Trwa ładowanie...
mateusz morawiecki
09-12-2016 08:41

Słaby złoty pomaga Polsce? Mateusz Morawiecki zadowolony ze wskaźników gospodarczych

Wicepremier Mateusz Morawiecki cieszy się ze wskaźników polskiej gospodarki. Minister finansów i rozwoju powiedział podczas Forum Przemysłowego w Karpaczu, że krótkookresowo słaby złoty pomaga polskiej gospodarce.

Share
Słaby złoty pomaga Polsce? Mateusz Morawiecki zadowolony ze wskaźników gospodarczychŹródło: PAP, fot: PAP/Rafał Guz
d2rdr3h

Gdy kapitał z rynków wschodzących odpływa, Polska - zdaniem Mateusza Morawieckiego - na tym cierpi. W podobnej sytuacji są takie kraje jak Węgry, Rumunia czy Bułgaria. W najbliższych miesiącach, według wicepremiera, słabszy złoty, nie powinien zaszkodzić polskiej gospodarce.

Mateusz Morawiecki dodał, że potrzeby finansowe państwa na ten rok są już spełnione. Polska obecnie, jak poinformował minister finansów, ma sfinansowane 6 do 7 procent przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych. Jak dodał wicepremier, koszty obsługi długu są pod kontrolą.

Tegoroczny deficyt, czyli nadwyżka wydatków nad dochodem państwa, może być niższy niż pierwotnie planowano. Według Mateusza Morawieckiego, deficyt w tym roku może być niższy niż pierwotnie planowane 2,84 procent PKB. Nie wiadomo jeszcze, ile wyniesie deficyt, ponieważ pod koniec roku, jak twierdzi minister finansów, część dysponentów budżetu przyspiesza wydawanie pieniędzy.

Wicepremier był gościem drugiego Forum Przemysłowego w Karpaczu. Złoty w stosunku do dolara jest o ponad 5 procent tańszy niż przed miesiącem. W porównaniu do euro jest o ponad 2 procent tańszy niż miesiąc wcześniej.

d2rdr3h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rdr3h
d2rdr3h