Trwa ładowanie...
d2r1fhh

Śląskie/ Porozumienie w sprawie zwolnień grupowych w spółce Zamet Budowa Maszyn

Zwolnienia grupowe w spółce Zamet Budowa Maszyn obejmą 120 pracowników; zarząd firmy wycofał się jednak z planów likwidacji zamiejscowego wydziału firmy w Bytomiu - wynika z porozumienia podpisanego przez zarząd spółki i zakładową Solidarność.

Share
d2r1fhh

W końcu czerwca zarząd spółki Zamet Budowa Maszyn z notowanej na giełdzie grupy Zamet Industry ogłosił zamiar zwolnienia 125 pracowników oraz docelowego skoncentrowania produkcji w zakładzie w Tarnowskich Górach i likwidacji zakładu w Bytomiu. Związkowcy zakwestionowali zasadność redukcji zatrudnienia i przystąpili do rozmów z pracodawcą.

W piątek śląsko-dąbrowska Solidarność poinformowała o zawarciu porozumienia, w którym strona społeczna zaakceptowała zwolnienia; udało się jednak uchronić przed likwidacją bytomski zakład. Porozumienie zakończyło konsultacje dotyczące szczegółów zapowiedzianych przez zarząd zwolnień grupowych.

"To były bardzo ciężkie negocjacje. Odwiedliśmy pracodawcę od zamysłu wygaszenia wydziału Zygmunt w Bytomiu. To porozumienie daje nam gwarancje, że produkcja w Zygmuncie zostanie zachowana" - skomentował w piątek szef zakładowej Solidarności Andrzej Bałchan.

Zgodnie z zapisami porozumienia w bytomskim wydziale Zygmunt pracę straci 30 pracowników, natomiast zatrudnienie zachowają 62 osoby. 23 pracowników zostanie przeniesionych do zakładu w Tarnowskich Górach. Z kolei w tarnogórskim zakładzie spółki zwolnieniami grupowymi ma zostać objętych maksymalnie 90 pracowników.

d2r1fhh

"Dołożymy wszelkich starań, by zmniejszyć liczbę zwalnianych. Pracownikom z ochroną przedemerytalną, którzy sami będą chcieli odejść z zakładu, zagwarantowaliśmy możliwość negocjowania z pracodawcą wysokości odpraw. Pozostali ludzie objęci redukcją zatrudnienia dostaną odprawy w wysokości przewidzianej w Kodeksie pracy" - powiedział przewodniczący.

Zwolnienia grupowe rozpoczną się prawdopodobnie jeszcze w lipcu.

O planach przeprowadzenia zwolnień grupowych i likwidacji wydziału Zygmunt w Bytomiu zarząd spółki poinformował stronę związkową 27 czerwca. Początkowo redukcja zatrudnienia miała objąć 125 pracowników z obu zakładów spółki. 66 pracowników wydziału Zygmunt w Bytomiu miało być przeniesionych do Tarnowskich Gór, a produkcja w Bytomiu miała zostać wygaszona. Przedstawiciele spółki od początku zapewniali, że zwalniani pracownicy będą objęci szerokim wsparciem w znalezieniu nowych miejsc pracy.

Spółka Zamet Budowa Maszyn z notowanej na giełdzie grupy Zamet Industry specjalizuje się projektowaniu, budowie i serwisowaniu maszyn dla hutnictwa oraz zakładów przetwórstwa stali i metali nieżelaznych. Ma zakłady w Bytomiu i Tarnowskich Górach, zatrudniające w sumie ponad 350 osób.

d2r1fhh

28 czerwca zarząd firmy ogłosił w komunikacie, że docelowo zamknięty zostanie zakład w Bytomiu, a działalność produkcyjna zostanie skoncentrowana w zakładzie w Tarnowskich Górach. Miało to oznaczać zmniejszenie zatrudnienia maksymalnie o 125 osób w obu zakładach. Według zarządu redukcja ma zoptymalizować koszty produkcji i zapewnić utrzymanie dotychczasowych zdolności oraz potencjału spółki. Zawarte ze związkami porozumienie gwarantuje utrzymanie wydziału w Bytomiu - mieście, gdzie stopa bezrobocia należy do najwyższych w woj. śląskim.

Przedstawiciele grupy Zamet Industry zapewniali na przełomie czerwca i lipca, że nie ma decyzji o zwolnieniach w innych spółkach grupy. "Jeżeli decyzje takowe zostaną podjęte, spółka Zamet Industry przekaże tę informację do wiadomości publicznej" - podała firma. Zamet Industry jest podmiotem dominującym w grupie kapitałowej, którą tworzą: Zamet Industry SA w Piotrkowie Trybunalskim, Zamet Industry SA-Mostostal Chojnice w Chojnicach, Zamet Budowa Maszyn SA w Tarnowskich Górach, Zamet Budowa Maszyn SA-Huta Zygmunt w Bytomiu oraz spółka Fugo w Koninie.

d2r1fhh

Podziel się opinią

Share
d2r1fhh
d2r1fhh