SLD i OPZZ: Kosiniak-Kamysz nie ma umocowania do rozmów ze związkowcami
Przedstawiciele SLD i OPZZ przekonują, że przewodniczący Komisji Trójstronnej, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz nie ma umocowania do podejmowania decyzji i prowadzenia dialogu ze związkami. Według Marka Balta (SLD) szefem Komisji powinien zostać Jacek Rostowski.
Wiceszefowa OPZZ Wiesława Taranowska powiedziała w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że minister Kosiniak-Kamysz "nie ma żadnego umocowania, by zawiadywać Komisją Trójstronną", dlatego, że - jak oceniła - nie ma wpływu na podejmowanie decyzji w rządzie.
Jak zauważyła, minister Kosiniak-Kamysz "błaga ministra finansów o pół miliarda złotych, żeby przeznaczyć je na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu". - Powtarzam, błaga, czy taki przewodniczący Komisji Trójstronnej spełnia swoje zadanie? - pytała Taranowska.
Przyznała, że OPZZ dostało zaproszenie na piątkowe posiedzenie Komisji Trójstronnej, ale - jak powiedziała - przedstawiciele związku nie pojawią się na nim. - Zaproszenie jest jednozdaniowe, jego tematem będzie informacja Ministerstwa Finansów na temat projektu ustawy budżetowej - zaznaczyła wiceszefowa OPZZ. Tymczasem - jak mówiła - związki chcą rozmawiać na temat swoich postulatów.
Zapewniła, że OPZZ jest gotowe do dialogu, ale - jak oceniła - "skandalem" jest fakt, że na posiedzeniu Komisji kolejny raz będzie jedynie informacja ministra i żadnej dyskusji. - Ponieważ nie ma ani jednego naszego postulatu wprowadzonego do programu na posiedzenie Komisji Trójstronnej, OPZZ nie pojawi się na Komisji - oświadczyła Taranowska.
Również poseł Marek Balt (SLD) przekonywał na konferencji prasowej, że Kosiniak-Kamysz nie ma "umocowania do prowadzenie jakichkolwiek rozmów ze związkami zawodowymi". - Wielokrotnie już zdarzało się, że obiecywał związkowcom realizację jakichś postulatów, po czym rząd realizował coś innego. W naszej ocenie dzisiaj przewodniczącym Komisji Trójstronnej powinien zostać minister finansów Jacek Rostowski - podkreślił.
Jak dodał, tylko Rostowski ma dziś wpływ na to, jakie będą ustalenia na Komisji Trójstronnej i co może być zrealizowane. - Nawet premier Donald Tusk nie ma za wiele do powiedzenia, jeśli chodzi o budżet, rozmowy ze związkami zawodowymi, bo wszystko blokuje Jan "Pomyłka" Rostowski - ocenił Balt. 26 czerwca FZZ, Solidarność i OPZZ opuściły posiedzenie Komisji Trójstronnej z udziałem premiera Donalda Tuska. W lipcu centrale związkowe powołały Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. W ostatnią sobotę w kulminacyjnym dniu czterodniowych wspólnych protestów NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych przez Warszawę przeszła ok. 100-tysięczna demonstracja.
Związkowcy domagają się rzeczywistego, a nie pozorowanego - ich zdaniem - dialogu społecznego, wycofania zmian w Kodeksie pracy, wydłużających okres rozliczeniowy czasu pracy, przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej. Chcą też, by rząd wycofał się z obowiązującego już podwyższenia do 67 lat wieku emerytalnego, większych wydatków na pomoc bezrobotnym, ograniczenia stosowania śmieciowych umów o pracę i podniesienia niezmienianych od dawna progów dochodowych upoważniających najuboższych do świadczeń rodzinnych i socjalnych.
Domagają się również odejścia ministra pracy. W poniedziałek przedstawiciele wszystkich trzech central - Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oświadczyli, że nie przyjdą na piątkowe posiedzenie Komisji Trójstronnej, na które zapraszał Kosiniak-Kamysz.