Trwa ładowanie...
d4ige0u
wydarzenia

Skrót wiadomości - wtorek, 13 sierpnia, 17.00

...

Share
d4ige0u

13.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d4ige0u

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, w czerwcu 2013 r. wzrosła o 5,3 proc. rdr po spadku o 0,4 proc. rdr w maju - podał Eurostat.

Ministerstwo Gospodarki szacuje, że inflacja w lipcu wyniosła 0,5 proc. rdr wobec 0,2 proc. w czerwcu. W ujęciu miesięcznym ceny w ubiegłym miesiącu spadły o 0,1 proc.

Wzrost produkcji przemysłowej w lipcu przekroczy 5 proc. rdr po wzroście w czerwcu o 3,0 proc. - oceniają dla PAP analitycy Ministerstwa Gospodarki.

Resort gospodarki w II półroczu 2013 r. przewiduje utrzymanie tempa wzrostu eksportu z I połowy roku.

d4ige0u

Ostatnie upały mogą spowodować obniżenie plonów wielu upraw - wynika z komunikatu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w czerwcu 2013 r. wzrosła o 0,7 proc. mdm, po uwzględnieniu czynników sezonowych, podczas gdy poprzednio spadła o 0,2 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu.

Inflacja CPI w Niemczech w lipcu wyniosła 1,9 proc. rdr, tyle samo, co w czerwcu - podał Bundesbank.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w sierpniu 2013 r. lepsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. Wtorkowy raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wzrósł do 42,0 pkt. z 36,3 pkt. miesiąc wcześniej.

d4ige0u

Inflacja CPI w lipcu na Węgrzech wyniosła 1,8 proc. rdr wobec 1,9 proc. rdr w czerwcu - podał węgierski urząd statystyczny. Ekonomiści oczekiwali, że CPI wyniósł 2,0 proc. rdr.

W USA zanotowano wzrost optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W lipcu 2013 r. wskaźnik optymizmu zwyżkował do 94,1 pkt. z 93,5 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna w USA w lipcu wzrosła o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,6 proc. po korekcie - podał Departament Handlu w komunikacie.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA pozostały bez zmian w czerwcu mdm - poinformował Departament Handlu USA w komunikacie.

d4ige0u

BUDŻET, DŁUG

Sprzedaż obligacji detalicznych w lipcu wyniosła 155,0 mln zł, o 8 proc. więcej niż w czerwcu i o 25 proc. mniej niż w lipcu 2012 roku - podał resort finansów we wtorkowym komunikacie.

Rada Ministrów zdecydowała o rozszerzeniu dwóch Specjalnych Stref Ekonomicznych dzięki czemu powstanie ponad 6.800 nowych miejsc pracy - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Nakłady inwestycyjne wyniosą w sumie ok. 1,7 mld zł.

Samorządy po pierwszym półroczu 2013 roku osiągnęły 8 mld zł nadwyżki przy planowanym całorocznym deficycie w wysokości około 11 mld zł - wynika z opublikowanych we wtorek danych Ministerstwa Finansów.

d4ige0u

Komisja Europejska poinformowała, że wystąpi do Polski o zwrot 39,2 mln euro z funduszy unijnej polityki rolnej. To konsekwencja nieprawidłowości w systemie kontroli wydatkowania środków.

Ministerstwo rolnictwa chce zaskarżyć decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą zwrotu przez Polskę 30,4 mln euro ze środków przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie. Resort wyjaśnił w komunikacie, że chodzi o fundusze rolne wydawane w latach 2008-2009.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,2 proc. i wyniósł 2.106,16 pkt.

d4ige0u

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 2,6 proc. i wyniósł 13.867,00 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy Banku BPH w drugim kwartale 2013 roku wzrósł do 44,6 mln zł z 35,6 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się wyższy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 26,3 mln zł.

Grupa Lotos miała w II kw. 2013 roku 126,1 mln zł straty netto wobec 529 mln zł straty przed rokiem. Wynik był lepszy od oczekiwań analityków na poziomie minus 213 mln zł.

Przerób ropy Grupy Lotos w drugim kwartale 2013 roku wyniósł 1.557,1 tys. ton, co oznacza spadek o 35,5 proc. rok do roku - podała spółka w komentarzu do wyników. Był to efekt majowego postoju remontowego w gdańskiej rafinerii.

Segment wydobywczy Grupy Lotos miał w drugim kwartale 2013 roku 122,5 mln zł zysku operacyjnego wobec 835,8 mln zł straty rok wcześniej - poinformowała spółka w komentarzu do wyników.

Lotos w III i IV kwartale powinien pokazywać dodatni wynik na poziomie operacyjnym - poinformował na konferencji Mariusz Machajewski, wiceprezes Lotosu.

Grupa Lotos oczekuje, że jej dźwignia finansowa zejdzie do ok. 40 proc. do końca 2016 r., mimo że do tego czasu spółka chce sfinansować samodzielnie CAPEX o wartości 6 mld zł - poinformował dziennikarzy Mariusz Machajewski, wiceprezes Lotosu.

Grupa Lotos planuje wydłużyć okresy międzyremontowe z czterech do pięciu lat, co powinno pozytywnie przełożyć się na wyniki spółki - poinformował Lotos w komunikacie.

Czeski koncern energetyczny CEZ w drugim kwartale 2013 roku zanotował spadek zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej do 10,8 mld CZK z 12,8 mld CZK w analogicznym okresie 2012 roku - podała spółka w raporcie.

Kurs akcji Pylonu, producenta zestawów głośnikowych, wzrósł w debiucie w pierwszym dniu notowań na NewConnect o 10 proc. do 0,22 zł.

165 mln zł premii prywatyzacyjnej dla załogi oraz czteroletnie gwarancje zatrudnienia zakłada propozycja nowego paktu gwarancji pracowniczych, przygotowana przez zarząd PKP Cargo. Związki zawodowe mają mieć też przedstawiciela we władzach firmy.

W pierwszej połowie 2013 roku wydatki na reklamę w prasie codziennej były niższe o ok. 20 proc. w ujęciu rok do roku. Jednocześnie widać pierwsze symptomy poprawy na rynku reklamy telewizyjnej - poinformował PAP Tomasz Bytner, dyrektor w pionie planowania biznesu w domie mediowym Mindshare.

WALUTY

Rynki pozostają w oczekiwaniu na środowe publikacje wstępnego szacunku PKB oraz inflacji CPI. Na FX można spodziewać się wybicia z przedziału 4,18-4,20. Na FI zmienność może być podwyższona, kierunek ruchu rentowności wyznaczą dane - ocenia rynek.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1489, a kurs złotego do euro na 4,1874 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3290 USD i 130,27 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 r. na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 109,74-109,76 USD za baryłkę.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, podrożała o 14 centów do 106,25 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w oczekiwaniu na kolejne dane, które mogą polepszyć nastroje na rynku - podają analitycy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME rośnie o 0,6 proc. do poziomu 7.295 USD za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Rośnie atrakcyjność inwestycyjna rynków akcji w Europie oraz Chinach, wpływ na to mają: poprawiająca się kondycja gospodarcza w tych regionach oraz relatywnie niskie wyceny notowanych na tych rynkach spółek - ocenia główny strateg inwestycyjny BlackRocka Russ Koesterich.

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie przebiega pod znakiem niewielkich zmian głównych indeksów. Sentyment jest bardzo dobry, ale przed dalszymi wzrostami rynek musi wziąć oddech - oceniają analitycy.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Narodowy Bank Polski uważa, że pozbawianie Komisji Nadzoru Finansowego uprawnień do wydawania rekomendacji jest nieuzasadnione - wynika z opinii banku centralnego do projektu ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym. NBP sądzi, że opiniowanie rekomendacji przez Radę ds. Ryzyka Systemowego jest wystarczające.

W poniedziałek, 12 sierpnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 30.375,53 mln zł wobec 30.402,78 mln zł w piątek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 82,84 pb, wobec 83,65 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Sierpniowe oceny Polaków na temat kierunku biegu spraw w kraju kształtują się tak samo jak miesiąc temu - wynika z sondażu Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska. Nie zmieniły się oceny gospodarki, podobnie kształtuje się także prognoza zmian materialnych warunków życia. Badane zagadnienia częściej oceniane są negatywnie.

Ograniczenie emisji fluorowanych gazów cieplarnianych i substancji zubożających warstwę ozonową, które są wykorzystywane m.in. w sektorach chłodnictwa czy elektroenergetyce, przewidują przyjęte we wtorek przez rząd założenia do projektu ustawy przygotowanego przez resort środowiska.

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu pozytywnie oceniła poselski projekt noweli ustawy o współpracy rozwojowej, który poszerza zakres udzielanej przez Polskę pomocy rozwojowej i humanitarnej. Rząd zaaprobował też wieloletni programu współpracy rozwojowej na lata 2012-15.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą zmian w "Programie wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020" - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Dzięki zmianom Polska ma być nadal atrakcyjna dla inwestorów.

Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1 proc. z podatku będzie tworzony i aktualizowany na bieżąco - zakłada projekt noweli ustawy, który we wtorek przyjął rząd. Obecnie taki wykaz jest tworzony raz w roku.

Rząd skierował we wtorek wniosek do prezydenta o przedłużenie misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie o kolejne pół roku, do połowy kwietnia 2014 r. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Ruch Palikota przygotował projekt umożliwiający Polakom głosowanie przez internet oraz korespondencyjnie w wyborach prezydenckich, parlamentarnych, samorządowych i do PE.

Podczas obecnej kadencji samorządu odbyły się 83 referenda ws. odwołania władz lokalnych. Odwołano 2 prezydentów miast, 6 burmistrzów i 3 wójtów, a także 5 rad. Referenda, w których wzięła udział wymagana prawem liczba osób, zawsze skutkowały odwołaniem lokalnych władz.

Powołana przez podhalańskie samorządy spółka Polskie Koleje Górskie (PKG) mogą od PKP SA kupić Polskie Koleje Linowe (PKL), właściciela m.in. kolejki na Kasprowy Wierch - uznał UOKiK.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Szef ponadpartyjnego rządu ekspertów Jirzi Rusnok, który w ubiegłym tygodniu nie uzyskał wotum zaufania w parlamencie, złożył we wtorek dymisję na ręce prezydenta Republiki Czeskiej Milosza Zemana.

Władze miejskie Jerozolimy zaaprobowały plan budowy 942 nowych lokali mieszkalnych we wschodniej części miasta - oznajmił we wtorek przedstawiciel władz. O decyzji poinformowano na dzień przed wznowieniem izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych. Nowe lokale mają powstać w dzielnicy Gilo, która leży na obszarze zajętym przez Izrael podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku i później zaanektowanym.

Bractwo Muzułmańskie, które domaga się przywrócenia do władzy obalonego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego, gotowe jest do podjęcia rozmów w sprawie zażegnania kryzysu politycznego w kraju - poinformował we wtorek rzecznik Bractwa Gehad el-Haddad.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas poprosił we wtorek Ramiego Hamdallaha, który 23 czerwca złożył dymisję z funkcji premiera Autonomii Palestyńskiej, by pozostał na swym stanowisku i sformował nowy gabinet - poinformował rzecznik prezydenta Nabil Abu Rudeina.

W centrum Kairu we wtorek doszło do starć między demonstrującymi zwolennikami odsuniętego od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego a ich oponentami. Policja użyła gazu, by rozproszyć tłum, i zdołała przywrócić ruch uliczny w centrum stolicy.

Japonię, Chiny i Koreę Płd. nękają rekordowe upały. Termometry wskazują ok. 40 stopni Celsjusza. W Japonii są ofiary śmiertelne, a Korea Płd. zmaga się z niedoborem energii elektrycznej; władze zalecają ograniczanie używania klimatyzacji - podała we wtorek CNN.

amp/ osz/

d4ige0u

Podziel się opinią

Share
d4ige0u
d4ige0u