Trwa ładowanie...
daw9agd

Śląskie/ Powstaje trzecia inwestycja na zabrzańskich terenach KSSE

Wysoko zautomatyzowane centrum cięcia laserowego profili i rur firmy Bud-Expert powstaje kosztem ok. 8 mln zł w Zabrzu. W środę odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego tej trzeciej już inwestycji na zabrzańskich terenach KSSE.
Share
daw9agd

Poinformował o tym PAP w poniedziałek Sławomir Gruszka z zabrzańskiego magistratu. Jak przypomniał, w tamtejszym Regionalnym Parku Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), w północnej części miasta, na granicy dzielnic: Mikulczyce, Rokitnica i Biskupice - grunty nabyło dotąd pięć firm.

W czerwcu ub. roku ruszył tam, jako pierwszy, Zakład Piekarniczy Kłos, powstaje też zakład producenta opakowań zwrotnych z tworzywa sztucznego firmy Schoeller Allibert, który ma być gotowy w połowie br. Kolejnymi właścicielami działek są: Metal Service Center, Metal Solution oraz Budexpert, który od pewnego czasu buduje tam halę o powierzchni ok. 1655 m kw.

Inwestor zapowiada, że w hali powstanie wysoko zautomatyzowane, unikalne w skali regionu i kraju centrum cięcia laserowego profili i rur. Docelowe zatrudnienie ma wynieść ok. 40 osób. Planowany termin zakończenia inwestycji i uruchomienia zakładu to czerwiec br.

daw9agd

Jak dotąd zakończono montaż elementów prefabrykowanych obiektu, który czeka na wykonanie pokrycia dachowego i obudowy ścian. Kolejnym etapem będzie wykonanie posadzek i wykończenie. Hala produkcyjno-magazynowa ma mieć część socjalno-biurową i inną niezbędną infrastrukturę.

Inwestycję w formule "zaprojektuj i buduj" realizuje firma Pro-Invest, która po sąsiedzku stawia też zakład firmy Schoeller Allibert, w gliwickiej części Strefy postawiła już zakład firmy Marco, a w innym Regionalnym Parku KSSE w Ujeździe pod Olszową (woj. opolskie) zbudowała fabrykę firmy Tru-Flex i jest w trakcie budowy obiektu firmy Prims.

Na terenie Regionalnego Parku KSSE (w rejonie ulic Ofiar Katynia, Goduli i Ziemskiej) Zabrze prowadziło jeden ze swoich unijnych projektów, udostępniających inwestorom nowe grunty. W 2014 r. zawarto umowę z wykonawcą uzbrojenia łącznie ponad 130 ha terenów inwestycyjnych, z których w obrębie KSSE leży ok. połowy (miasto już wystąpiło z wnioskiem o rozszerzenie Strefy na kolejną część tych nieruchomości).

Na realizację wartego ponad 56 mln zł projektu miasto zdobyło 85 proc. dofinansowania UE (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013). Prace zakładały budowę tam ok. 8 km nowych dróg dojazdowych oraz sieci: kanalizacyjnej, deszczowej, wodociągowej, energetycznej, gazowej i teletechnicznej. Łącznie wydzielono tam ponad 40 działek (połowa ma status specjalnej strefy ekonomicznej) o łącznej pow. 132 ha.

daw9agd

Zabrze oferuje też inwestorom działki przy nowym odcinku ul. Handlowej, w niewielkiej odległości od węzła autostrady A1. Tereny te udostępniono i uzbrojono dzięki przedłużeniu i połączeniu w 2014 r. ul. Handlowej z drogą nr 79. Koszt tych prac wyniósł ok. 6,6 mln zł (przy 85 proc. wsparciu z poprzedniego RPO). Powstała przystosowana do ciężkiego ruchu nowa droga, wyremontowano część starej i zbudowano potrzebną infrastrukturę techniczną.

daw9agd

Podziel się opinią

Share
daw9agd
daw9agd