Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
marek rogalski

Słabszy ISM nie zaszkodził zbytnio dolarowi

Natychmiast pojawiło się kilka wytłumaczeń tego stanu rzeczy. Przypomnijmy, że indeks ISM dla przemysłu nieoczekiwanie spadł w grudniu aż do 55,5 pkt. wobec 58,7 pkt. odnotowanych w listopadzie. Rynek nie wykluczał zniżki, ale do 57,6 pkt. Mocniejszy ruch to wynik większego spadku subindeksu nowych zamówień w produkcji, a także zapasów.

Share
Słabszy ISM nie zaszkodził zbytnio dolarowi
Źródło: DM BOŚ
d28hd63

Na rynku tłumaczy się to negatywnymi wskazaniami ze strony firm naftowych, które mocno ucierpiały w wyniku ostatniej przeceny surowca. Tak czy inaczej, słabszy ISM wpisuje się w serię gorszych danych, które napłynęły ostatnio. Rewelacyjny był tylko PKB za III kwartał, który poznaliśmy przed samymi Świętami, tylko, że to dane historyczne. Tym samym inwestorzy na rynku dolara powinni zachować większą czujność w kontekście przyszłotygodniowych publikacji – tutaj wybijają się dwie. Pierwsza to zapiski z grudniowego posiedzenia FED, na którym doszło do zmian w oficjalnym komunikacie. Druga to dane Departamentu Pracy USA. Pierwszą poznamy w środę wieczorem, drugą w piątek po południu.

[ Wykres tygodniowy Bossa USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

d28hd63

Na wykresie tygodniowym koszyka dobrze widać, że wkroczyliśmy już w pasmo oporu, które ustanawiają szczyty z lat 2008 i 2009. To obszar pomiędzy 77,19 pkt. a 77,43 pkt. To teoretycznie może prowokować do korekty, ale konieczny będzie stosowny impuls, bo trend jest bardzo silny.
W przypadku EUR/USD widać, że dotarliśmy w rejon psychologicznej bariery 1,20. Rynek nastawia się już na program QE w wydaniu ECB, chociaż jak zwykle „diabeł może tkwić w szczegółach”. Dzisiejsze minimum to poziom 1,2008. Technicznie 1,20 nie jest mocnym wsparciem, a psychologiczną barierą. Ważnym technicznie poziomem były okolice 1,2042, które zostały naruszone – bazowały one na minimum z wakacji 2012 r. W poniedziałek rynek będzie pasjonował się szacunkami dotyczącymi inflacji w Niemczech za grudzień. Może być ona zaskakująco niska, chociaż, czy po rewelacjach z Hiszpanii, te dane nie są już w pewnym sensie zdyskontowane w krótkim okresie?
[ Wykres tygodniowy EUR/USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

[ Wykres miesięczny EUR/USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

d28hd63

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d28hd63

Podziel się opinią

Share
d28hd63
d28hd63