Trwa ładowanie...

Smog. Nowe poziomy alertów. Częściej usłyszymy ostrzeżenia

W przypadku pyłów PM10 nowe normy nakażą ogłoszenie alarmów już przy poziomie 150 mikrogramów na metr sześcienny. Obecnie dzieje się tak dopiero przy 300 mikrogramach.

Smog. Nowe poziomy alertów. Częściej usłyszymy ostrzeżeniaŹródło: East News
d145wj0
d145wj0

Zmiany w prawie spowodują, że częściej usłyszymy o zanieczyszczonym powietrzu. Np. o smogu będziemy informowani, kiedy PM10 będzie na poziomie 100 mikrogramów na metr sześcienny, obecnie jest to 200. Również alarmy ogłaszane będą wcześniej. Zamiast 300 mikrogramów, po zmianach wyznacznikiem ma być 150.

Prace nad tymi zmianami trwają już w Ministerstwie Środowiska - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Choć jest to dobra informacja dla wszystkich walczących o zmiany w tym obszarze, to jednak Polski Alarm Smogowy chciałby, by szły one jeszcze dalej.

Obejrzyj: PKN Orlen rozgląda się za nowymi stacjami poza Polską. "Ciągle monitorujemy rynek"

Najlepiej żeby poziomy te zostały obniżone do tych rekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Resort postuluje, by było to odpowiednio 80 i 60 mikrogramów. Takie normy obowiązują w większości krajów UE.

Nowe normy są zatem efektem kompromisu między Henrykiem Kowalczykiem, szefem resortu środowiska, a Łukaszem Szumowskim z Ministerstwa Zdrowia. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać jeszcze przed startem nowego sezonu grzewczego.

Na razie, zgodnie z obecnymi normami, alarmy smogowe ogłaszane są stosunkowo rzadko. Statystyki mocno tu zaskakują. Nawet na terenach z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce ogłasza się je nie częściej niż dwa razy na trzy lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d145wj0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d145wj0