Słaba piątkowa sesja
Sesja piątkowa mijała w słabych nastrojach. Notowania kontraktów terminowych rozpoczęły dzień lekkim minusem na 2 284 pkt, po czym w ciągu 3 kwadransów ustanowiono dzienne maksimum na 2 291 pkt (1 pkt poniżej czwartkowego zamknięcia).
Do około 14 sytuacja na rynku terminowym była remisowa, FW20M12 oscylowały w przedziale 2 276 – 2 288 pkt. Jednak po otwarciu notowań w USA, nastroje na GWP coraz bardziej się psuły, kurs czerwcowej serii kontraktów terminowych spadał do końca sesji, ustanawiając minimum dzienne na 2 261 pkt tuż przed zamknięciem. Na zakończeniu sesji FW20M12 przyjęły wartość 2 263 pkt (-1,27%), a dzienny wolumen obrotu wyniósł niespełna 28 tys. kontraktów. Publikowane w piątek dane makro były w większości zgodne z oczekiwaniami (inflacja konsumencka w Polsce w marcu wyniosła 3,9%, w Niemczech 2,1%, a w USA było to 2,7%). Rozczarowaniem dla rynku był kwietniowy odczyt wskaźnika Uniwersytetu Michigan, który spadł z 76,2 do 75,7 pkt.
W trakcie ostatniej sesji na wykresie FW20M12 pojawiła się czarna świeca, która niweluje korzystną wymowę czwartkowego białego korpusu. Tym samym wraca ponownie perspektywa testu dołka z 7 marca oraz 10 kwietnia, znajdującego się w okolicach 2 239 pkt.
W krótkim okresie zmiany cen kształtowane są przez graczy jednosesyjnych. Wskaźnik RSI oscyluje ponownie w okolicach 50 pkt – swojego rejonu neutralnego. Natomiast w średnim okresie sytuacja techniczna pozostaje patowa: ADX sygnalizujący siłę i kierunek trendu wskazuje na utrzymywanie się tendencji bocznej (ADX poniżej 20) z minimalną przewagą sprzedających (linia –DI góruje nad +DI). W dalszym ciągu aktywna jest dywergencja pozytywna pomiędzy wskazaniami RSI, a kursem kontraktów i wydaje się, że dopiero ewentualne przełamanie dołka na 2 224 pkt powinno załamać dywergencję. Patrząc z nieco szerszej perspektywy, sytuacja techniczna mogłaby ulec poprawie dopiero, gdy kurs kontraktów wybije się powyżej linii trendu spadkowego, zapoczątkowanego w lutym, która aktualnie znajduje się na 2 310 pkt.
Biuro Maklerskie Banku BPH