Trwa ładowanie...

"Słaba płeć" w biznesie to przeżytek

Etyka, dobra organizacja pracy i motywowanie zespołu - to według firmy doradczej Deloitte cechy kobiet zarządzających finansami w biznesie. Mężczyzn charakteryzuje głównie umiejętność podejmowania odważnych decyzji. Oba style zarządzania dają porównywalne efekty.

"Słaba płeć" w biznesie to przeżytekŹródło: thinkstock
d3gu7f1
d3gu7f1

Na podstawie zaprezentowanych w poniedziałek rezultatów ogólnopolskiego badania specjaliści z firmy Deloitte stwierdzili, że styl zarządzania kobiet i mężczyzn finansami firm istotnie się różni, zmienia się stereotypowy podział ról w biznesie, a określenie "słaba płeć" to przeżytek.

- Kobiety przede wszystkim charakteryzują się wysoką etyką zawodową, organizują dobrze pracę sobie i zespołowi, dobrze motywują ludzi z którymi pracują, dążą do perfekcji, rozwijają się i kształcą - mówiła o wskazywanych przez respondentów cechach kobiecego stylu zarządzania dyrektor w dziale audytu Deloitte Marta Towpik.

Z kolei styl męski charakteryzuje się głównie podejmowaniem odważnych decyzji. - Mężczyźni dobrze działają w stresie, są zorientowani na rezultaty finansowe decyzji - mówiła.

Dodała, że chociaż badanie dotyczyło zarządzania finansami, to płynące z niego wnioski rozciągają się na inne obszary. - Obalony został stereotyp, że mężczyzna zarabia pieniądze, a kobieta dba o dom - podkreśliła Towpik. Dodała, że 90 proc. ankietowanych kobiet i 70 proc. mężczyzn uznało powyższe stwierdzenie za zdecydowanie nieprawdziwe.

d3gu7f1

Połowa respondentów oceniła też, że nie jest prawdą stwierdzenie, iż mężczyźni lepiej od kobiet sprawdzają się na kierowniczych stanowiskach. Kobiety częściej deklarowały, że lepiej współpracuje im się z mężczyznami, a mężczyźni - z kobietami. Jednak znacząco większy odsetek ankietowanych - bez względu na płeć - wskazywał, że woleli by mieć za szefa mężczyznę.

W opinii uczestników badania, nieprawdziwe są stwierdzenia, że kobiety otrzymują mniej atrakcyjne szkolenia, są awansowane rzadziej niż mężczyźni, są zwalniane w pierwszej kolejności i zarabiają na tym samym stanowisku mniej od mężczyzn.

Respondenci uważają, że firmy zazwyczaj umożliwiają pogodzenie pracy na kierowniczym stanowisku z wychowywaniem dzieci czy elastyczne kształtowanie czasu pracy kobietom posiadającym małe dzieci. Zdecydowana większość ankietowanych uznała też za nieprawdziwe stwierdzenie, że kierownictwo firmy niechętnie patrzy na urlopy macierzyńskie.

Analizując z kolei część badania poświęconą możliwości dalszego awansu, np. ze stanowiska szefa finansów na prezesa firmy, Partner w dziale Konsultingu Deloitte Krzysztof Pniewski zwrócił uwagę, że z odpowiedzi wynika, iż na tym stanowisku bardziej pożądane są cechy charakteryzujące mężczyzn.

d3gu7f1

Ogólnopolskie badanie wśród zarządzających finansami osób na stanowiskach kierowniczych Deloitte przeprowadziło w lutym 2011 r. Na internetową ankietę odpowiedziało prawie 350 respondentów, wśród których więcej było kobiet. Firma zaznaczyła, że aby umożliwić lepsze porównanie, odpowiedzi przeliczono tak, jakby wśród ankietowanych było tyle samo kobiet i mężczyzn.

Z kolei "Puls Biznesu" pisze, że co trzecie kierownicze stanowisko nad Wisłą zajmuje kobieta. Gazeta powołuje się na wyniki badań firmy Grant Thornton.

Okazuje się, że Polska ma największy odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych z 14 przebadanych krajów europejskich. Tam średnio co piąte stanowisko kierownicze zajmuje kobieta.

d3gu7f1

Najczęściej kobiety w Polsce kierują finansami i zasobami ludzkimi. Dyrektorkami finansowymi jest 24 proc. "kobiet na stanowisku", a dyrektorkami personalnymi - 17 proc.

"Puls Biznesu" dodaje, że kobiety nadal mają w Polsce problem z dotarciem na sam szczyt, z osiągnięciem pozycji lidera swojej organizacji. Tylko 4 proc. kobiet na kierowniczych stanowiskach pełni funkcję prezesa. Patrząc z innej perspektywy - dodaje gazeta - tylko 3 proc. dużych i średnich firm w Polsce kierowanych jest przez panią prezes. W Niemczech to 13 proc., we Francji i Niemczech - po 10 proc. Więcej na ten temat - w "Pulsie Biznesu".

d3gu7f1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gu7f1