Trwa ładowanie...
d3cg0yd
d3cg0yd

SOKiK uchylił 100 mln zł kary dla Telekomunikacji Polskiej

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił 100 mln zł kary dla Telekomunikacji Polskiej, którą na spółkę nałożył Urząd Komunikacji Elektronicznej - podał w piątek UKE. Sąd uznał, że Urząd nie miał prawa regulować cen detalicznych internetu w usłudze neostrada tp.
Share
d3cg0yd

UKE nałożył na Telekomunikację Polską karę we wrześniu 2006 r., a spółka odwołała się od tej decyzji. W maju 2007 roku SOKiK uchylił karę, jednak w kwietniu 2008 r. Sąd Apelacyjny uchylił wyrok tego sądu i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Sąd jednak zawiesił toczące się postępowanie, do czasu rozstrzygnięcia sprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W maju 2010 roku Trybunał uznał, że UKE nie miał prawa regulować taryf detalicznych za szerokopasmowy internet oferowany przez Telekomunikację Polską. Zdaniem sędziów, UKE złamał unijne prawo telekomunikacyjne.

W ciągnącym się od 2007 r. sporze z KE, UKE argumentował, że chce walczyć z monopolistycznymi praktykami, otworzyć rynek internetu szerokopasmowego na konkurencję i zapewnić Polakom tani dostęp do tej usługi. KE odpowiadała, że walka z monopolistą jest godna poparcia, ale musi się odbywać zgodnie z unijnymi przepisami, a uciekanie się do ingerencji na poziomie detalicznym powinno być ostatecznością. Unijne prawo nie przewiduje, że dostęp do internetu szerokopasmowego jest "usługą regulowaną" - podkreślała KE.

d3cg0yd

Trybunał przychylił się do stanowiska Komisji Europejskiej, która uważała, że UKE nie ma prawa regulować taryf detalicznych za usługi szerokopasmowego dostępu do internetu bez uprzedniej analizy rynku.

W związku z wyrokiem Trybunału postępowanie sądowe w Polsce zostało podjęte na nowo. W wyroku SOKiK powołał się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości, zgodnie z którym "regulując detaliczne taryfy za usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu bez uprzedniej analizy rynkowej, Rzeczpospolita Polska uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy przepisów unijnych".

Wyrok nie jest prawomocny.

d3cg0yd

Podziel się opinią

Share
d3cg0yd
d3cg0yd