Trwa ładowanie...
dufwdu6
giełda
14-02-2011 08:20

Skuteczna obrona strefy: 2699 – 2704 pkt

Początek piątkowej sesji przebiegł pod znakiem kontynuacji ruchu korekcyjnego. Jak pamiętamy dzień wcześniej doszło do przełamania intradayowej zapory popytowej: 2724 – 2728 pkt, co pogorszyło krótkoterminowy wizerunek techniczny wykresu. Istniało również pewne prawdopodobieństwo, że następstwem wspomnianego wyłamania będzie test kolejnej zapory Fibonacciego: 2699 – 2704 pkt (charakteryzującej się zresztą zdecydowanie większym poziomem wiarygodności).

dufwdu6
dufwdu6

Początek piątkowej sesji przebiegł pod znakiem kontynuacji ruchu korekcyjnego. Jak pamiętamy dzień wcześniej doszło do przełamania intradayowej zapory popytowej: 2724 – 2728 pkt, co pogorszyło krótkoterminowy wizerunek techniczny wykresu. Istniało również pewne prawdopodobieństwo, że następstwem wspomnianego wyłamania będzie test kolejnej zapory Fibonacciego: 2699 – 2704 pkt (charakteryzującej się zresztą zdecydowanie większym poziomem wiarygodności).

Jak wiadomo w porannej fazie handlu rzeczywiście doszło do takiej konfrontacji, po czym stronie popytowej udało się w bardzo szybkim tempie oddalić zagrożenie związane z możliwym wyłamaniem. Interesującą kwestią pozostawało na pewno to, że kupujący bez trudu dotarli do zanegowanej dzień wcześniej zapory cenowej: 2724 – 2728 pkt (która pełniła teraz na wykresie rolę oporu).

Fala wzrostowa wytraciła tutaj swój impet. Narastające problemy ze sforsowaniem w/w zakresu nie stawały się jednak bodźcem, który mógłby zachęcić podaż do przejęcia inicjatyw. Ostatecznie kontrakty, jak to często ostatnio bywa, weszły w przeciągającą się fazę ruchu bocznego. Nie będzie wielkim nadużyciem, jeśli użyję stwierdzenia, że widowiskowość sesji w tym właśnie (niezwykle zresztą długim) fragmencie notowań spadła praktycznie do zera.

Zupełnie w innej atmosferze ułożyła się jednak końcowa faza notowań. Bykom udało się bowiem pokonać swojego przeciwnika w rejonie: 2724 – 2728 pkt, co w błyskawicznym tempie „przeniosło” notowania kontraktów w okolice kolejnej intradayowej zapory podażowej: 2736 – 2739 pkt. Ostatecznie zamknięcie FW20H11 uplasowało się na poziomie: 2734 pkt, a maksimum sesji wypadło we wspomnianym już zakresie: 2736 – 2739 pkt.

(fot. DM BZ WBK)
Źródło: (fot. DM BZ WBK)

Trzeba obiektywnie przyznać, że z niezwykle interesującą sytuacją techniczną mamy obecnie do czynienia na wykresie FW20H11. Generalnie nadal znajdujemy się w średnioterminowej fazie ruchu bocznego, wykazując się słabością względem wiodących rynków akcyjnych.
Układ jest jednak interesujący dlatego, iż bez względu na kierunek kolejnego ruchu cenowego, już niedługo na wykresie kontraktów powinno dojść do uformowania się niezwykle wiarygodnej struktury XABCD. Będzie to zatem układ zapowiadający kontynuację ruchu wzrostowego, bądź też otrzymamy wiarygodną informację wskazującą na wyczerpywanie się potencjału wzrostowego rynku.

dufwdu6

O pierwszym wariancie moglibyśmy mówić w sytuacji dojścia kontraktów do niezwykle ważnego wsparcia: 2655 – 2659 pkt (prowzrostowa formacja XABCD). Wychodzę z założenia, że zapowiedzią realizacji w/w scenariusza byłoby zanegowanie znanej nam już zapory popytowej: 2699 – 2704 pkt (jak wiadomo w piątek strefa zadziałała niezwykle precyzyjnie). Z kolei zanegowanie poziomu zniesienia 61.8% (2750 pkt) wraz z przebiegającą tutaj median line uprawdopodobniłoby w jakimś stopniu test kluczowej obecnie bariery podażowej Fibonacciego: 2788 – 2792 pkt (prospadkowa formacja XABCD).

Warto w tym kontekście nadmienić, że zanegowanie wiarygodnego układu XABCD również traktuje się jako niezwykle cenną informację rynkową. Gdyby zatem w najbliższym czasie doszło do przełamania strefy: 2788 – 2792 pkt, niejako automatycznie uzyskalibyśmy silny sygnał kontynuacji trendu wzrostowego. Bardzo znamiennym sygnałem słabości byłoby natomiast zanegowanie prowzrostowego układu XABCD (czyli przełamanie strefy: 2655 – 2659 pkt).

Na razie jednak mamy do czynienia z bardzo stabilnym ruchem bocznym, choć interesującą kwestią pozostaje na pewno to, czy wzrost piątkowej aktywności popytu będzie miał również dzisiaj swoją kontynuację? Tak jak podkreślałem wcześniej, wybicie się kontraktów ponad poziomi zniesienia 61.8% (2750 pkt) powinno teoretycznie w jeszcze większym stopniu wzmocnić obóz popytowy. Nie ukrywam jednak, że osobiście – posiłkując się tutaj głównie aktualnym obrazem technicznym FW20H11 „przefiltrowanym” przez pryzmat technik Fibonacciego – wstrzymałbym się na razie z podejmowaniem jakichś strategicznych działań rynkowych, czekając tutaj na wyniki konfrontacji w rejonie: 2788 – 2792 pkt, bądź też test niezwykle istotnego wsparcia: 2655 – 2659 pkt.

Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny
DM BZ WBK

dufwdu6

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

dufwdu6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dufwdu6