Trwa ładowanie...
d20he6x

Śląskie/ Siedem projektów inwestycyjnych w KSSE

Siedem kolejnych projektów inwestycyjnych będzie realizowanych w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) na podstawie udzielonych w ostatnich tygodniach zezwoleń. Ich łączna wartość to ponad 320 mln zł; mają one wiązać się z utworzeniem 235 miejsc pracy.
Share
d20he6x

Jak poinformowali w środę przedstawiciele Strefy, będą to zarówno inwestycje nowe, jak i reinwestycje. Przedsięwzięcia będą dotyczyły branż: motoryzacyjnej, budowlanej oraz tworzyw sztucznych. Zostaną ulokowane w Żorach, Zabrzu, Bielsku-Białej, Myszkowie, Sosnowcu oraz Jastrzębiu-Zdroju.

"Cieszy nas, że liczne grono naszych inwestorów decyduje się na rozszerzenie skali działalności i realizację kolejnych swoich projektów inwestycyjnych. Przedsiębiorcy wykorzystują szanse, które stwarzają im dogodne warunki do rozwoju biznesu, zapewniane przez naszą strefę i wsparcie naszych specjalistów" - uznał prezes KSSE Piotr Wojaczek.

W Żorach prowadzoną od 2011 r. działalność rozwinie koreańska spółka Nifco Korea Poland. Firma dokupi 4 ha sąsiadujące z istniejącym zakładem produkcyjnym, gdzie powstać ma nowa lakiernia. W związku z szacowaną na 90 milionów zł inwestycją zatrudnienie ma wzrosnąć o ponad 70 osób.

d20he6x

Również w Żorach po raz kolejny rozwinie działalność funkcjonująca tam od 2009 r. polska spółka MCS. Produkuje ona elementy systemów wydechowych oraz komponentów metalowych i aluminiowych dla branży samochodowej. Teraz zamierza za 25 mln zł zbudować nowe zautomatyzowane linie produkcyjne i w związku z tym zatrudnić co najmniej 18 osób.

W Zabrzu konsorcjum dewelopera CH Estate VII oraz koreańskiej spółki YS Poland Autoparts planuje zbudować na działce o powierzchni 3,2 ha halę pod kątem produkcji części samochodowych - elementów foteli oraz zderzaków. Koszt inwestycji szacowany jest na 37 mln zł, a przewidywane zatrudnienie to 45 osób.

Inwestycję wartą ok. 100 mln zł przygotowuje w swoim bielskim zakładzie Eaton Automotive Systems. To amerykański producent m.in. układów sterowania zaworami i hydraulicznych regulatorów luzu oraz systemów dezaktywacji cylindrów i układów hamowania silnikiem. Jego nowe przedsięwzięcie ma wiązać się z co najmniej 10 miejscami pracy, przy utrzymaniu zatrudnienia na poziomie co najmniej 745 etatów.

Firma Pureko - polski producent polieterowych elastycznych pianek wykorzystywanych w budownictwie, prowadzący od ub. roku swą inwestycję w Myszkowie, rozpocznie tam kolejny projekt. Zakłada on m.in. wyłożenie ok. 13 mln zł oraz zwiększenie zatrudnienia o co najmniej pięć etatów.

d20he6x

W Sosnowcu zezwolenie KSSE otrzymała Sapa Polska - włoski producent elementów wnętrz pojazdów samochodowych z tworzyw sztucznych. W związku z inwestycją o wartości ponad 40 mln zł zamierza on utworzyć 70 nowych miejsc pracy.

W Jastrzębiu-Zdroju działkę o powierzchni ponad 1,4 ha kupiła polska spółka z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw Ekop-Energia. Ten producent domów w technologii szkieletu drewnianego ma zainwestować ok. 4 mln zł i zatrudnić 10 nowych pracowników.

Łącznie od początku 2016 r. KSSE pozyskała 24 inwestorów, udzielając im 22 zezwoleń. Łączna wartość zadeklarowanych przez nich inwestycji przekracza 1,6 mld zł. Dzięki tym przedsięwzięciom ma powstać ok. 1,4 tys. nowych miejsc pracy. Do końca roku KSSE planuje rozstrzygnąć jeszcze sześć ogłoszonych przetargów i rokowań dotyczących udzielenia zezwolenia na działalność w Strefie.

W ub. roku KSSE pozyskała inwestycje warte w sumie 1,07 mld zł. Największe z nich to przedsięwzięcia firm NGK Ceramics Polska (317 mln zł, 70 nowych miejsc pracy), Mubea Automotive Poland (200 mln zł, 350 miejsc pracy) oraz Schoeller Allibert (87 mln zł, 17 pracowników).

KSSE jest największą wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych - warte w sumie ponad 24 mld zł inwestycje realizuje tam ponad 220 polskich i zagranicznych firm, dając przeszło 60 tys. miejsc pracy. Strefa zajmuje ponad 2 tys. hektarów w 42 gminach w województwach śląskim, opolskim i małopolskim.

d20he6x

Podziel się opinią

Share
d20he6x
d20he6x