandatów w wyborach do parlamentu lokalnego Bawarii. Ten wynik wzmacnia Angelę Merkel, walczącą o reelekcję w wyborach do Bundestagu 22 września. FDP jest poza parlamentem.
- Berlin z zadowoleniem przyjął porozumienie USA i Rosji ws. wyeliminowania arsenału syryjskiej broni chemicznej; zwiększa ono szanse na polityczne rozwiązanie konfliktu w Syrii - poinformował w sobotę niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle.
- Wielka Brytania przyjęła z zadowoleniem zawarte przez USA i Rosję porozumienie w sprawie wyeliminowania arsenału syryjskiej broni chemicznej - poinformował w sobotę brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague na Twitterze.
- Francja uznaje zawarte w Genewie porozumienie USA i Rosji ws. broni chemicznej Syrii za ważny krok naprzód - poinformował w sobotę w oficjalnym komunikacie szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius.
- Sekretarz generalny NATO z zadowoleniem przyjął rosyjsko-amerykańskie porozumienie w sprawie syryjskiej broni chemicznej. "To porozumienie może otworzyć drogę do pokojowego zakończenie konfliktu i przerwania przerażającego rozlewu krwi w Syrii" - oświadczył w sobotę wieczorem w Brukseli Anders Fogh Rasmussen.
- Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oświadczył w sobotę, że porozumienie zawarte w Genewie przez szefów dyplomacji USA i Rosji ws. syryjskiej broni chemicznej powinno zakończyć "okrutne cierpienia Syryjczyków".
- Dwóch wpływowych republikańskich senatorów, John McCain i Lindsey Graham, ostro skrytykowało rosyjsko-amerykańskie porozumienie w sprawie syryjskiej broni chemicznej. "Rząd w Damaszku wykorzysta to porozumienie, by zyskać na czasie i oszukać społeczność międzynarodową" - wspólnie oświadczyli w sobotę obaj politycy.
- Blisko 40 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w niedzielę w serii zamachów w całym Iraku - poinformowały irackie źródła policyjne. 14 ataków zorganizowano przy użyciu samochodów pułapek. (PAP)
bg/