Trwa ładowanie...
d32dl31
01-12-2016 08:51

Słabe odczyty polskiego PKB ciążą złotemu, dobre dane z USA wspierają dolara

Warszawa, 01.12.2016 (ISBnews/ CMC Markets) - Po dłuższym czasie skupiania się na kwestiach politycznych, inwestorzy walutowi ponownie zaczęli zwracać uwagę na dane makroekonomiczne. Słabe odczyty polskiego PKB ciążą złotemu, dobre dane z USA wspierają dolara.

d32dl31
d32dl31

W tym tygodniu poznaliśmy dynamikę wzrostu polskiej gospodarki w III kw. Wyniosła ona jedynie 2,5%, co oznacza najsłabszy odczyt od 3 lat. Odstrasza to kapitał zagraniczny od polskich aktywów, w tym od PLN, podobnie jak decyzje polityczne, które mogą skutkować niższą oceną wiarygodności kredytowej naszego kraju w niedalekiej przyszłości. Para USD/PLN testowała wczoraj nowe maksima na poziomie 4,2170, jednak finalnie cofnęła się w okolicę stanowiącego opór poziomu 4,2040. Kurs EUR/PLN również znajduje się okolicach oporu, czyli poziomu 4,45.
Z kolei pozytywne dane z amerykańskiej gospodarki, w tym te dotyczące rynku pracy, wspierają USD, kierując kurs w stronę szczytów z zeszłego tygodnia. Indeks dolara, reprezentujący jego siłę wobec sześciu najważniejszych światowych walut, testował wczoraj stanowiący opór poziom 101,85, jednak strona popytowa nie była wystarczająco silna do jego pokonania i utorowania drogi w stronę dziesięcioletnich maksimów. Pomocne dla dolara mogą być publikacje makroekonomiczne - dzisiejsza wskaźnika ISM dla przemysłu oraz jutrzejszy odczyt dotyczący zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

Na EUR/USD trwa ruch spadkowy i obecnie rynek znajduje się w okolicach poziomów z końca ubiegłego tygodnia i jednocześnie poziomów wsparcia - 1,0580-1,0590. Panujące na rynku przekonanie, co do grudniowej decyzji o podwyżce stóp procentowych w USA wspiera dolara, a pozytywne odczyty z gospodarki mogą jedynie to przekonanie potęgować. Nieco odmienne jest nastawienie inwestorów przeprowadzających transakcje na rynku Forex za pośrednictwem platformy transakcyjnej CMC Markets. Obecnie 66% z nich posiada otwarte na parze EUR/USD pozycje długie (na wzrost euro), które pod względem wartości stanowią 78%. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być sytuacja techniczna na wykresie i brak wiary w pokonanie wsparcia 1,0580, przynajmniej w krótkim terminie.

Maciej Leściorz, dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets

(ISBnews/ CMC Markets)

d32dl31
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32dl31