Trwa ładowanie...
d2pv8kr
d2pv8kr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Śląskie/ Wystartował Klaster Energii "Żywiecka Energia Przyszłości"

Klaster Energii "Żywiecka Energia Przyszłości", którego celem jest niezależność energetyczna Żywiecczyzny i ograniczenie niskiej emisji do poziomu bezpiecznego dla zdrowia, rozpoczął w środę działalność - powiedział jego szef, burmistrz Żywca Antoni Szlagor.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2pv8kr

Zdaniem Szlagora osiągnięciu niezależności służyć ma m.in. optymalizacja zużycia i wykorzystania energii w regionie poprzez ograniczenie zakupu paliw oraz energii, a także rozwój jej odnawialnych źródeł. Aby zmniejszyć poziom niskiej emisji, Klaster chce wspierać stosowanie nowoczesnych technologii z wykorzystaniem surowców lokalnych, biomasy, w rozproszonych i "szytych na miarę" źródłach energii.

"Przy realizacji takich zadań najważniejsze są pieniądze. Słyszymy, że aby poprawić jakość powietrza, należy zmienić paliwo. Nikt nie wskazuje jednak alternatywy. W ramach Klastra chcemy stworzyć platformę zakupową i pośredniczyć przykładowo w zakupie węgla dobrej jakości, który byłby rozprowadzany wśród mieszkańców w cenach zbliżonych do gatunków szczególnie szkodliwych" - wyjaśnił Szlagor.

Klaster zamierza też uzyskać możliwość negocjowania tańszej taryfy grzewczej, która obowiązywałaby w nocy. "Chcemy negocjować ceny gazu lub oleju napędowego. Chcemy stworzyć instalacje, które przyniosą nowe możliwości, przykładowo odgazowanie odpadów. Nasze działania mają przynieść mieszkańcom Żywiecczyzny obniżenie cen energii i zanieczyszczenia powietrza" - podkreślił.

d2pv8kr

Szef Klastra dodał, że pieniądze na inwestycje chce pozyskiwać z różnych źródeł, m.in. z Unii Europejskiej, konkursów organizowanych przez ministerstwa, a także firm, które zainteresowane są udziałem w inicjatywnie.

Szlagor przypomniał, że Klaster zrzesza obecnie ponad 20 podmiotów. Są to m.in. samorządy gminne Żywiecczyzny oraz starostwo, Związek Międzygminny ds. Ekologii, ale również firmy z branż energetycznej i IT, m.in. Tauron Dystrybucja, Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa, spółka i-Energia. "Nad przystąpieniem zastanawiają się potentaci - Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój" - dodał.

Zdaniem Szlagora wszelkie działania w dziedzinie energetyki i poprawy jakości powietrza są długofalowe. "Nie można jednak czekać z ich zainicjowaniem, gdyż sytuacja z jakością powietrze jest dramatyczna. Będziemy starali się, aby sprawy potoczyły się jak najszybciej. Platforma zakupowa powinna zostać uruchomiona jeszcze w tym roku, a inne działania w przeciągu czterech, pięciu lat powinny zacząć przynosić pożądane efekty" - zaznaczył.

Żywiec znajduje się na pierwszym miejscu listy najbardziej zanieczyszczonych miast UE, przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia. Według informacji z maja ub.r. średni roczny poziom zanieczyszczenia tzw. pyłem zawieszonym PM2,5, który jest jednym ze składników zanieczyszczeń z niskiej emisji, przekracza w mieście 40 mikrogramów na metr sześc. W trójce europejskich miast, gdzie także przekroczona jest ta wartość, znajdują się jeszcze Pszczyna i bułgarski Dimitrowgrad.

d2pv8kr

Podziel się opinią

Share
d2pv8kr
d2pv8kr