"Solidarność" zachęca Polaków do wstępowania do brytyjskich związków
Śląsko-dąbrowska "Solidarność" pomoże
brytyjskim związkom zawodowym w zachęcaniu pracujących na Wyspach
Polaków do wstępowania w ich szeregi. Związek chce też stworzyć
internetowy poradnik dla Polaków, wyjeżdżających do pracy w
Wielkiej Brytanii.
_ Jeśli nie potrafimy stworzyć odpowiedniej ilości miejsc pracy i zatrzymać Polaków w naszym kraju, to jako związek zawodowy jesteśmy zobowiązani, aby pomóc tym, którzy decydują się na wyjazd do Wielkiej Brytanii _ - powiedział rzecznik śląsko- dąbrowskiej "S", Wojciech Gumułka.
Z prośbą o wsparcie zwróciła się do polskich związkowców brytyjska centrala związkowa GMB. Śląsko-dąbrowska "S" zgodziła się na udostępnienie Brytyjczykom logo związku oraz przygotowanie listu poparcia. Będzie to wykorzystane na plakatach i ulotkach, skierowanych do pracujących w Wielkiej Brytanii Polaków.
Według szczątkowych danych, jakimi dysponuje śląsko-dąbrowska "S", do brytyjskich związków wstąpiło co najmniej tysiąc z kilkuset tysięcy Polaków, którzy znaleźli w ostatnich latach pracę w Wielkiej Brytanii. Akcja promocyjna brytyjskiej centrali GMB ma uświadomić pozostałym, że mogą szukać wsparcia w tamtejszych związkach.
_ Z całą pewnością bardzo wielu Polaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii potrzebuje wsparcia związków. Często realne warunki ich pracy są zupełnie inne, niż proponowano im, gdy wyjeżdżali do Wielkiej Brytanii. Bywa, że Polacy są oszukiwani przez tamtejszych pracodawców _ - ocenił Gumułka.
Jego zdaniem, pomysł brytyjskich związków, aby zachęcić Polaków do wstępowania do struktur związkowych, umożliwi bardziej skuteczne reprezentowanie ich wobec pracodawców i obronę ich praw.
Śląsko-dąbrowska "Solidarność" chce także w regionie pomagać Polakom, zamierzającym podjąć pracę na Wyspach. Na swej stronie internetowej zamieści wkrótce informator dotyczący praw pracowniczych i najważniejszych zapisów brytyjskiego kodeksu pracy.
GMB jest powszechnym związkiem zawodowym w Wielkiej Brytanii. Jego członkowie pracują w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle maszynowym, budownictwie, transporcie, służbie zdrowia i samorządzie. Ze związkiem można skontaktować się m.in. za pośrednictwem strony internetowej www.gmb.org.uk.
Związkowcy przypominają, że w Wielkiej Brytanii każdemu pracownikowi, bez względu na rodzaj wykonywanego zawodu oraz miejsce pracy, przysługą określone prawa, wynikające z istniejących przepisów.
Najniższa stawka za godzinę pracy w Wielkiej Brytanii przekracza 5 funtów. Pracownik powinien otrzymać co najmniej 20 dni płatnego urlopu rocznie. Nie może być zmuszany do pracy przez więcej niż 48 godzin tygodniowo. Pracownik musi posiadać pisemną umowę o pracę, zawierającą szczegółowe ustalenia dotyczące pracy, liczby godzin pracy, wynagrodzenia oraz urlopu. Pracownik ma prawo być reprezentowany w miejscu pracy przez związek zawodowy, który będzie negocjował w jego imieniu.
Szef śląsko-dąbrowskiej "S" Piotr Duda przypomniał, że "S" współpracuje już z dużą niemiecką centralą związkową Verdi. Członkowie tego związku mogą w Polsce liczyć na prawną i organizacyjną pomoc "Solidarności"; z tego samego korzystają członkowie "S" legalnie zatrudnieni w Niemczech.