Trwa ładowanie...
d1bqvuf

SLD: rządowy program dot. górnictwa jest likwidacyjny, a nie naprawczy

Program likwidacyjny, a nie naprawczy - tak politycy SLD określają przyjęty w środę przez rząd program naprawczy dla Kompanii Węglowej. Sojusz domaga się, by głos na temat sytuacji w górnictwie na najbliższym posiedzeniu Sejmu zabrała premier Ewa Kopacz.

Share
d1bqvuf

Kopacz informowała w środę, że rząd przyjął program naprawczy dla Kompanii Węglowej, który stwierdza m.in., że możliwości dofinansowania spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Wśród rozwiązań wskazano likwidację 4 kopalń Kompanii Węglowej, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla 5,2 tys. zwalnianych.

Poseł SLD Zbyszek Zaborowski, odnosząc się do tych zapowiedzi, podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Donald Tusk, jako poprzedni premier, "podjął zobowiązania, że program naprawczy (górnictwa) na pewno nie będzie oznaczał likwidacji kopalń i miejsc pracy".

"Wczorajsze zapowiedzi pani premier mówią zupełnie co innego. Wygląda na to, że jest to program likwidacyjny, a nie naprawczy" - ocenił Zaborowski.

d1bqvuf

Do słów Tuska nawiązał też rzecznik SLD Dariusz Joński. "Powiedział: +naprawa, nie likwidacja+. Pani premier Ewa Kopacz mówiła: +naprawa przez likwidację+. To jest dość duża różnica" - podkreślił Joński.

Jego zdaniem ten rodzaj restrukturyzacji górnictwa przypomina działania rządu Jerzego Buzka (w latach 1997-2001 - PAP). "Wtedy zlikwidowano 23 kopalnie, a teraz Platforma chce dorzucić 4 kolejne" - argumentował poseł.

Zapowiedział też, że 13 stycznia z inicjatywy SLD odbędzie się posiedzenie komisji gospodarki, na którym będzie poruszony temat sytuacji w górnictwie. Joński dodał, że Sojusz zaprosił na ten dzień do Sejmu przedstawicieli branży górniczej. "Będziemy wnioskowali, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu (13-16 stycznia) pani premier poinformowała o sytuacji w górnictwie" - dodał Joński.

Zaborowski podkreślił z kolei, że rządowy program został już wypracowany, a związki zawodowe zostały "wezwane do Warszawy" dopiero na piątek. "Mają rozmawiać o gotowym programie, o gotowej ustawie? To nie jest poważne traktowanie strony społecznej" - ocenił poseł.

d1bqvuf

Ewa Kopacz przekonywała w środę, że z planem naprawczym dla KW związana jest nowa propozycja rozwoju przemysłu na Śląsku, która zostanie przedstawiona na początku marca. W związku z przyjęciem planu dotyczącego Kompanii premier zapowiedziała, że w czwartek lub piątek do Sejmu trafi projekt zmian w ustawie o górnictwie węgla kamiennego.

Swoje działania wobec tych zapowiedzi mają w czwartek uzgodnić związkowcy na zebraniu Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego (uczestniczą w nim Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Sierpień 80 i związek Kontra). Komitet ma zdecydować o harmonogramie akcji protestacyjno-strajkowej w regionie.

d1bqvuf

Podziel się opinią

Share
d1bqvuf
d1bqvuf